۰۵/۰۴/۱۳۹۹

چین دو شهروند بازداشت‌شده کانادا را به «جاسوسی» متهم کرد

چین دو شهروند بازداشت‌شده کانادا را به «جاسوسی» متهم کرد دادستانی چین می‌گوید دو تبعه کانادایی که یک سال است در این کشور در بازداشت به سر می‌برند، مرتکب «جاسوسی» شده‌اند. به گفته‌ مقام‌های چینی، مایک اسپاور تاجر کانادایی و مایکل کووریگ، دیپلمات سابق این کشور را که برای گروه بین‌الملل بحران کار می‌کرد، از «اسرار دولتی و اطلاعاتی» جاسوسی کرده‌اند. مایکل کووریگ همچنین متهم است که این اطلاعات را به طور «غیرقانونی» به «نیروهای خارجی» ارسال کرده است. در سال ۱۳۹۷ خانم مِنگ وانژو مدیر مالی شرکت چینی هواوی و دختر بنیانگذار این شرکت در کانادا بازداشت شد و وزارت دادگستری مجوز بررسی قضایی استرداد وی به آمریکا را صادر کرد. به فاصله اندکی از بازداشت خانم وانژو، چین مایک اسپاور تاجر کانادایی و مایکل کووریگ دیپلمات سابق این کشور را که برای گروه بین‌الملل بحران کار می‌کرد، بازداشت کرد. دولت کانادا پیش از این اتهامات علیه این دو نفر را رد کرده و بازداشت آنها را «خودسرانه» دانسته است. آمریکا شرکت چینی هوآوی را متهم کرده که از یک شرکت «پوششی» به نام اسکای‌کام در هنگ‌کنگ برای دادوستد با ایران است..

چین دو شهروند بازداشت‌شده کانادا را به «جاسوسی» متهم کرد

دادستانی چین می‌گوید دو تبعه کانادایی که یک سال است در این کشور در بازداشت به سر می‌برند، مرتکب «جاسوسی» شده‌اند.

به گفته‌ مقام‌های چینی، مایک اسپاور تاجر کانادایی و مایکل کووریگ، دیپلمات سابق این کشور را که برای گروه بین‌الملل بحران کار می‌کرد، از «اسرار دولتی و اطلاعاتی» جاسوسی کرده‌اند.

مایکل کووریگ همچنین متهم است که این اطلاعات را به طور «غیرقانونی» به «نیروهای خارجی» ارسال کرده است.

در سال ۱۳۹۷ خانم مِنگ وانژو مدیر مالی شرکت چینی هواوی و دختر بنیانگذار این شرکت در کانادا بازداشت شد و وزارت دادگستری مجوز بررسی قضایی استرداد وی به آمریکا را صادر کرد.

به فاصله اندکی از بازداشت خانم وانژو، چین مایک اسپاور تاجر کانادایی و مایکل کووریگ دیپلمات سابق این کشور را که برای گروه بین‌الملل بحران کار می‌کرد، بازداشت کرد.

دولت کانادا پیش از این اتهامات علیه این دو نفر را رد کرده و بازداشت آنها را «خودسرانه» دانسته است.

آمریکا شرکت چینی هوآوی را متهم کرده که از یک شرکت «پوششی» به نام اسکای‌کام در هنگ‌کنگ برای دادوستد با ایران استفاده کرده است.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که هوآوی با این کار، تحریم‌ها علیه ایران را زیر پا گذاشته و خانم وانژو در مورد رابطه اسکای‌کام با ایران به بانک‌ها «دروغ گفته است».