۱۱/۰۴/۱۳۹۹

رئیس‌جمهوری سابق قرقیزستان به ۱۱ سال زندان محکوم شد

رئیس‌جمهوری سابق قرقیزستان به ۱۱ سال زندان محکوم شد رئیس‌جمهوری سابق قرقیزستان که مرداد پارسال در پی درگیری هوادارانش در اقامتگاه شخصی او با نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، روز سه‌شنبه سوم تیر از سوی دادگاهی در بیشکک به ۱۱ سال و ۲ ماه زندان محکوم شد. آلمازبیگ آتامبایف ۶۳ ساله متهم به اختلاس و فساد مالی است، اما این اتهامات را رد کرده است. دادگاه همچنین تمامی عناوین و رتبه‌های دولتی او را لغو کرد و حکم به مصادره اموالش داد. بر اساس رای دادگاه، یک ملک شخصی که اقامتگاه او و خانواده‌اش بود، همراه با پنج خودرو و املاکی که در مناطق شمالی چوئی و ایسوک کول در اختیار داشته است به علاوه یک زمین، چند شرکت و یک شبکه تلویزیونی متعلق به او مصادره شده است. دادگاه همچنین چند مقام سابق را گناهکار شناخت. نیروهای امنیتی قرقیزستان مرداد پارسال بعد از اینکه آتامبایف از رفتن به مرکز پلیس برای بازجویی خودداری کرد، تلاش کردند تا وارد اقامتگاه او شوند و او را بازداشت کنند که با مقاومت مسلحانه هوادارانش مواجه شدند. در جریان درگیری‌ها یک پلیس کشته و ۸۰ نفر زخمی شدند که ۱۵ نفر آنها مامور پلیس بودند. آقای آ..

رئیس‌جمهوری سابق قرقیزستان به ۱۱ سال زندان محکوم شد

رئیس‌جمهوری سابق قرقیزستان که مرداد پارسال در پی درگیری هوادارانش در اقامتگاه شخصی او با نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، روز سه‌شنبه سوم تیر از سوی دادگاهی در بیشکک به ۱۱ سال و ۲ ماه زندان محکوم شد.

آلمازبیگ آتامبایف ۶۳ ساله متهم به اختلاس و فساد مالی است، اما این اتهامات را رد کرده است.

دادگاه همچنین تمامی عناوین و رتبه‌های دولتی او را لغو کرد و حکم به مصادره اموالش داد.

بر اساس رای دادگاه، یک ملک شخصی که اقامتگاه او و خانواده‌اش بود، همراه با پنج خودرو و املاکی که در مناطق شمالی چوئی و ایسوک کول در اختیار داشته است به علاوه یک زمین، چند شرکت و یک شبکه تلویزیونی متعلق به او مصادره شده است.

دادگاه همچنین چند مقام سابق را گناهکار شناخت.

نیروهای امنیتی قرقیزستان مرداد پارسال بعد از اینکه آتامبایف از رفتن به مرکز پلیس برای بازجویی خودداری کرد، تلاش کردند تا وارد اقامتگاه او شوند و او را بازداشت کنند که با مقاومت مسلحانه هوادارانش مواجه شدند.

در جریان درگیری‌ها یک پلیس کشته و ۸۰ نفر زخمی شدند که ۱۵ نفر آنها مامور پلیس بودند.

آقای آتامبایف سال ۲۰۱۷ قدرت را به سورون‌بای ژئن‌بیکف تحویل داد و پارلمان قرقیزستان در ماه ژوئن پارسال مصونیت قضایی رئیس‌جمهوری سابق را لغو کرد.