۲۳/۰۵/۱۳۹۹

«توافق کره جنوبی و ایران» برای افزایش تهاتر دارو با بدهی‌های نفتی

«توافق کره جنوبی و ایران» برای افزایش تهاتر دارو با بدهی‌های نفتی واشینگتن در ماه آوریل گواهینامه ویژه‌ای را تأیید کرد که بر اساس آن سئول می‌تواند با تهران تجارت بشردوستانه انجام دهد. کره جنوبی و ایران در مورد ایجاد یک کارگروه ویژه برای گسترش دادوستد بشردوستانه به توافق رسیدند. کره جنوبی از تمایل خود برای صدور کیت‌های تست کرونا، واکسن‌های آنفلوآنزا و داروهای آنتی‌بیوتیک به ایران خبر داده است. خبرگزاری کره‌ای یونهاپ روز یکشنبه ۱۲ مرداد این مطلب را از قول «یکی از منابع آگاه از موضوع» خبر داد. به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه تهران، حدود هفت میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی ایران از پارسال در بانک‌های کره‌ای مسدود مانده است و مقام‌های کره‌ای قصد دارند بخشی از بازپرداخت این مبلغ را از طریق صدور دارو و تجهیزات پزشکی تهاتر کنند. به نوشته یونهاپ، توافق تازه برای افزایش تجارت بشردوستانه قرار است در چارچوب معافیت‌های تحریمی ایالات متحده محدود بماند. منبع یادشده به این خبرگزاری گفته که مقامات کره‌ای در مورد چگونگی رساندن دارو و تجهیزات پزشکی توسط صادرکنندگان کره‌ای به ایران با مقام‌های تهران در..

«توافق کره جنوبی و ایران» برای افزایش تهاتر دارو با بدهی‌های نفتی

واشینگتن در ماه آوریل گواهینامه ویژه‌ای را تأیید کرد که بر اساس آن سئول می‌تواند با تهران تجارت بشردوستانه انجام دهد.
واشینگتن در ماه آوریل گواهینامه ویژه‌ای را تأیید کرد که بر اساس آن سئول می‌تواند با تهران تجارت بشردوستانه انجام دهد.

کره جنوبی و ایران در مورد ایجاد یک کارگروه ویژه برای گسترش دادوستد بشردوستانه به توافق رسیدند.

کره جنوبی از تمایل خود برای صدور کیت‌های تست کرونا، واکسن‌های آنفلوآنزا و داروهای آنتی‌بیوتیک به ایران خبر داده است.

خبرگزاری کره‌ای یونهاپ روز یکشنبه ۱۲ مرداد این مطلب را از قول «یکی از منابع آگاه از موضوع» خبر داد.

به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه تهران، حدود هفت میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی ایران از پارسال در بانک‌های کره‌ای مسدود مانده است و مقام‌های کره‌ای قصد دارند بخشی از بازپرداخت این مبلغ را از طریق صدور دارو و تجهیزات پزشکی تهاتر کنند.

به نوشته یونهاپ، توافق تازه برای افزایش تجارت بشردوستانه قرار است در چارچوب معافیت‌های تحریمی ایالات متحده محدود بماند.

منبع یادشده به این خبرگزاری گفته که مقامات کره‌ای در مورد چگونگی رساندن دارو و تجهیزات پزشکی توسط صادرکنندگان کره‌ای به ایران با مقام‌های تهران در تماس مستمر خواهند بود؛ بنابراین گزارش، نخستین جلسه این کارگروه قرار است اوایل ماه آینده میلادی برگزار شود.

بیشتر در این باره:

رویترز: «مشکلات ایران» برای خرید غذا و دارو در سایه تحریم‌های آمریکا

این منبع گفته است که اوایل هفته جاری، مقام‌های ایرانی در جلسات ویدیویی از قصد خود برای خریداری صدها میلیون دلار کالا از کره جنوبی خبر دادند.

پیشتر، روز ۲۱ خرداد، عبدالناصر همتی، رئیس‌ بانک مرکزی ایران گفته بود جمهوری اسلامی فشارها به کره جنوبی را برای آزاد کردن «میلیاردها دلار» پول نفت وارداتی از ایران افزایش می‌دهد و اگر این اتفاق نیفتد، از طریق مراجع بین‌المللی اقدام قانونی خواهد شد.

در پی این تهدید، وزارت خارجه کره جنوبی سفیر ایران در این کشور را احضار کرد.

واشینگتن در ماه آوریل گواهینامه ویژه‌ای را تأیید کرد که بر اساس آن سئول می‌تواند با تهران دادوستد انسا‌ن‌دوستانه انجام دهد.

سئول در ماه مه اولین محموله ارسالی خود به ایران شامل داروهایی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار برای درمان بیماری‌های ارثی، به ایران فرستاد.

دولت کره جنوبی همچنین یک کارگروه ویژه بین ادارات مختلف دولت خود تشکیل داده است تا تجارت انسان‌دوستانه با ایران را افزایش دهد.

دولت این کشور همچنین جلسات متعددی با شرکت‌های کره‌ای برگزار کرده تا به ازسرگیری تجارت آنها با ایران کمک کند.

منابع: خبرگزاری یونهاپ و رادیو فردا / پ.پ/ک.ر