۱۲/۰۵/۱۳۹۹

شاخص بورس تهران از مرز دو میلیون واحد گذشت

شاخص بورس تهران از مرز دو میلیون واحد گذشت شاخص کل بورس تهران در روز یکشنبه ۱۲ مرداد با افزایشی ۵۰ هزار واحدی از مرز دو میلیون واحد گذشت. بدین ترتیب شاخص کل بورس تهران در روز روز یکشنبه حدود ۲.۵ درصد افزایش یافت و رکوردی تازه برجای گذاشت. در حالی که کشور با رکورد تورمی شدید مواجه است، شاخص بورس تهران از ابتدای سال جاری تاکنون چهار برابر شده است. البته شاخص بورس طی این مدت نوسانات چشمگیری را تجربه کرده و در فاصله‌های زمانی کوتاهی به شدت سقوط کرده و دوباره اوج گرفته است. روز یکشنبه در بورس تهران بیش از ۱۳.۵ میلیون معامله به ارزش ۲۳ تریلیون تومان انجام شد. افت ارزش ریال، اوج‌گیری نقدینگی و انتظارات تورمی باعث شده که شاخص بورس با رشدی شتاب‌دار همراه باشد، اگرچه کارشناسان زیادی نسبت به وجود حباب در بازار بورس هشدار داده و طی سال جاری حداقل در سه مورد شاخص بورس به صورت ناگهانی سقوط کرده و دوباره اوج گرفته است. قیمت دلار از حدود ۱۶ هزار تومان در ابتدای سال جاری به حدود ۲۳ هزار و ۲۸۰ تومان در روز یکشنبه رسیده است. افت ارزش ریال باعث افزایش ارزش ریالی سهام شرکت ها می‌شود، اما شاخص بورس طی..

شاخص بورس تهران از مرز دو میلیون واحد گذشت

شاخص کل بورس تهران در روز یکشنبه ۱۲ مرداد با افزایشی ۵۰ هزار واحدی از مرز دو میلیون واحد گذشت.

بدین ترتیب شاخص کل بورس تهران در روز روز یکشنبه حدود ۲.۵ درصد افزایش یافت و رکوردی تازه برجای گذاشت.

در حالی که کشور با رکورد تورمی شدید مواجه است، شاخص بورس تهران از ابتدای سال جاری تاکنون چهار برابر شده است. البته شاخص بورس طی این مدت نوسانات چشمگیری را تجربه کرده و در فاصله‌های زمانی کوتاهی به شدت سقوط کرده و دوباره اوج گرفته است.

روز یکشنبه در بورس تهران بیش از ۱۳.۵ میلیون معامله به ارزش ۲۳ تریلیون تومان انجام شد.

افت ارزش ریال، اوج‌گیری نقدینگی و انتظارات تورمی باعث شده که شاخص بورس با رشدی شتاب‌دار همراه باشد، اگرچه کارشناسان زیادی نسبت به وجود حباب در بازار بورس هشدار داده و طی سال جاری حداقل در سه مورد شاخص بورس به صورت ناگهانی سقوط کرده و دوباره اوج گرفته است.

قیمت دلار از حدود ۱۶ هزار تومان در ابتدای سال جاری به حدود ۲۳ هزار و ۲۸۰ تومان در روز یکشنبه رسیده است.

افت ارزش ریال باعث افزایش ارزش ریالی سهام شرکت ها می‌شود، اما شاخص بورس طی چهار ماه گذشته بسیار پرشتاب‌تر از افزایش نرخ ارز و همچنین تورم رشد کرده و به همین خاطر جذب سرمایه‌های سرگردان در این بخش نیز بیشتر بوده است.

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران روز شنبه ارزش معاملات بورس در چهار ماهه اول امسال را نسبت به سال ۹۸، معادل ۱۴۵ درصد و نسبت به مدت مشابه در سال قبل آن را معادل ۶۲۵ درصد اعلام کرد.

دژپسند گفت از ابتدای سال تاکنون ورودی حقیقی و حقوقی خالص به بازار سرمایه معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است.