۰۴/۰۴/۱۳۹۹

هشدار دوباره در ایران: مصرف خودسرانه دگزامتازون در موارد خفیف کرونا خطرناک است

هشدار دوباره در ایران: مصرف خودسرانه دگزامتازون در موارد خفیف کرونا خطرناک است در پی انتشار نتیجه یک تحقیقات گسترده در مورد تاثیر داروی استروئیدی دگزامتازون بر موارد شدید و بسیار شدید ابتلا به کووید-۱۹، متخصصان در ایران بار دیگر در مورد مصرف خودسرانه آن هشدار داده‌اند. پژوهشگران بریتانیایی ۲۷ خرداد ماه اعلام کردند نتایج آزمایش‌های گسترده بالینی ثابت کرده دگزامتازون می‌تواند جان شماری از بیماران کووید-۱۹ که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل هستند و کسانی که به روش‌های کمکی اکسیژن دریافت می‌کنند، را نجات دهد. با این حال این داروی استروئیدی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند، در دیگر موارد مفید نیست. روز دوم تیر ماه دکتر محمدرضا هاشمیان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی، به خبرگزاری ایسنا گفته «تجویز این دارو برای بیماران سرپایی و یا مصرف خودسرانه آن از سوی بیماران به هیچ عنوان صحیح نیست و می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری داشته باشد». آقای هاشمیان می‌گوید شهروندان تنها با شنیدن اصل خبر خودسرانه اقدام به خرید و مصرف دارو می‌کنند که «بسیار نادرست است و عوارض خطرناکی دارد». پیش از این در روز ..

هشدار دوباره در ایران: مصرف خودسرانه دگزامتازون در موارد خفیف کرونا خطرناک است

در پی انتشار نتیجه یک تحقیقات گسترده در مورد تاثیر داروی استروئیدی دگزامتازون بر موارد شدید و بسیار شدید ابتلا به کووید-۱۹، متخصصان در ایران بار دیگر در مورد مصرف خودسرانه آن هشدار داده‌اند.

پژوهشگران بریتانیایی ۲۷ خرداد ماه اعلام کردند نتایج آزمایش‌های گسترده بالینی ثابت کرده دگزامتازون می‌تواند جان شماری از بیماران کووید-۱۹ که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل هستند و کسانی که به روش‌های کمکی اکسیژن دریافت می‌کنند، را نجات دهد.

با این حال این داروی استروئیدی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند، در دیگر موارد مفید نیست.

روز دوم تیر ماه دکتر محمدرضا هاشمیان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی، به خبرگزاری ایسنا گفته «تجویز این دارو برای بیماران سرپایی و یا مصرف خودسرانه آن از سوی بیماران به هیچ عنوان صحیح نیست و می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری داشته باشد».

آقای هاشمیان می‌گوید شهروندان تنها با شنیدن اصل خبر خودسرانه اقدام به خرید و مصرف دارو می‌کنند که «بسیار نادرست است و عوارض خطرناکی دارد».

پیش از این در روز پنج‌شنبه نیز دکتر مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران، تاکید کرده بود این دارو طبق نظر پزشک معالج و فقط برای برخی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ کاربرد دارد.

بیشتر در این باره:

نتیجه کارآزمایی دگزامتازون چیست؟ چرا مهم است؟

در روند مقابله با ویروس کرونای جدید، و یا حتی برخی دیگر کروناویروس‌ها سیستم ایمنی بدن ممکن است بیش از حد فعال شود، و مرزی که بین داخل ریه‌ها و بافت پیرامونی وجود دارد را در هم بشکند. نتیجه آن که مایع در کیسک‌های هوایی ریه‌ها جمع می‌شود و بیمار دچار «سندرم دیسترس حاد تنفسی» می‌شود.

دگزامتازون از جمله داروهایی‌ست که به تضعیف عملکرد سیستم ایمنی می‌پردازد، تا جلوی این سندرم را بگیرد.