۱۲/۰۴/۱۳۹۹

پومپئو از توقف صادرات تجهیزات دفاعی آمریکا به هنگ‌کنگ خبر داد

پومپئو از توقف صادرات تجهیزات دفاعی آمریکا به هنگ‌کنگ خبر داد در ادامه رویارویی واشینگتن با پکن بر سر مصوبه جدید امنیت ملی هنگ‌کنگ،‌ مایک پومپئو٬ وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت، ایالات متحده صادرات تجهیزات دفاعی به هنگ‌کنگ را متوقف خواهد کرد و اعمال محدودیت بر صادرات فناوری‌ها با کاربرد دوگانه را بررسی خواهد کرد. مایک پومپئو در بیانیه‌ای اعلام کرده است: تصمیم حزب کمونیست چین برای از بین بردن آزادی‌های هنگ کنگ، دولت ترامپ را مجبور کرده است تا در سیاست‌های خود در قبال این منطقه تجدید نظر کند. در همین زمینه، وزیر بازرگانی آمریکا اعلام کرده است برخی از امتیازات اعطایی به منطقه هنگ‌کنگ برای روابط تجاری را تعلیق می‌کند. ویلبر راس هشدار داده است که تعلیق دیگر امتیازات تجاری به هنگ‌کنگ مورد بررسی قرار خواهد گرفت. او از چین خواسته است تا در تصمیم خود برای هنگ‌کنگ تجدید نظر کند. اقدامات آمریکا واکنشی است به لایحه جدید امنیت ملی هنگ‌کنگ که ماه گذشته در پارلمان چین تصویب شد. چین می‌گوید٬ هدف از این لایحه مقابله با فعالیت‌های تجزیه‌طلبانه، تروریسم و تبانی با نیروهای خارجی است، اما منتقدان تا..

پومپئو از توقف صادرات تجهیزات دفاعی آمریکا به هنگ‌کنگ خبر داد

در ادامه رویارویی واشینگتن با پکن بر سر مصوبه جدید امنیت ملی هنگ‌کنگ،‌ مایک پومپئو٬ وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت، ایالات متحده صادرات تجهیزات دفاعی به هنگ‌کنگ را متوقف خواهد کرد و اعمال محدودیت بر صادرات فناوری‌ها با کاربرد دوگانه را بررسی خواهد کرد.

مایک پومپئو در بیانیه‌ای اعلام کرده است: تصمیم حزب کمونیست چین برای از بین بردن آزادی‌های هنگ کنگ، دولت ترامپ را مجبور کرده است تا در سیاست‌های خود در قبال این منطقه تجدید نظر کند.

در همین زمینه، وزیر بازرگانی آمریکا اعلام کرده است برخی از امتیازات اعطایی به منطقه هنگ‌کنگ برای روابط تجاری را تعلیق می‌کند.

ویلبر راس هشدار داده است که تعلیق دیگر امتیازات تجاری به هنگ‌کنگ مورد بررسی قرار خواهد گرفت. او از چین خواسته است تا در تصمیم خود برای هنگ‌کنگ تجدید نظر کند.

اقدامات آمریکا واکنشی است به لایحه جدید امنیت ملی هنگ‌کنگ که ماه گذشته در پارلمان چین تصویب شد.

چین می‌گوید٬ هدف از این لایحه مقابله با فعالیت‌های تجزیه‌طلبانه، تروریسم و تبانی با نیروهای خارجی است، اما منتقدان تاکید دارند که این قانون به نقض آزادی‌ها در هنگ‌کنگ منجر خواهد شد و موقعیت این منطقه را که به مرکزی برای اقتصاد جهانی تبدیل شده است به مخاطره می‌اندازد.

از زمان امضای «اعلامیه مشترک چین و بریتانیا» ۱۹۸۴ و نیز انتقال حاکمیت هنگ ‌کنگ به پکن در سال ۱۹۹۷، نکته کلیدی توافق بر سر وضعیت «یک کشور، دو سیستم» بوده است.

هنگ‌کنگ با وجود آن‌که تحت حاکمیت جمهوری خلق چین قرار دارد، اما از نظر قضایی، اقتصادی، قانون‌گذاری‌ها در سطح محلی و برخی دیگر موارد از استقلالی مشخص برخوردار بوده است. و حال تهدید این استقلال باعث اعتراضاتی گسترده در هنگ کنگ شده است.