۱۲/۰۵/۱۳۹۹

افغانستان از کشته شدن یک رهبر ارشد گروه داعش خبر داد

افغانستان از کشته شدن یک رهبر ارشد گروه داعش خبر داد خبر کشته شدن اوراکزی در حالی منتشر می‌شود که حملات گروه افراطی داعش رو به کاهش گذاشته است. اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که یک رهبر ارشد اطلاعاتی گروه داعش در جریان عملیات نیروهای ویژه در نزدیکی شهر جلال‌آباد کشته شده است. سرویس اطلاعاتی افغانستان روز شنبه ۱۱ مرداد از کشته شدن اسدالله اوراکزای که مظنون به دست داشتن در حملات مرگبار متعدد علیه اهداف نظامی و غیرنظامیان افغانستان بود، در عملیاتی در شرق این کشور خبر داد. در این گزارش به تاریخ مرگ این فرمانده ارشد داعش اشاره نشده است. سازمان ملل متحد اخیرا در گزارشی هشدار داد که داعش همچنان قادر به انجام حملات موثر است و امیدوار است که از میان مخالفان توافق صلح بین طالبان و ایالات متحده که فوریه پارسال به‌دست آمد، موفق به جذب جنگجویان بیشتری شود. خبر کشته شدن اوراکزی در حالی منتشر می‌شود که حملات گروه افراطی داعش که حضورش در افغانستان به نحوی چشمگیر محدود شده، رو به کاهش گذاشته است. در همین حال، پایبندی به توافق آتش‌بس سه روزه بین دولت افغانستان و شبه‌نظامیان طالبان به مناسبت عی..

افغانستان از کشته شدن یک رهبر ارشد گروه داعش خبر داد

خبر کشته شدن اوراکزی در حالی منتشر می‌شود که حملات گروه افراطی داعش رو به کاهش گذاشته است.
خبر کشته شدن اوراکزی در حالی منتشر می‌شود که حملات گروه افراطی داعش رو به کاهش گذاشته است.

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که یک رهبر ارشد اطلاعاتی گروه داعش در جریان عملیات نیروهای ویژه در نزدیکی شهر جلال‌آباد کشته شده است.

سرویس اطلاعاتی افغانستان روز شنبه ۱۱ مرداد از کشته شدن اسدالله اوراکزای که مظنون به دست داشتن در حملات مرگبار متعدد علیه اهداف نظامی و غیرنظامیان افغانستان بود، در عملیاتی در شرق این کشور خبر داد.

در این گزارش به تاریخ مرگ این فرمانده ارشد داعش اشاره نشده است.

سازمان ملل متحد اخیرا در گزارشی هشدار داد که داعش همچنان قادر به انجام حملات موثر است و امیدوار است که از میان مخالفان توافق صلح بین طالبان و ایالات متحده که فوریه پارسال به‌دست آمد، موفق به جذب جنگجویان بیشتری شود.

خبر کشته شدن اوراکزی در حالی منتشر می‌شود که حملات گروه افراطی داعش که حضورش در افغانستان به نحوی چشمگیر محدود شده، رو به کاهش گذاشته است.

در همین حال، پایبندی به توافق آتش‌بس سه روزه بین دولت افغانستان و شبه‌نظامیان طالبان به مناسبت عید قربان، امیدواری‌ها را برای آغاز هر چه زودتر مذاکرات صلح افزایش داده است.

از زمان قطعی شدن توافق صلح بین طالبان و ایالات متحده، مذاکرات میان این گروه شبه‌نظامی و دولت افغانستان پیشرفتی نداشته است.

یکی از موانع اصلی آغاز مذاکرات بین الافغانی آزادی و تبادل زندانیان دو طرف است. هم دولت افغانستان و هم گروه طالبان اعلام کرده‌اند که در صورت تکمیل تبادل زندانیان، مذاکرات مستقیم میان طرفین ممکن است بعد از تعطیلات عید قربان آغاز شود.

همچنین بر اساس این توافقنامه، گروه طالبان متعهد است که مانع استفاده القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان برای انجام حملات علیه ایالات متحده یا شرکای آن شود.

سازمان ملل متحد در گزارشی جدید اعلام کرد که طی سال جاری میلادی، بیش از ۱۰۰ هزار نفر به دلیل درگیری‌های افغانستان در داحل خاک این کشور آواره شده‌اند.

در گزارش سازمان ملل همچنین آمده که در نیمه نخست سال ۲۰۲۰، حملات داعش که منجر به مرگ غیرنظامیان شده است، نسبت به دوره مشابه پارسال نزدیک به ۸۰ درصد کاهش یافته است.

این گزارش می‌افزاید در مجموع، از تلفات غیرنظامیان در جریان حملات شبه‌نظامیان تا ۱۳ درصد کاسته شده است که رقمی ناچیز محسوب می‌شود.

فرماندهی ارتش آمریکا در افغانستان ماه گذشته اعلام کرد که به رغم بیرون راندن شاخه‌ای از داعش از ولایات کنر و ننگرهار، این گروه شبه‌نظامی که در عراق و سوریه حضور دارد، «همچنان تهدیدی برای افغانستان، ایالات متحده و متحدین ناتو و شرکای ما به شمار می‌رود».

گروه داعش در ماه مارس مسئولیت یکی از مرگبارترین حملات نظامی امسال در کابل را بر عهده گرفت. در جریان حمله مسلحانه این گروه افراطی به عبادتگاه اقلیت مذهبی سیک‌های افغانستان، ۲۵ نفر کشته و هشت تن زخمی شدند.

اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، روز ۲۸ ژوئیه اعلام کرد که از زمان امضای توافقنامه صلح بین طالبان و ایالات متحده، بیش از ۱۰ هزار سرباز دولتی کشته یا مجروح شده‌اند.

طبق توافق آمریکا و طالبان، آزادی حدود پنج هزار زندانی طالبان در قبال آزادی حدود هزار نفر از پرسنل نظامی و مقامات دولتی که در اسارت طالبان هستند یکی از شروط اصلی آغاز مذاکرات بین الافغانی است.

شورای امنیت ملی افغانستان روز یکشنبه با انتشار توئیتی از آزادسازی ۳۱۷ زندانی طالبان همزمان با آغاز عید قربان در روز ۳۱ ژوئیه خبر داد که به این ترتیب، مجموع زندانیان آزاد شده به ۴۹۱۷ تن رسیده است.