۱۰/۰۴/۱۳۹۹

وزارت خارجه آمریکا: ایران در مورد کرونا راه چین را در پی گرفته است

وزارت خارجه آمریکا: ایران در مورد کرونا راه چین را در پی گرفته است وزارت خارجه آمریکا در حساب کاربری فارسی خود در توئیتر با اشاره به افزایش دوباره موارد ابتلا به کووید-۱۹ در ایران، جمهوری اسلامی را متهم به «دروغ‌پراکنی» و زندانی کردن روزنامه‌نگاران افشاگر کرده و می‌گوید «پیشنهاد کمک‌های بشردوستانه ما هنوز روی میز است». توئیتر وزارت خارجه آمریکا به فارسی بامداد سوم تیر ماه می‌گوید «مهار یک همه‌گیری جهانی نیاز به شفافیت تمام کشورها دارد. با این وجود، رژیم با انتشار اطلاعات نادرست، دروغ‌پراکنی در مورد تعداد واقعی مبتلایان و مرگ و میر و زندانی کردن روزنامه‌نگارانی همچون شهرام صفری، راه چین را در پی گرفته است». اشاره این توئیت به مدیر کانال تلگرامی راویژپرس است که اخیرا به اتهام «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، بدبین کردن مردم به جامعه روحانیت و حوزه علمیه قم و انتشار آمار بیماران کوید -۱۹» زندانی شده‌است. اواخر خرداد ماه سازمان گزارشگران بدون مرز صدور حکم زندان برای آقای صفری و دو روزنامه‌نگار دیگر را محکوم کرده بود. در توئیتر وزارت خارجه ایالات متحده همچنین گفته شده «رژیم باید آمار و ..

وزارت خارجه آمریکا: ایران در مورد کرونا راه چین را در پی گرفته است

وزارت خارجه آمریکا در حساب کاربری فارسی خود در توئیتر با اشاره به افزایش دوباره موارد ابتلا به کووید-۱۹ در ایران، جمهوری اسلامی را متهم به «دروغ‌پراکنی» و زندانی کردن روزنامه‌نگاران افشاگر کرده و می‌گوید «پیشنهاد کمک‌های بشردوستانه ما هنوز روی میز است».

توئیتر وزارت خارجه آمریکا به فارسی بامداد سوم تیر ماه می‌گوید «مهار یک همه‌گیری جهانی نیاز به شفافیت تمام کشورها دارد. با این وجود، رژیم با انتشار اطلاعات نادرست، دروغ‌پراکنی در مورد تعداد واقعی مبتلایان و مرگ و میر و زندانی کردن روزنامه‌نگارانی همچون شهرام صفری، راه چین را در پی گرفته است».

اشاره این توئیت به مدیر کانال تلگرامی راویژپرس است که اخیرا به اتهام «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، بدبین کردن مردم به جامعه روحانیت و حوزه علمیه قم و انتشار آمار بیماران کوید -۱۹» زندانی شده‌است.

اواخر خرداد ماه سازمان گزارشگران بدون مرز صدور حکم زندان برای آقای صفری و دو روزنامه‌نگار دیگر را محکوم کرده بود.

در توئیتر وزارت خارجه ایالات متحده همچنین گفته شده «رژیم باید آمار و ارقام کامل را برای آگاهی مردم از تهدید واقعی این بیماری منتشر می‌کرد. در عوض، رژیم تصمیم گرفت تا تقصیر را بر گردن تحریم‌هایی بیندازد که که هیچ وقت صنعت پزشکی را مورد هدف قرار نداده‌اند. پیام ما به رژیم با مردم ایران مشترک است:‌ دست از سرزنش جهان برای بی‌کفایتی خود برداشته و به ایرانیانی که تحت استبداد شما رنج می‌برند کمک کنید. پیشنهاد کمک های بشردوستانه ما هنوز روی میز است».

مقام‌های ایرانی در مواردی تحریم‌های آمریکا را مانعی در راه دستیابی به ضروریات، از جمله برخی تجهیزات پزشکی و دارویی عنوان کرده‌اند. واشینگتن بارها تاکید کرده اقلام پزشکی و دارویی در سیاهه تحریم‌ها نیستند.

شیوع ویروس کرونا در ماه‌های گذشته به یک همه‌گیری جهانی تبدیل شده‌است.

وزارت بهداشت ایران می‌گوید تا کنون بیش از ۲۰۷ هزار نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده و نزدیک به ۱۰ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. اما درستی و اعدام و ارقام این آمار با تردیدهای گسترده‌ای، از جمله از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی روبه‌رو شده‌است.