۰۴/۰۴/۱۳۹۹

در پی افت بیشتر تولید جهانی، قیمت نفت به ۴۳ دلار رسید

در پی افت بیشتر تولید جهانی، قیمت نفت به ۴۳ دلار رسید در پی اعلام عراق و قزاقستان برای کاهش بیشتر تولید نفت و پایبندی اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه به توافق کاهش تولید نفت خام، قیمت نفت شاخص برنت روز جمعه به ۴۲ دلار و ۷۲ سنت رسید. قیمت نفت برنت نسبت به پنج‌شنبه رشدی نزدیک سه درصدی داشته و نسبت به آوریل امسال تقریبا دو برابر شده است. اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه در ماه مه حدود ۹۰ درصد به توافق کاهش ۹.۷ میلیون بشکه‌ای تولید روزانه نفت خام پایبند بودند. در ماه جاری عربستان، امارات و کویت تعهد دادند سطح تولید خود را به صورت داوطلبانه باز هم کاهش دهند و از طرفی عراق و قزاقستان که در ماه مه نفت بیشتری از آنچه متعهد شده بودند تولید کردند، اعلام کرده‌اند که میزان پایبندی خود را افزایش می‌دهند. از طرفی آژانس بین‌المللی انرژی نیز در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید تقاضای جهانی نفت به بیشتر از سطحی رسیده که قبلا انتظار می‌رفت و در سال جاری مصرف جهانی نفت ۸.۱ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت و سال آینده ۵.۷ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت. قبلا آژانس پیش‌بینی کرده بود تقاضای جها..

در پی افت بیشتر تولید جهانی، قیمت نفت به ۴۳ دلار رسید

در پی اعلام عراق و قزاقستان برای کاهش بیشتر تولید نفت و پایبندی اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه به توافق کاهش تولید نفت خام، قیمت نفت شاخص برنت روز جمعه به ۴۲ دلار و ۷۲ سنت رسید.

قیمت نفت برنت نسبت به پنج‌شنبه رشدی نزدیک سه درصدی داشته و نسبت به آوریل امسال تقریبا دو برابر شده است.

اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه در ماه مه حدود ۹۰ درصد به توافق کاهش ۹.۷ میلیون بشکه‌ای تولید روزانه نفت خام پایبند بودند. در ماه جاری عربستان، امارات و کویت تعهد دادند سطح تولید خود را به صورت داوطلبانه باز هم کاهش دهند و از طرفی عراق و قزاقستان که در ماه مه نفت بیشتری از آنچه متعهد شده بودند تولید کردند، اعلام کرده‌اند که میزان پایبندی خود را افزایش می‌دهند.

از طرفی آژانس بین‌المللی انرژی نیز در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید تقاضای جهانی نفت به بیشتر از سطحی رسیده که قبلا انتظار می‌رفت و در سال جاری مصرف جهانی نفت ۸.۱ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت و سال آینده ۵.۷ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.

قبلا آژانس پیش‌بینی کرده بود تقاضای جهانی نفت نزدیک ۹ میلیون بشکه کاهش یابد.

این گزارش می‌گوید در ماه گذشته، تولید جهانی نفت در مجموع ۱۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش یافت و به همین خاطر قیمت‌ها روند صعودی داشت.

قیمت نفت برنت در پایان سال گذشته میلادی حدود ۷۰ دلار بود، اما با شیوع کرونا و افت مصرف جهانی نفت، قیمت‌ها در آوریل به ۲۰ دلار هم سقوط کرد.