۳۶ روز از اعتصاب غذا گذشت؛ ابراز نگرانی‌ از وضعیت جسمی نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران

پس از گذشت ۳۶ روز از اعتصاب غذای نسرین ستوده وکیل زندانی در ایران، رضا خندان همسر او می‌گوید وضعیت جسمی خانم ستوده در پی اعتصاب غذای طولانی به طرز نگران کننده‌ای بد شده است. رضا خندان روز دوشنبه ۲۴ شهریور در توئتیر خود اعلام کرد از طریق زندانیان به تازگی در جریان شرایط جسمی خانم ستوده قرار گرفته است. او نوشت که بهفر لاله زاری در ملاقاتی که با همسر خود رضوانه احمد خانبیگی فعال مدنی زندانی داشته است، با خبر شده که وضعیت جسمی نسرین ستوده،‌ مدافع حقوق بشر زندانی نگران کننده است. آقای خندان می‌گوید، «با همسر رضوانه که با او ملاقات کرده بود، صحبت کردم. از صحبت‌هایش فهمیدم وضع نسرین به طرز نگران کننده‌ای بد است. بسیار بدتر از چیزی که در روزهای گذشته پشت تلفن سعی داشت نشان بدهد.» 35 روز از اعتصاب غذای نسرین می‌گذرد. دیروز روز ملاقات بود. او 4 هفته است ملاقات‌هایش را قطع کرده است. با همسر رضوانه که با او ملاقات کرده بود صحبت کردم. از صحبت‌هایش فهمیدم وضع نسرین به طرز نگران کننده‌ای بد است. بسیار بدتر از چیزی که در روزهای گذشته پشت تلفن سعی داشت نشان بدهد. — Reza Khandan (@RezaKhandan4) Septemb..

پس از گذشت ۳۶ روز از اعتصاب غذای نسرین ستوده وکیل زندانی در ایران، رضا خندان همسر او می‌گوید وضعیت جسمی خانم ستوده در پی اعتصاب غذای طولانی به طرز نگران کننده‌ای بد شده است.

رضا خندان روز دوشنبه ۲۴ شهریور در توئتیر خود اعلام کرد از طریق زندانیان به تازگی در جریان شرایط جسمی خانم ستوده قرار گرفته است. او نوشت که بهفر لاله زاری در ملاقاتی که با همسر خود رضوانه احمد خانبیگی فعال مدنی زندانی داشته است، با خبر شده که وضعیت جسمی نسرین ستوده،‌ مدافع حقوق بشر زندانی نگران کننده است.

آقای خندان می‌گوید، «با همسر رضوانه که با او ملاقات کرده بود، صحبت کردم. از صحبت‌هایش فهمیدم وضع نسرین به طرز نگران کننده‌ای بد است. بسیار بدتر از چیزی که در روزهای گذشته پشت تلفن سعی داشت نشان بدهد.»

35 روز از اعتصاب غذای نسرین می‌گذرد. دیروز روز ملاقات بود. او 4 هفته است ملاقات‌هایش را قطع کرده است. با همسر رضوانه که با او ملاقات کرده بود صحبت کردم. از صحبت‌هایش فهمیدم وضع نسرین به طرز نگران کننده‌ای بد است. بسیار بدتر از چیزی که در روزهای گذشته پشت تلفن سعی داشت نشان بدهد.

— Reza Khandan (@RezaKhandan4) September 14, 2020

به گزارش صدای آمریکا، این مدافع حقوق بشر و وکیل زندانی پس از آن که طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته کلیه مکاتبات او با مسئولان زندان، سازمان زندان‌ها، و همچنین مسئولان قوه قضائیه در رابطه با حق و حقوق زندانیان، شرایط زیست زندانیان داخل زندان، ملاقات‌های حضوری، مرخصی زندانیان، و صدور احکام زندان طولانی‌‌مدت برای زندانیان سیاسی، بی‌جواب مانده بود، از روز سه شنبه ۲۱ مرداد در زندان اعتصاب غذا کرده است.

رابرت منندز عضو ارشد دموکرات آمریکا روز پنجشنبه ۲۰ شهریور در توئیتر خود اعلام کرده بود که نسرین ستوده، مدافع حقوق بشر ایرانی، هرگز نباید از ابتدا زندانی می‌شد. وی در ادامه پیام خود در توئیتر نوشته بود،‌ ایران باید فورا و بدون قید و شرط نسرین ستوده را آزاد کند و به اعتصاب غذای او پیش از آن که حال او وخیم‌تر شود پایان دهد.

سناتور منندز: جمهوری اسلامی باید فورا و بدون قید و شرط نسرین ستوده را آزاد کندرابرت منندز عضو سنای آمریکا روز پنجشنبه ۲۰ شهریور گفت نسرین ستوده، مدافع حقوق بشر ایرانی، هرگز نباید از ابتدا زندانی می‌شد.

پیش از این نیز، دفتر امور زنان وزارت خارجه آمریکا نیز با اعلام حمایت و ابراز نگرانی عمیق از سلامتی نسرین ستوده از رژیم ایران خواسته است تا این وکیل حقوق بشر زندانی و همه زندانیان سیاسی که به ناحق بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

We stand with & are deeply concerned about the well-being of Nasrin Sotoudeh. In 2010, Nasrin was sentenced to nearly 40 years in prison for her peaceful work as a human rights attorney. We call on the regime to release Nasrin & all political prisoners unjustly detained in #Iran. pic.twitter.com/XXzowZGnrF

— U.S. State Dept | Office of Global Women's Issues (@StateGWI) August 14, 2020

نسرین ستوده که به خاطر دفاع از زندانیان سیاسی، از سوی جمهوری اسلامی به اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» به ۳۳ سال زندان محکوم شده و زندانی است، از ۲۱ مرداد ماه امسال در اعتراض به بدرفتاری جمهوری اسلامی با زندانیان و عدم رعایت حقوق آنها، اعتصاب غذای خود را شروع کرد.

این اولین بار نیست که خانم ستوده اعتصاب غذا می‌کند. او روز دوشنبه ۲۶ اسفند از جمله زندانیان سیاسی بود که با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به جلوگیری از آزادی زندانیان سیاسی در شرایط شیوع ویروس کرونا دست به اعتصاب غذا زده بود.

چندی پیش نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از آن ‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»