۱۱/۰۴/۱۳۹۹

کرونا در ایران؛ محدودیت‌هایی در برخی استان‌ها از جمله تهران در نظر گرفته می‌شود

کرونا در ایران؛ محدودیت‌هایی در برخی استان‌ها از جمله تهران در نظر گرفته می‌شود شهروندی در تهران با ماسک و محافظ صورت معاون وزیر بهداشت ایران گفته برای مقابله با بیماری ناشی از ویروس کرونا محدودیت‌هایی برای پی‌گیری به استانداران ۱۳ استان از جمله خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، فارس، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان، تهران و البرز ابلاغ شده است. ایرج حریرچی این اظهارات را در گفت‌وگو با شبکه خبر و بدون ارائه جزئیات دقیق مطرح کرده،‌ اما به نمونه‌هایی از تعطیل‌شدن مکان‌های عمومی مانند مساجد، مراکز آموزشی، قهوه‌خانه‌ها و مشابه آن‌ها در استان آذربایجان غربی اشاره کرده‌است. برخی از استانداران نیز گزارش‌هایی ارائه کرده و گفته‌اند در برخی مناطق «از مردم خواسته شده» ماسک بزنند و یا روزهای جمعه از خانه بیرون نروند. معاون وزیر بهداشت تاکید کرده محدودیت‌ها به‌دلیل احتمالات ناشی از شیوع بیشتر بیماری کووید-۱۹ و ویروس کرونای جدید، با دستور حسن روحانی اجرایی می‌شود. این مقام دولتی اظهار داشته که «مراسم جشن، ترحیم و دورهمی‌ها عمده مشکلات را تشکیل می‌دهد و همین باعث شیوع بیشتر کرون..

کرونا در ایران؛ محدودیت‌هایی در برخی استان‌ها از جمله تهران در نظر گرفته می‌شود

شهروندی در تهران با ماسک و محافظ صورت
شهروندی در تهران با ماسک و محافظ صورت

معاون وزیر بهداشت ایران گفته برای مقابله با بیماری ناشی از ویروس کرونا محدودیت‌هایی برای پی‌گیری به استانداران ۱۳ استان از جمله خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، فارس، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان، تهران و البرز ابلاغ شده است.

ایرج حریرچی این اظهارات را در گفت‌وگو با شبکه خبر و بدون ارائه جزئیات دقیق مطرح کرده،‌ اما به نمونه‌هایی از تعطیل‌شدن مکان‌های عمومی مانند مساجد، مراکز آموزشی، قهوه‌خانه‌ها و مشابه آن‌ها در استان آذربایجان غربی اشاره کرده‌است.

برخی از استانداران نیز گزارش‌هایی ارائه کرده و گفته‌اند در برخی مناطق «از مردم خواسته شده» ماسک بزنند و یا روزهای جمعه از خانه بیرون نروند.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرده محدودیت‌ها به‌دلیل احتمالات ناشی از شیوع بیشتر بیماری کووید-۱۹ و ویروس کرونای جدید، با دستور حسن روحانی اجرایی می‌شود.

این مقام دولتی اظهار داشته که «مراسم جشن، ترحیم و دورهمی‌ها عمده مشکلات را تشکیل می‌دهد و همین باعث شیوع بیشتر کرونا شده است».

با وجود انتقاد از عملکرد شهروندان، در سطح اجتماعی نیز استفاده از ماسک در برخی مکان‌های عمومی و برخی شهرها، با آن‌که هشدارهای مختلفی در مورد افزایش موارد ابتلا داده شده بود، به‌تازگی «اجباری» شده‌است.

بیشتر در این باره:

در ایران، پوشیدن ماسک در شهرستان‌های قرمز و محل‌های تجمع اجباری می‌شود

بنا بر آمار رسمی در ایران بیش از ۲۲۷ هزار تن به کووید-۱۹ مبتلا شده و بیش از ۱۰ هزار و ۸۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

آمار رسمی از سوی مقام‌های ایران قطعی نیست و رادیو فردا نیز به‌طور مستقل قادر به تائید آن نیست؛ چه از نظر کیفیت و میزان انجام آزمایش‌ها، چه با در نظر گرفتن نحوه و شفافیت اطلاع‌رسانی، این آمار ممکن است با واقعیت تفاوت محسوسی داشته باشد. مقام‌های ایران از ارائه آمار جزئی و تفکیکی شهرها و استان‌ها نیز خودداری می‌کنند.

بنا بر آمار رسمی ارائه‌شده از سوی تهران و دیگر کشورهای جهان، ایران پس از اسپانیا و ایتالیا، پیش از مکزیک و پاکستان، در میان ۱۰ کشور بحران‌زده قرار دارد. البته در مورد آمار رسمی برخی دیگر کشورهای جهان نیز به‌دلایل مشابه با ایران، قطعیتی وجود ندارد.