۱۰/۰۴/۱۳۹۹

کابوس دلار ۲۰ هزار تومانی به واقعیت پیوست! پرتگاه بحران اقتصادی ایران عمیق‌تر می‌شود

با ادامه یافتن روند کاهش ارزش واحد پول ملی و افزایش نرخ ارز در ایران که از اوایل هفته گذشته آغاز شده است، گزارش‌ها حاکی است که قیمت دلار در بازار آزاد ایران به ۲۰ هزار تومان رسیده است. به گزارش آسوشیتدپرس واحد پول ایران روز دوشنبه ۲ تیر ماه به پایین‌ترین سطح ارزش خود در برابر هر واحد دلار آمریکا رسید. در نخستین ساعات روز دوشنبه نرخ برابری دلار آمریکا به ۲۰ هزار تومان رسید و کمی بعد هر دلار به قیمت ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان ارزش‌گذاری شد. در همین حال برخی کاربران توئیتر نیز رسیدن قیمت دلار به ۲۰ هزارتومان را تایید کرده‌اند. دلار ۲۰ هزار تومان دیگه افسانه نیست! pic.twitter.com/6VHcwRrJ5A — Behnam Samadi | بهنام صمدی (@behnamsamadi_ir) June 22, 2020آسوشیتدپرس گزارش داد که در پی روند افزایشی قیمت دلار وزارت بازرگانی ایران هشدار داد کارت‌های‌ بازرگانی افرادی که درصد بازگشت ارز کارت‌های‌شان صفر است، تعلیق خواهد شد. همچنین بانک مرکزی ایران روز یکشنبه از انتشار اسامی متخلفان ارزی خبر داده است. در این گزارش بنا بر اعلام شرکت‌های ایرانی آمده است که سالانه بیش از ۴۰ میلیارد دلار کالای غیرنفتی صادر می..

با ادامه یافتن روند کاهش ارزش واحد پول ملی و افزایش نرخ ارز در ایران که از اوایل هفته گذشته آغاز شده است، گزارش‌ها حاکی است که قیمت دلار در بازار آزاد ایران به ۲۰ هزار تومان رسیده است.

به گزارش آسوشیتدپرس واحد پول ایران روز دوشنبه ۲ تیر ماه به پایین‌ترین سطح ارزش خود در برابر هر واحد دلار آمریکا رسید. در نخستین ساعات روز دوشنبه نرخ برابری دلار آمریکا به ۲۰ هزار تومان رسید و کمی بعد هر دلار به قیمت ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان ارزش‌گذاری شد.

در همین حال برخی کاربران توئیتر نیز رسیدن قیمت دلار به ۲۰ هزارتومان را تایید کرده‌اند.

دلار ۲۰ هزار تومان دیگه افسانه نیست! pic.twitter.com/6VHcwRrJ5A

— Behnam Samadi | بهنام صمدی (@behnamsamadi_ir) June 22, 2020

آسوشیتدپرس گزارش داد که در پی روند افزایشی قیمت دلار وزارت بازرگانی ایران هشدار داد کارت‌های‌ بازرگانی افرادی که درصد بازگشت ارز کارت‌های‌شان صفر است، تعلیق خواهد شد. همچنین بانک مرکزی ایران روز یکشنبه از انتشار اسامی متخلفان ارزی خبر داده است.

در این گزارش بنا بر اعلام شرکت‌های ایرانی آمده است که سالانه بیش از ۴۰ میلیارد دلار کالای غیرنفتی صادر می شود که مقامات جمهوری اسلامی می گویند حدود نیمی از این ارز در خارج از کشور می ماند.

بنابر گزارش‌ها قیمت دلار در نیمه اول سال گذشته بین ۱۱ تا ۱۲هزار تومان بود، اما در نیمه دوم سال به دلیل افزایش قیمت بنزین و اعتراضات داخلی و نیز تنش‌های بین المللی با ایران، قیمت دلار تا مرز ۱۵ هزار تومان در دی ماه رسید و در روزهای پایانی سال قیمت دلار تا ۱۵۹۰۰ تومان هم افزایش یافت. در نهایت معاملات بازار ارز سال ۱۳۹۸، با قیمت ۱۴۹۰۰ تومان برای دلار آمریکا و ۱۶۹۰۰ تومان برای یورو به کار خود پایان داد.

قیمت دلار در فروردین ماه نیز به ۱۶۱۵۰ تومان هم رسید و در نهایت دلار این ماه را با قیمت ۱۵۴۰۰ تومان تمام کرد. در اردیبهشت ماه نیز قیمت دلار بین ۱۵۴۰۰ تا ۱۶۳۰۰ تومان نوسان داشته است.

فشار حداکثری ایالات متحده

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ با اعلام این که توافق هسته‌ای برجام مانع فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی، یه عنوان بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان، نشده است، از برجام خارج شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در خرداد ۱۳۹۷ راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید را اعلام کرد. از آن زمان تاکنون ایالات متحده با هدف تغییر رفتار رژیم و پایان دادن به اقدامات شریرانه آن، تحریم‌های بسیار سنگینی را بر اشخاص حقیقی و حقوقی ایران اعمال کرده و فشار اقتصادی چشمگیری را بر رژیم ایران وارد آورده است.

نگرانی مردم از کابوس دلار

در فضای مجازی کم شدن ارزش پول ملی ایران بازتاب زیادی داشته و برخی کاربران آن را «کابوس دلار» نامیده‌اند.

خواب ديدم دلار ٢٠ تومنو رد كرده، خواب نبود كابوس بود

— آلترناتيو🖌 (@Rahmani46Reza) June 21, 2020

مردم نگران هستند کم ارزش شدن پول ایران بر سایر هزینه‌ها و قیمت کالا نیز تاثیر بگذارد.

دیگه چیزی ازین زندگی نمونده به چیزی ام نمیشه امید داشت.دلار بیست تومنی کابوس زندگی من

— Takh.Takh (@TOlyaee) June 22, 2020

عرشیا شیخی یک کاربر دیگر نیز در توئیتر خود نوشت: دلار که ۵ تومن شد همه نگران بودن همه نگران وضعیت مملکت امروز دلار ۲۰ تومن شد و انگار برای هیچکس مهم نیست آقای روحانی چیکار کردی با مردم؟! جوانی خیلی ها نابود شد تقریبا ۴ سال کابوس وار داره طی میشه و مردم هم دارند تحمل میکنند جوابی دارید به مردم بدید؟