۲ خبر از موزه‌های تهران

۲ خبر از موزه‌های تهران مدیر موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران خبر داد: طرح به‌روزرسانی و نورپردازی اصولی و حرفه‌ای ویترین‌های موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران با اعتبار ۸۰۰ میلیون ریال انجام شد. به گزارش ایسنا، حمید وکیل‌باشی با اشاره به تعداد بالای ویترین‌ها در سالن‌های موزه آبگینه و لزوم نورپردازی بر پایه اشیای نمایش داده شده، اظهار کرد: طرح به روزرسانی تجهیزات الکتریکال موزه آبگینه و سفالینه در این راستا برنامه‌ریزی و انجام شد. او با بیان این‌که هر شیء نمایش داده شده در ویترین‌ها نیازمند نورپردازی بر اساس یک طیف نوری و رنگ خاص است که در طرح جدید به‌روزرسانی تجهیزات الکتریکال این موارد رعایت شده است، افزود: در طرح به‌روزرسانی تجهیزات الکتریکال از جدیدترین لامپ‌های روزِ قابل قبول در موزه‌های مهم دنیا استفاده شده است. ۲۲ تخته فرش نفیس موزه ملی فرش ایران مرمت شد پریسا بیضایی - مدیر موزه ملی فرش ایران - نیز از پایانِ پروژه حفاظت، مرمت، شست‌وشو و ساماندهی ۲۲ تخته از فرش‌های نفیس و منحصر به فرد و آسیب دیده گنیجنه موزه ملی فرش ایران خبر داد. او با تاکید بر این‌که این پروژه مرمتی توسط ح..

۲ خبر از موزه‌های تهران

۲ خبر از موزه‌های تهران

مدیر موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران خبر داد: طرح به‌روزرسانی و نورپردازی اصولی و حرفه‌ای ویترین‌های موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران با اعتبار ۸۰۰ میلیون ریال انجام شد.

به گزارش ایسنا، حمید وکیل‌باشی با اشاره به تعداد بالای ویترین‌ها در سالن‌های موزه آبگینه و لزوم نورپردازی بر پایه اشیای نمایش داده شده، اظهار کرد: طرح به روزرسانی تجهیزات الکتریکال موزه آبگینه و سفالینه در این راستا برنامه‌ریزی و انجام شد.

او با بیان این‌که هر شیء نمایش داده شده در ویترین‌ها نیازمند نورپردازی بر اساس یک طیف نوری و رنگ خاص است که در طرح جدید به‌روزرسانی تجهیزات الکتریکال این موارد رعایت شده است، افزود: در طرح به‌روزرسانی تجهیزات الکتریکال از جدیدترین لامپ‌های روزِ قابل قبول در موزه‌های مهم دنیا استفاده شده است.

۲۲ تخته فرش نفیس موزه ملی فرش ایران مرمت شد

پریسا بیضایی – مدیر موزه ملی فرش ایران – نیز از پایانِ پروژه حفاظت، مرمت، شست‌وشو و ساماندهی ۲۲ تخته از فرش‌های نفیس و منحصر به فرد و آسیب دیده گنیجنه موزه ملی فرش ایران خبر داد.

او با تاکید بر این‌که این پروژه مرمتی توسط حسین سیف کارشناس ارشد حفاظت و مرمت دست‌بافته و زیر نظر کارشناسان اداره کل موزه ها و معاونت میراث فرهنگی استان تهران انجام شده است، گفت: این پروژه مرمتی در چند بخش شامل آسیب‌شناسی، بازکردن اتصالات فلزی و الحاقات آسیب رسان در بخش اتصال شناسنامه‌های اموالی و اجرای مجدد با اتصالات نخی مناسب، غبارگیری دستگاه‌های خشک، شست‌وشو، استحکام‌بخشی ریشه‌ها، مهار و کنترل لبه‌های طولی و عرضی از هم گسیخته به روش دوخت‌های استحکام دهنده انجام شده است.

به گفته‌ بیضایی، از مهم‌ترین فرش‌های مرمت شده در این پروژه می‌توان به قالی ۱۲ متری تودشک که یکی از قالی‌های روستایی بافت نایین از قرن ۱۹ میلادی با طراحی منحصر به فرد است، و قالی شش‌متری طرح عیسی بهادری بافته‌شده در کارگاه استاد صفدرزاده حقیقی با رج شمار ۱۰۰، اشاره کرد.

انتهای پیام