۰۶/۰۴/۱۳۹۹

آمریکا از چین خواست دو شهروند کانادایی را فورا آزاد کند

آمریکا از چین خواست دو شهروند کانادایی را فورا آزاد کند مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه از چین خواست دو شهروند کانادایی بازداشت شده را که متهم به جاسوسی شده‌اند، فورا آزاد کند. وی با ناعادلانه خواندن بازداشت این دو فرد گفت که واشینگتن نسبت به این موضوع «نگرانی شدیدی» دارد. دادستانی چین ۳۰ خرداد اعلام کرد دو تبعه کانادایی که یک سال است در این کشور در بازداشت به سر می‌برند، مرتکب «جاسوسی» شده‌اند. به گفته‌ مقام‌های چینی، مایک اسپاور تاجر کانادایی و مایکل کووریگ، دیپلمات سابق این کشور را که برای گروه بین‌الملل بحران کار می‌کرد، از «اسرار دولتی و اطلاعاتی» جاسوسی کرده‌اند. آقای پومپئو بازداشت این افراد را «با انگیزه سیاسی و کاملا بی‌پایه» توصیف کرد. در سال ۱۳۹۷ خانم مِنگ وانژو مدیر مالی شرکت چینی هواوی و دختر بنیانگذار این شرکت در کانادا بازداشت شد و وزارت دادگستری مجوز بررسی قضایی استرداد وی به آمریکا را صادر کرد. به فاصله اندکی از بازداشت خانم وانژو، چین مایک اسپاور تاجر کانادایی و مایکل کووریگ دیپلمات سابق این کشور را که برای گروه بین‌الملل بحران کار می‌کرد، بازداشت کرد. ..

آمریکا از چین خواست دو شهروند کانادایی را فورا آزاد کند

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه از چین خواست دو شهروند کانادایی بازداشت شده را که متهم به جاسوسی شده‌اند، فورا آزاد کند.

وی با ناعادلانه خواندن بازداشت این دو فرد گفت که واشینگتن نسبت به این موضوع «نگرانی شدیدی» دارد.

دادستانی چین ۳۰ خرداد اعلام کرد دو تبعه کانادایی که یک سال است در این کشور در بازداشت به سر می‌برند، مرتکب «جاسوسی» شده‌اند.

به گفته‌ مقام‌های چینی، مایک اسپاور تاجر کانادایی و مایکل کووریگ، دیپلمات سابق این کشور را که برای گروه بین‌الملل بحران کار می‌کرد، از «اسرار دولتی و اطلاعاتی» جاسوسی کرده‌اند.

آقای پومپئو بازداشت این افراد را «با انگیزه سیاسی و کاملا بی‌پایه» توصیف کرد.

در سال ۱۳۹۷ خانم مِنگ وانژو مدیر مالی شرکت چینی هواوی و دختر بنیانگذار این شرکت در کانادا بازداشت شد و وزارت دادگستری مجوز بررسی قضایی استرداد وی به آمریکا را صادر کرد.

به فاصله اندکی از بازداشت خانم وانژو، چین مایک اسپاور تاجر کانادایی و مایکل کووریگ دیپلمات سابق این کشور را که برای گروه بین‌الملل بحران کار می‌کرد، بازداشت کرد.

دولت کانادا پیش از این اتهامات علیه این دو نفر را رد کرده و بازداشت آنها را «خودسرانه» دانسته است.