۱۳/۰۴/۱۳۹۹

بازداشت دو معترض هنگ‌کنگی در اولین روز اجرای قانون امنیتی چین

بازداشت دو معترض هنگ‌کنگی در اولین روز اجرای قانون امنیتی چین در پی شروع اعتراضات مردمی در هنگ‌کنگ علیه قانون جدید امنیتی چین در رابطه با این منطقه، گزارش‌ها از بازداشت دو نفر حکایت دارند که یکی از آنها پرچم استقلال در دست داشت. قانون جدید امنیتی چین شامل مقابله با «جدایی‌طلبی، فتنه‌انگیزی و تروریسم» و همچنین «تبانی» با قدرت‌های خارجی در هنگ‌کنگ است. در «اعلامیه مشترک چین و بریتانیا» و در زمان انتقال حاکمیت هنگ‌کنگ به پکن در سال ۱۹۹۷، بر حفظ رویکرد «یک کشور، دو سیستم» و عدم تغییر قوانین حاکمیتی چین بر هنگ‌کنگ به مدت ۵۰ سال تاکید شده بود. در ادامه واکنش‌های منفی، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد تصویب قوانین امنیتی چین بر روابط اتحادیه اروپا و دولت پکن تاثیر منفی خواهد گذاشت. قبلا آمریکا، بریتانیا، ژاپن، تایوان و برخی دیگر از کشورها اعتراض خود را به قوانین جدید امنیتی چین در رابطه با هنگ‌کنگ اعلام کرده و آمریکا تهدید به اعمال تحریم کرده بود. آقای ماس می‌گوید خودمختاری هنگ‌کنگ در حال از بین رفتن است. چین این اتهامات را رد کرده و گفته است هیچ کشور خارجی حق مداخله «د..

بازداشت دو معترض هنگ‌کنگی در اولین روز اجرای قانون امنیتی چین

در پی شروع اعتراضات مردمی در هنگ‌کنگ علیه قانون جدید امنیتی چین در رابطه با این منطقه، گزارش‌ها از بازداشت دو نفر حکایت دارند که یکی از آنها پرچم استقلال در دست داشت.

قانون جدید امنیتی چین شامل مقابله با «جدایی‌طلبی، فتنه‌انگیزی و تروریسم» و همچنین «تبانی» با قدرت‌های خارجی در هنگ‌کنگ است.

در «اعلامیه مشترک چین و بریتانیا» و در زمان انتقال حاکمیت هنگ‌کنگ به پکن در سال ۱۹۹۷، بر حفظ رویکرد «یک کشور، دو سیستم» و عدم تغییر قوانین حاکمیتی چین بر هنگ‌کنگ به مدت ۵۰ سال تاکید شده بود.

در ادامه واکنش‌های منفی، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد تصویب قوانین امنیتی چین بر روابط اتحادیه اروپا و دولت پکن تاثیر منفی خواهد گذاشت.

قبلا آمریکا، بریتانیا، ژاپن، تایوان و برخی دیگر از کشورها اعتراض خود را به قوانین جدید امنیتی چین در رابطه با هنگ‌کنگ اعلام کرده و آمریکا تهدید به اعمال تحریم کرده بود.

آقای ماس می‌گوید خودمختاری هنگ‌کنگ در حال از بین رفتن است.

چین این اتهامات را رد کرده و گفته است هیچ کشور خارجی حق مداخله «در امور داخلی این کشور» را ندارد.