۰۸/۰۴/۱۳۹۹

واکنش‌ها در فضای مجازی به تأیید حکم اعدام سه معترض آبان‌ماه: «ما را آدم نمی‌دانند و عدد به حساب می‌آورند»

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به تأیید حکم اعدام برای سه معترض اعتراضات آبان ماه گذشته واکنش نشان دادند و آن را نشانه‌ای دیگر از نبود آزادی بیان در ایران دانستند. پیشتر، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات متحده تأیید حکم اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات مردمی آبان سال ۱۳۹۸در ایران توسط دیوان عالی کشور را محکوم می‌کند. روز پنجشنبه ۵ تیر اعلام شد که حکم اعدام برای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی در دیوان عالی جمهوری اسلامی تأیید شده است. واکنش‌ها در فضای مجازی حکم این سه جوان معترض در حالی ابتدا در دادگاه بدوی صادر و در دیوان‌عالی تأیید شده که مصطفی نیلی، وکیل این متهمان، هنوز فرصت «ورود به پرونده» و ثبت وکالت را از سوی مقامات قضایی نیافته است. او در توئیتر خود نسبت به صدور این حکم ابراز تعجب کرد. پریروز خبر تایید حکم اعدام موکلینم را در تعدادی از رسانه‌ها خواندم و دیروز تعدادی رسانه دیگر آن را تکذیب کردند. به عنوان وکیل هنوز نتوانسته‌ام در پرونده ورود کرده و اعلام وکالت کنم. امیدوارم این روند غیرحقوقی هرچه زودتر پایان یابد.#محمد_رجبی#سعید..

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به تأیید حکم اعدام برای سه معترض اعتراضات آبان ماه گذشته واکنش نشان دادند و آن را نشانه‌ای دیگر از نبود آزادی بیان در ایران دانستند.

پیشتر، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات متحده تأیید حکم اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات مردمی آبان سال ۱۳۹۸در ایران توسط دیوان عالی کشور را محکوم می‌کند.

روز پنجشنبه ۵ تیر اعلام شد که حکم اعدام برای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی در دیوان عالی جمهوری اسلامی تأیید شده است.

واکنش‌ها در فضای مجازی

حکم این سه جوان معترض در حالی ابتدا در دادگاه بدوی صادر و در دیوان‌عالی تأیید شده که مصطفی نیلی، وکیل این متهمان، هنوز فرصت «ورود به پرونده» و ثبت وکالت را از سوی مقامات قضایی نیافته است. او در توئیتر خود نسبت به صدور این حکم ابراز تعجب کرد.

پریروز خبر تایید حکم اعدام موکلینم را در تعدادی از رسانه‌ها خواندم و دیروز تعدادی رسانه دیگر آن را تکذیب کردند.
به عنوان وکیل هنوز نتوانسته‌ام در پرونده ورود کرده و اعلام وکالت کنم.
امیدوارم این روند غیرحقوقی هرچه زودتر پایان یابد.#محمد_رجبی#سعید_تمجیدی#امیرحسین_مرادی

— مصطفی نیلی (@MostafaNili58) June 25, 2020

حسین تاج، دیگر وکیل دادگستری که به دفاع از متهمان سیاسی مشغول است،‌ وضعیت را مشابه آن چه مصطفی نیلی شرح داد، بیان کرده است.

خبر تائید حکم اعدام سه بازداشتی در وقایع آبانماه شوکه کننده بود که از سوی خبرگزاریهای داخلی تکذیب شد
امیدوارم این تکذیب به معنی امکان ورود و دفاع باشد. علیرغم اخذ وکالت تاکنون امکان ورود به پرونده در دیوانعالی کشور میسر نشده
چنانچه تایید حکم اعلام شود تقاضای اعاده دادرسی میکنیم

— Hosein Taj حسین تاج (@hosein_taj) June 25, 2020

در این بین انتشار خبر تأیید حکم اعدام در دیوان عالی و بعد تکذیب در برخی خبرگزاری‌های دولتی، ‌نگرانی فعالان حقوق بشر را به همراه داشت. کاربری به نام سیداحمد حق‌نگار می‌گوید این رویه جمهوری اسلامی است که ابتدا خبری را اعلام می‌کند و بعد با «بازی همیشگی» تأیید و تکذیب، همه را گیج می‌کند و بعد «جلاد» با «خیال راحت» اعدام می‌کند.

منتظر بازیِ همیشگی با افکار عمومی باشید. همان بازیِ "تأیید و تکذیب"
اعدام تأیید شده. نشده. شده. نشده و … افکار عمومی که گیج و مبهوت شد و از پیگیری این ماجرا خسته شد و خنثی شد، نوبت جلاد است که با خیال راحت، اعدام را انجام دهد. این راهکارِ همیشگیِ حکومتِ ظالمِ جمهوری اسلامی است

— سیداحمد حق‌نگار (@haghnegar) June 24, 2020

اما علیرضا روشن، از فعالان حقوق اقلیت‌های مذهبی، نیز به این تائید حکم در توئیتر واکنش نشان داد و نوشت که از نظر جمهوری اسلامی،‌ مردم فقط «عدد» هستند و «آدم» نیستند.

در صورت اجرای حکم اعدام این سه جوان، شمار جانباختگان آبان در گزارش رویترز از ۱۵۰۰ به ۱۵۰۳ و در گزارش‌های حکومت از ۲۰۰ و چند و به دویست و سه و چند بالغ خواهد شد!
در هر صورت ما عددیم، آدم نیستیم!

— علیرضا روشن (@alirezaroashan) June 24, 2020

کیخون کاربر دیگری است که از گروهی از روزنامه‌نگاران نزدیک به حکومت ایران انتقاد کرد و نوشت آنها برای انتشار «اخم کردن و کج نگاه کردن پلیس آمریکا به معترضین» رقابت می‌کردند که خبر بزنند، اما اکنون هیچ‌کدام آنها دنبال خبر حکم اعدام «این سه جوان بی‌گناه» نیستند.

همین دوهفته پیش «ژورنالیست»های داخلی و خارجی رقابت می‌کردن که کدومشون زودتر از اخم کردن و کج نگاه کردن پلیس آمریکا به معترضین خبر و عکس بزنه. الان هیچکدومشون حتی دنبال این نیست بفهمه حکم اعدام این سه جوان بی‌گناه به کجا رسیده.#امیرحسین_مرادی#سعید_تمجیدی#محمد_رجبی

— کیخون (@Keykhoon) June 24, 2020

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گران شدن بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز شد و سپس به تمام مناطق کشور کشیده شد و ابعاد اعتراض از گرانی بنزین فراتر رفت.

پس از این اعتراضات خبرگزاری رویترز در گزارشی آمار کشته شدگان در اعتراضات ایران را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد و به نقل از سه منبع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی نوشت که خامنه‌ای به مقامات دولتی و امنیتی دستور داده بود برای متوقف کردن اعتراضات «هر کاری لازم است» انجام دهند.

در هنگام اعتراضات مردمی ایران مقامات دولت آمریکا و از جمله شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرده و گفته بود که «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»