۱۱/۰۴/۱۳۹۹

آسوشیتدپرس: تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند موقعیت انفجار تهران در نزدیکی مراکز تولید موشک بوده است

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند موقعیت وقوع انفجار اخیر در ایران کوه‌های شرق پایتخت بوده است که به اعتقاد تحلیلگران در زیر آنها شبکه‌ای از تونل‌های زیرزمینی و مراکز تولید موشک قرار دارد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنچه که در ساعات ابتدایی روز جمعه منفجر شد و گلوله‌ای از آتش و دود را در حومه شرقی تهران به آسمان فرستاد و همچنین دلیل آن هنوز دقیقا مشخص نشده است. پاسخ نامعمول حکومت در پی انفجار تاکیدی است بر ماهیت حساس منطقه‌ای که بازرسان بین‌المللی معتقدند جمهوری اسلامی دو دهه پیش در آنجا دست به آزمایش‌های انفجاری شدید برای ساخت سلاح هسته‌ای زده است. بامداد جمعه ۶ تیرماه نور گسترده و مشکوکی در شرق تهران دیده شد که عکس‌ها و فیلم‌های آن به سرعت در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت. از آن زمان تاکنون در غیاب رسانه‌های آزاد در ایران این حادثه مشکوک مورد سوال و بررسی کاربران ایرانی قرار دارد. مقامات و رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی این نور و صدای مهیب را حاصل «انفجار یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین» دانسته و مدعی هستند که «هیچ تلفاتی» نداشته است اما با توجه به سابقه پنهانکاری و دروغگویی..

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند موقعیت وقوع انفجار اخیر در ایران کوه‌های شرق پایتخت بوده است که به اعتقاد تحلیلگران در زیر آنها شبکه‌ای از تونل‌های زیرزمینی و مراکز تولید موشک قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنچه که در ساعات ابتدایی روز جمعه منفجر شد و گلوله‌ای از آتش و دود را در حومه شرقی تهران به آسمان فرستاد و همچنین دلیل آن هنوز دقیقا مشخص نشده است.

پاسخ نامعمول حکومت در پی انفجار تاکیدی است بر ماهیت حساس منطقه‌ای که بازرسان بین‌المللی معتقدند جمهوری اسلامی دو دهه پیش در آنجا دست به آزمایش‌های انفجاری شدید برای ساخت سلاح هسته‌ای زده است.

بامداد جمعه ۶ تیرماه نور گسترده و مشکوکی در شرق تهران دیده شد که عکس‌ها و فیلم‌های آن به سرعت در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت. از آن زمان تاکنون در غیاب رسانه‌های آزاد در ایران این حادثه مشکوک مورد سوال و بررسی کاربران ایرانی قرار دارد.

مقامات و رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی این نور و صدای مهیب را حاصل «انفجار یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین» دانسته و مدعی هستند که «هیچ تلفاتی» نداشته است اما با توجه به سابقه پنهانکاری و دروغگویی که یکی از آخرین مثال‌های آن شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری در سال گذشته بود، این روایت از همان ابتدا زیر سوال رفت.

محل وقوع انفجار که پارچین بوده یکی از مهم‌ترین موارد گمانه‌زنی‌هاست. مجموعه‌ای از تاسیسات نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی در پارچین قرار دارد که دسترسی کامل به آنها هیچ گاه برای نهادهای بین‌المللی میسر نبوده است.

⚡️ شهروندان زیادی از مشاهده #نور بزرگ و مشکوک در شرق #تهران خبر می‌دهند. این کاربر هم با انتشار یک فیلم کوتاه روایت می‌کند که «انفجار» رخ داده و «نور و صدای زیادی» داشته است. pic.twitter.com/OfIsYfoPMi

— VOA Farsi (@VOAIran) June 25, 2020