یورش پلیس روسیه به گردهمایی اپوزیسیون؛ حدود ۲۰۰ نفر بازداشت شدند

یورش پلیس روسیه به گردهمایی اپوزیسیون؛ حدود ۲۰۰ نفر بازداشت شدند وزارت کشور روسیه روز شنبه ۲۳ اسفند از بازداشت حدود ۲۰۰ نفر از افراد شرکت‌کننده در یک گرد‌همایی، از جمله برخی شخصیت‌های اصلی اپوزیسون خبر داد. آندری پیوواروف مدیر اجرایی گروه اپوزیسیون «روسیه باز» به همراه میخائیل خودورکووسکی که هر دو از منتقدان کرملین هستند، از معاونین شهرداری‌های کشور خواسته بودند طی روزهای شنبه و یکشنبه در این همایش حضور یابند. خبرگزاری رویترز گزارش داده روز شنبه پلیس روسیه با ورود به ساختمان همایش، افرادی را که در آن حضور داشتند بازداشت کرده است. پلیس می‌گوید کسانی که در ساختمان همایش بودند، تدابیر لازم برای مقابله با شیوع کرونا را رعایت نکرده بودند؛ اما تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد اکثر افراد بازداشت شده، ماسک بر صورت داشته‌اند. در میان بازداشت شده‌ها، نام ولادیمیر کارامورزا، معاون رئیس بنیاد «روسیه آزاد»، سازمانی که در واشینگتن ثبت شده به همراه یئوگنی رویزمان، شهردار سابق یکاترینبورگ و یولیا گالیامینا مشاور شورای شهر مسکو دیده می‌شود. بیشتر در این باره: تداوم اقدام..

یورش پلیس روسیه به گردهمایی اپوزیسیون؛ حدود ۲۰۰ نفر بازداشت شدند

وزارت کشور روسیه روز شنبه ۲۳ اسفند از بازداشت حدود ۲۰۰ نفر از افراد شرکت‌کننده در یک گرد‌همایی، از جمله برخی شخصیت‌های اصلی اپوزیسون خبر داد.

آندری پیوواروف مدیر اجرایی گروه اپوزیسیون «روسیه باز» به همراه میخائیل خودورکووسکی که هر دو از منتقدان کرملین هستند، از معاونین شهرداری‌های کشور خواسته بودند طی روزهای شنبه و یکشنبه در این همایش حضور یابند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده روز شنبه پلیس روسیه با ورود به ساختمان همایش، افرادی را که در آن حضور داشتند بازداشت کرده است.

پلیس می‌گوید کسانی که در ساختمان همایش بودند، تدابیر لازم برای مقابله با شیوع کرونا را رعایت نکرده بودند؛ اما تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد اکثر افراد بازداشت شده، ماسک بر صورت داشته‌اند.

در میان بازداشت شده‌ها، نام ولادیمیر کارامورزا، معاون رئیس بنیاد «روسیه آزاد»، سازمانی که در واشینگتن ثبت شده به همراه یئوگنی رویزمان، شهردار سابق یکاترینبورگ و یولیا گالیامینا مشاور شورای شهر مسکو دیده می‌شود.

بیشتر در این باره:

تداوم اقدامات روسیه برای کنترل شبکه‌های اجتماعی؛ کاهش سرعت دسترسی به توئیتر

پلیس روسیه اعلام کرده در میان بازداشت شده‌ها، اعضای گروه‌هایی که در کشور برچسب «نهادهای نامطلوب» خورده‌اند نیز حضور دارند.

روسیه در سال ۲۰۱۵ بیش از ۳۰ گروه را با برچسب «نهادهای نامطلوب» ثبت کرده که در میان آنها «گروه روسیه باز» نیز که اعضای ارشد آن را تبعیدشدگان خودخواسته در لندن تشکیل می‌دهند، وجود دارد. این گروه سازمان‌دهنده اصلی همایش روز شنبه و یکشنبه بود.

این همایش یک روز بعد از اعلام خبر انتقال محل حبس آلکسی ناوالنی رهبر سرسخت مخالفان کرملین از زندانی در مسکو به محل نامعلوم دیگر، برگزار شده است.

آقای ناوالنی، منتقد دولت روسیه ماه اوت گذشته هنگام پرواز از سیبری به مسکو بر اثر مسمومیت به شدت بیمار شد. تحت فشار خانواده و دوستانش او به بیمارستانی در شهر برلین منتقل شد و نتایج آزمایش‌ها در آلمان و دو کشور اروپایی دیگر ثابت کرد که او با ماده سمی «نوویچوک» که در دوران اتحاد شوروی تولید می‌شد ٬مسموم شده است.

آقای ناوالنی پس از پایان معالجه در آلمان اواخر دی ماه هنگام ورود به فرودگاه مسکو به جرم نقض شروط حبس تعلیقی خود بازداشت شد.

محاکمه او که در نهایت به تبدیل حبس تعلیقی به دو سال و نیم زندان منجر شد موجی از تظاهرات خیابانی در شهرهای مختلف روسیه را برانگیخت و پلیس هزاران نفر از تظاهرکنندگان را بازداشت کرد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن
Radio Eram

FREE
VIEW