۲۴/۰۵/۱۳۹۹

آلن پارکر، کارگردان نام‌آشنای بریتانیایی، درگذشت

آلن پارکر، کارگردان نام‌آشنای بریتانیایی، درگذشت آلن پارکر، کارگردان سرشناس بریتانیایی فیلم‌هایی چون «قطار سریع‌السیر نیمه‌شب» و «می‌سی‌سی‌پی می‌سوزد»، روز جمعه ۱۰ مرداد، پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری، در ۷۶ سالگی درگذشت. آلن پارکر را دوستدارانش در ایران با فیلم موزیکال و نامتعارف «دیوار» هم به یاد می‌آورند که آن را بر اساس آلبوم موسیقی «دیوار» از گروه پینک‌فلوید و با فیلمنامه‌ای نوشته راجر وارتز، از اعضای این گروه، ساخت. پارکر دو بار نیز در مقام کارگردان نامزد جایزه اسکار شد، یک بار برای فیلم «قطار سریع‌السیر نیمه شب» (۱۹۷۸) و ده سال بعد برای فیلم «می‌سی‌سی‌پی می‌سوزد» (۱۹۸۸). فیلم‌های آلن پارکر اغلب در جشنواره کن هم حضور داشت، آن‌ چنان ‌که نخستین فیلم بلند او، «باگزی مالون» (۱۹۷۶)، نامزد نخل طلای جشنواره کن هم شد. آخرین ساخته آلن پارکر فیلم «زندگی دیوید گیل» با بازی کوین اسپیسی بود که در سال ۲۰۰۳ آن را ساخت و در جشنواره برلین همان سال رونمایی شد.

آلن پارکر، کارگردان نام‌آشنای بریتانیایی، درگذشت

آلن پارکر، کارگردان سرشناس بریتانیایی فیلم‌هایی چون «قطار سریع‌السیر نیمه‌شب» و «می‌سی‌سی‌پی می‌سوزد»، روز جمعه ۱۰ مرداد، پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری، در ۷۶ سالگی درگذشت.

آلن پارکر را دوستدارانش در ایران با فیلم موزیکال و نامتعارف «دیوار» هم به یاد می‌آورند که آن را بر اساس آلبوم موسیقی «دیوار» از گروه پینک‌فلوید و با فیلمنامه‌ای نوشته راجر وارتز، از اعضای این گروه، ساخت.

پارکر دو بار نیز در مقام کارگردان نامزد جایزه اسکار شد، یک بار برای فیلم «قطار سریع‌السیر نیمه شب» (۱۹۷۸) و ده سال بعد برای فیلم «می‌سی‌سی‌پی می‌سوزد» (۱۹۸۸).

فیلم‌های آلن پارکر اغلب در جشنواره کن هم حضور داشت، آن‌ چنان ‌که نخستین فیلم بلند او، «باگزی مالون» (۱۹۷۶)، نامزد نخل طلای جشنواره کن هم شد.

آخرین ساخته آلن پارکر فیلم «زندگی دیوید گیل» با بازی کوین اسپیسی بود که در سال ۲۰۰۳ آن را ساخت و در جشنواره برلین همان سال رونمایی شد.