۰۹/۰۴/۱۳۹۹

نتایج یک رای‌سنجی: موافقت «۷۶ درصد» افراد واجد شرایط روسیه با اصلاحات مدنظر پوتین

نتایج یک رای‌سنجی: موافقت «۷۶ درصد» افراد واجد شرایط روسیه با اصلاحات مدنظر پوتین زنی که ماسک به صورت و دستکش به دست دارد رای خود را برای اصلاح قانون اساسی روسیه به صندوق رای می‌اندازد. نتایج یک رای‌سنجی توسط مرکز پژوهش‌های افکار عمومی روسیه نشان می‌دهد ۷۶ درصد از کسانی که برای همه‌پرسی قانون اساسی این کشور پای صندوق‌های رای رفته‌اند، به اصلاحات مورد نظر ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری این کشور رای مثبت داده‌اند. آمارهای رسمی کمیسیون انتخابات روسیه تا عصر روز دوشنبه ۹ تیر حاکی است که ۳۷.۲ درصد واجدین شرایط در همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی شرکت کرده‌اند. این همه‌پرسی از ۲۵ ژوئن آغاز شده و به مدت یک هفته ادامه دارد. اگر متمم‌های پیشنهادی برای اصلاح قانون اساسی در همه‌پرسی رای بیاورد، به پوتین اجازه می‌دهد برای دو دوره دیگر، در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۳۰ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود. هر دوره ریاست‌جمهوری در روسیه هم اکنون شش سال است و رئیس‌جمهوری می‌تواند حداکثر برای دو دوره پیاپی انتخاب شود. منابع روسی می‌گویند که فقط ۲۳.۶ درصد رای‌دهندگان علیه اصلاحات رای داده‌اند و قبلا نیز انتظار می‌رفت در..

نتایج یک رای‌سنجی: موافقت «۷۶ درصد» افراد واجد شرایط روسیه با اصلاحات مدنظر پوتین

زنی که ماسک به صورت و دستکش به دست دارد رای خود را برای اصلاح قانون اساسی روسیه به صندوق رای می‌اندازد.
زنی که ماسک به صورت و دستکش به دست دارد رای خود را برای اصلاح قانون اساسی روسیه به صندوق رای می‌اندازد.

نتایج یک رای‌سنجی توسط مرکز پژوهش‌های افکار عمومی روسیه نشان می‌دهد ۷۶ درصد از کسانی که برای همه‌پرسی قانون اساسی این کشور پای صندوق‌های رای رفته‌اند، به اصلاحات مورد نظر ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری این کشور رای مثبت داده‌اند.

آمارهای رسمی کمیسیون انتخابات روسیه تا عصر روز دوشنبه ۹ تیر حاکی است که ۳۷.۲ درصد واجدین شرایط در همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی شرکت کرده‌اند.

این همه‌پرسی از ۲۵ ژوئن آغاز شده و به مدت یک هفته ادامه دارد.

اگر متمم‌های پیشنهادی برای اصلاح قانون اساسی در همه‌پرسی رای بیاورد، به پوتین اجازه می‌دهد برای دو دوره دیگر، در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۳۰ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود.

هر دوره ریاست‌جمهوری در روسیه هم اکنون شش سال است و رئیس‌جمهوری می‌تواند حداکثر برای دو دوره پیاپی انتخاب شود.

منابع روسی می‌گویند که فقط ۲۳.۶ درصد رای‌دهندگان علیه اصلاحات رای داده‌اند و قبلا نیز انتظار می‌رفت در حالی که اوپوزیسیون این همه‌پرسی را بایکوت کرده‌ است، اکثریت کسانی که رای می‌دهند موافق اصلاحات باشند.

به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، احزاب مخالف نتوانسته‌اند رأی‌دهندگان را برای تحریم رای‌گیری بسیج کنند و دولت هم با استفاده از اختیارات خود تلاش می‌کند که تعداد بیشتری از مردم را به پای صندوق‌های رای بکشاند.

بیش از ۱۱۰ میلیون نفر از مردم روسیه واجد شرایط رای‌ هستند.

کمیسیون انتخابات روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که بیش از ۴۰ میلیون شهروند تاکنون رای داده‌اند.

اوپوزیسیون و مدافعان حقوق بشر می‌گویند پوتین ۷۶ ساله که در ۲۰ سال گذشته سکان قدرت را در دست داشته است، می‌خواهد با اصلاح قانون اساسی روسیه برای ۱۶ سال دیگر نیز قدرت را در دست داشته باشد.

قرار بود این همه‌پرسی ۲۲ آوریل برگزار شود، اما به خاطر شیوع کرونا به تاخیر افتاد و اکنون نیز برای جلوگیری از تجمع شهروندان در مراکز رای‌گیری، مدت رای‌گیری یک هفته تعیین شده است و صبح اول ژوئیه به پایان خواهد رسید.

کاخ کرملین اعلام کرده که انتشار نتایج همه‌پرسی به صورت تدریجی مشکلی ایجاد نمی‌کند، چون این یک انتخابات یا رقابت نیست و فقط همه‌پرسی برای اصلاح قانون اساسی است.

متمم‌های پیشنهادی برای اصلاح قانون اساسی در پارلمان روسیه و دادگاه عالی قانون اساسی تصویب شده و به امضای ولادیمیر پوتین رسیده‌اند.

منابع: رویترز، تاس، رادیو فردا/ ف.ق/ک.ر