۰۱/۰۴/۱۳۹۹

انتقاد تند ایران از خروج ائتلاف عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودکان سازمان ملل

انتقاد تند ایران از خروج ائتلاف عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودکان سازمان ملل عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز چهارشنبه، ۲۸ خرداد، در توئیتی از خروج ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان سازمان ملل انتقاد کرد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در گزارش خود آورده است که این ائتلاف به‌دلیل «کاهش قابل توجه و پایدار حملات هوایی» در یمن امسال از این فهرست حذف می‌شود. اما عباس موسوی در توئیت خود نوشته است که سازمان ملل با این کار به ائتلاف عربستان «چک سفید» داده است. خارج شدن این ائتلاف از فهرست سیاه سازمان ملل فوراً واکنش انتقادی گروه‌های مدافع حقوق بشر را به همراه داشته است. با همه این‌ها نماینده آنتونیو گوترش در امور کودکان گفته تصمیم اخیر ناشی از «فشارها» از سوی عربستان نبوده و بر پایه داده‌ها و اطلاعات موجود گرفته شده ‌است. سخنگوی وزارت خارجه ایران این اقدام را «ریشخند به سازوکارهای بین‌المللی» دانسته و در ادامه از اتهام هسته‌ای تازه نسبت به ایران نیز انتقاد کرده است. او در توئیت خود نوشته که «چند روز پس از اتهام‌زنی‌های بی‌پایه به ایران» ..

انتقاد تند ایران از خروج ائتلاف عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودکان سازمان ملل

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز چهارشنبه، ۲۸ خرداد، در توئیتی از خروج ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان سازمان ملل انتقاد کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در گزارش خود آورده است که این ائتلاف به‌دلیل «کاهش قابل توجه و پایدار حملات هوایی» در یمن امسال از این فهرست حذف می‌شود.

اما عباس موسوی در توئیت خود نوشته است که سازمان ملل با این کار به ائتلاف عربستان «چک سفید» داده است.

خارج شدن این ائتلاف از فهرست سیاه سازمان ملل فوراً واکنش انتقادی گروه‌های مدافع حقوق بشر را به همراه داشته است.

با همه این‌ها نماینده آنتونیو گوترش در امور کودکان گفته تصمیم اخیر ناشی از «فشارها» از سوی عربستان نبوده و بر پایه داده‌ها و اطلاعات موجود گرفته شده ‌است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران این اقدام را «ریشخند به سازوکارهای بین‌المللی» دانسته و در ادامه از اتهام هسته‌ای تازه نسبت به ایران نیز انتقاد کرده است.

او در توئیت خود نوشته که «چند روز پس از اتهام‌زنی‌های بی‌پایه به ایران» شاهد خروج ائتلاف از این فهرست هستیم.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از نهادهای وابسته به سازمان ملل، روز دوشنبه در گزارشی با انتقاد از ایران اعلام کرد بیش از چهار ماه است که تهران اجازه بازرسی از دو سایت مشکوک به ذخیره‌سازی اورانیوم یا فعالیت‌های هسته‌ای دیگر را نمی‌دهد و بیش از یک سال است که از مذاکره جدی طفره می‌رود.

عباس موسوی در پیام خود در مورد «بی‌پایه» بودن این اتهام‌ها توضیح یا شواهدی ارائه نکرده است.