۲۳/۰۵/۱۳۹۹

نتایج اولیه همه پرسی روسیه؛ حمایت اکثریت از ریاست جمهوری پوتین تا ۲۰۳۶

نتایج اولیه همه پرسی روسیه؛ حمایت اکثریت از ریاست جمهوری پوتین تا ۲۰۳۶ نتایج اولیه آرا در همه پرسی مربوط به تغییر قانون اساسی روسیه که روز چهارشنبه ۱۱ تیر به پايان رسيد نشان می دهد این اصلاحات که زمینه را برای باقی ماندن ولادیمیر پوتین در قدرت تا سال ۲۰۳۶ فراهم خواهد کرد آرا فراوانی به دست آورده است. به گزارش خبرگزاری رویترز نتایج اولیه آرا که پنج ساعت قبل از پایان مهلت رای گیری منتشر شد نشان می دهد که آقای پوتین حق شرکت در دو دوره دیگر از انتخابات ریاست جمهوری را به دست خواهد آورد و به این ترتیب می تواند ۱۶ سال دیگر در این مقام باقی بماند. کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد که شمارش حدود ۳ درصد از آرا نشان می دهد که ۷۰ درصد از اصلاحات قانون اساسی حمایت کرده و حدود ۲۹ درصد نیز به این اصلاحات رای مخالف داده اند. نتایج قطعی شمارش آرا قراراست حدود ساعت هشت شب به وقت اروپا اعلام شود. دولت روسیه با برگزاری قرعه کشی برای جوایزی مثل آپارتمان و تبلیغ در مورد سایر موارد اصلاحات در قانون اساسی مثل بهبود و افزایش حقوق بازنشستگی و ممنوعیت ازدواج همجنسگرایان سعی کرده اند مردم را به دادن رای ..

نتایج اولیه همه پرسی روسیه؛ حمایت اکثریت از ریاست جمهوری پوتین تا ۲۰۳۶

نتایج اولیه آرا در همه پرسی مربوط به تغییر قانون اساسی روسیه که روز چهارشنبه ۱۱ تیر به پايان رسيد نشان می دهد این اصلاحات که زمینه را برای باقی ماندن ولادیمیر پوتین در قدرت تا سال ۲۰۳۶ فراهم خواهد کرد آرا فراوانی به دست آورده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز نتایج اولیه آرا که پنج ساعت قبل از پایان مهلت رای گیری منتشر شد نشان می دهد که آقای پوتین حق شرکت در دو دوره دیگر از انتخابات ریاست جمهوری را به دست خواهد آورد و به این ترتیب می تواند ۱۶ سال دیگر در این مقام باقی بماند.

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد که شمارش حدود ۳ درصد از آرا نشان می دهد که ۷۰ درصد از اصلاحات قانون اساسی حمایت کرده و حدود ۲۹ درصد نیز به این اصلاحات رای مخالف داده اند. نتایج قطعی شمارش آرا قراراست حدود ساعت هشت شب به وقت اروپا اعلام شود.

دولت روسیه با برگزاری قرعه کشی برای جوایزی مثل آپارتمان و تبلیغ در مورد سایر موارد اصلاحات در قانون اساسی مثل بهبود و افزایش حقوق بازنشستگی و ممنوعیت ازدواج همجنسگرایان سعی کرده اند مردم را به دادن رای مثبت در این همه پرسی تشویق کنند.

روز چهارشنبه همزمان با آخرین روز رای گیری که به دلیل محدودیت‌های مربوط به شیوع ویروس کرونا در طول یک هفته برگزار شد، به دستور ولادیمیر پوتین به تمامی خانواده هایی که دارای فرزند هستند ۱۰ هزار روبل (معادل ۱۴۰ دلار) پرداخت شد.

به گفته کمیسیون انتخابات میزان شرکت واجدان شرایط در حوالی ظهر چهارشنبه به حدود ۶۰ درصد رسید. حداقل میزان مشارکت برای رسمیت یافتن نتایج این همه پرسی ۵۰ درصد تعیین شده و اصلاحات در صورت به دست آوردن حمایت اکثریت ساده ( ۵۰ بعلاوه یک) به تصویب خواهد رسید.

زنی که ماسک به صورت و دستکش به دست دارد رای خود را برای اصلاح قانون اساسی روسیه به صندوق رای می‌اندازد. بیشتر در این باره:

نتایج یک رای‌سنجی: موافقت «۷۶ درصد» افراد واجد شرایط روسیه با اصلاحات مدنظر پوتین

آقای پوتین در سخنرانی غروب روز سه شنبه به طور مشخص به تاثیر نتایج این همه پرسی به جایگاه خود در قدرت اشاره نکرد. ولی در صورت تصویب این اصلاحات او پس از پایان دوره فعلی ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۴ می تواند در دو انتخابات متوالی ديگر شرکت کند.

آقای پوتین می گوید هنوز در مورد نقش خود در آینده تصمیم گیری نکرده است. ولی منتقدان او مطمئن هستند که آقای پوتین در انتخابات ریاست جمهوری بعدی شرکت خواهد کرد.

طبق نظرسنجی هایی که توسط موسسه لوادا انجام شده میزان محبوبیت آقای پوتین در حال حاضر حدود ۶۰ درصد است. هر چند میزان حمایت از او هنوز هم بالاست ولی به نسبت دوران اوج آن که حدود ۹۰ درصد بود، کاهش یافته است.

با توجه به رقم چشمگير موارد ابتلا به ويروس کرونا در روسيه مخالفان حکومت نتوانسته اند تظاهرات کنند ولی با پخش تصاویر و اظهار نظرهای طنز آمیز در شبکه‌های اجتماعی از همه پرسی و رای گیری انتقاد کرده اند.

حزب کمونیست روسیه، یکی از احزاب مهم مخالف حکومت از حامیان خود خواسته است در این همه پرسی رای منفی بدهند و از نقض مقررات و بروز تخلف در جریان رای گیری انتقاد کرده است.

گنادی زیوگانف، رهبر این حزب گفت مردم روسیه باید با دقت در مورد تداوم سیاست‌های ولادیمیر پوتین که باعث وخامت وضع اقتصادی کشور شده، تصمیم بگیرند.

ولادیمیر پوتین تاکید کرده که خواستار برگزاری یک رای گیری سالم و بدون تخلف است و مسئولان کمیسیون انخابات روسیه نیز تضمین داده اند که رای گیری بدون تخلف برگزار خواهد شد.

یک نهاد غیر دولتی ناظر بر روند انتخابات به نام «گولوس» اعلام کرده که قادر نیست مشروعیت نتایج این همه پرسی را تایید کند.

منبع: رویترز؛ ش.ر