۹ هزار زندانی در ایران به ایدز و هپاتیت‌ سی مبتلایند

۹ هزار زندانی در ایران به ایدز و هپاتیت‌ سی مبتلایند رئیس سابق سازمان زندان‌های ایران می‌گوید که از مجموع ۲۱۱ هزار زندانی، ۲ هزار نفر مبتلا به ایدز و ۷ هزار نفر مبتلا به هپاتیت‌ سی هستند. به گزارش خبرگزاری ایسنا، اصغر جهانگیر که روز شنبه ۲۴ خرداد در مراسم تودیع خودش از ریاست این سازمان سخن می‌گفت، از وجود ۲۶۸ زندان در ایران خبر داد. در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از نقض حقوق زندانیان، رفتارهای خودسرانه بازجویان و ماموران زندان، خرید و فروش گسترده مواد مخدر در زندان، تراکم بالای جمعیت زندان‌ها و تشدید فشار بر زندانیان سیاسی منتشر شده است. آقای جهانگیری درباره جرائم زندانیان گفته است که ۳۸ درصد از زندانیان در جرایم مواد مخدر و ۳۰ درصد در حوزه سرقت هستند. او درباره وضعیت کرونا در زندان گزارشی نداده، ولی گفت که برای جلوگیری از شیوع کرونا به ۱۲۸ هزار زندانی مرخصی داده شده و باید در بازگشت آنها به زندان مراقبت شود، «زیرا ممکن است موج دوم بیماری را داشته باشیم». کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل روز ۲۹ فروردین با انتشار گزارشی با هشدار درباره خطر شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها، خواستار ..

۹ هزار زندانی در ایران به ایدز و هپاتیت‌ سی مبتلایند

رئیس سابق سازمان زندان‌های ایران می‌گوید که از مجموع ۲۱۱ هزار زندانی، ۲ هزار نفر مبتلا به ایدز و ۷ هزار نفر مبتلا به هپاتیت‌ سی هستند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، اصغر جهانگیر که روز شنبه ۲۴ خرداد در مراسم تودیع خودش از ریاست این سازمان سخن می‌گفت، از وجود ۲۶۸ زندان در ایران خبر داد.

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از نقض حقوق زندانیان، رفتارهای خودسرانه بازجویان و ماموران زندان، خرید و فروش گسترده مواد مخدر در زندان، تراکم بالای جمعیت زندان‌ها و تشدید فشار بر زندانیان سیاسی منتشر شده است.

آقای جهانگیری درباره جرائم زندانیان گفته است که ۳۸ درصد از زندانیان در جرایم مواد مخدر و ۳۰ درصد در حوزه سرقت هستند.

او درباره وضعیت کرونا در زندان گزارشی نداده، ولی گفت که برای جلوگیری از شیوع کرونا به ۱۲۸ هزار زندانی مرخصی داده شده و باید در بازگشت آنها به زندان مراقبت شود، «زیرا ممکن است موج دوم بیماری را داشته باشیم».

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل روز ۲۹ فروردین با انتشار گزارشی با هشدار درباره خطر شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها، خواستار آزادی فوری و موقت هزاران زندانی شدند.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، زندان‌های ایران مدت‌هاست با مشکلات بهداشتی و سلامتی دست به گریبان است.

Radio Eram

FREE
VIEW