خانه / بالا / گسترش یهودی ستیزی؛ سالانه ۳ هزار یهودی از فرانسه به اسرائیل کوچ می‌کنند

گسترش یهودی ستیزی؛ سالانه ۳ هزار یهودی از فرانسه به اسرائیل کوچ می‌کنند

فرانسه بزرگترین جامعه یهودیان اروپا را در خود جای داده است؛ یعنی جمعیتی حدود ۵۵۰ هزار نفر. اما شماری از این افراد در سالهای اخیر می‌گویند دیگر در کشور خود احساس امنیت ندارند.

«محبت نیوز»- خانواده پینتو تصمیم گرفته از شهر خود به شهری دیگر برود. چون پارسال سه مرد که می‌دانستند آنها یهودی‌اند به خانه‌شان حمله کردند.

به گفته یورونیوز، روژه، پدر سالخورده خانواده می‌گوید: «آنها گفتند شما یهودی هستید پس پول دارید. من را با ضربه‌ای بیهوش کردند و پسرم را بستند. زنم را با لگد زدند.»

گرچه مظنونان این پرونده زندانی شده‌اند اما ترس واقعه هنوز پا برجاست. روژه می‌افزاید:«گفتند اگر تکان بخورید می‌کشیمتان. وقتی دیدند که چندان از آنها وحشت ندارم یک پیچ‌گوشتی بزرگ درآوردند و زیر گلوی من گذاشتند.»

کنیسه‌های پاریس هم از ترس تروریسم پیوسته تحت نظر اند. مدارس یهودی نیز وضع بهتری ندارند. هنری کوهن مدیر یکی از این مدارس است که ۳۹ سال پیش شروع به کار کرده است.

هدف مدرسه این بود که درهایش را به روی تمام شهر باز کند اما اوضاع روز به روز وخیمتر شد. حالا امکان فیلمبرداری از دانش‌آموزان و محیط مدرسه به دلایل امنیتی وجود ندارد.

هنری کوهن سلال، مدیر این مدرسه می‌‌گوید:‌«زمانی بود که هشت سرباز محافظ مسلح داشتیم. همیشه برای بچه‌ها سوال بوده که چرا باید در مدرسه ما که یهودی هستیم سرباز باشد؟»

اکنون مدتی است نظامی‌ها رفته‌اند و یک نگهبان پلیس و چند تن از والدین وظیفه آنها را بر عهده دارند.

کوهن سلال می‌افزاید:‌ «خانواده‌ها می‌خواهند احساس امنیت داشته باشند، اما این امنیتی است که به بهای در خود فرو رفتن به دست می‌آید»

در دهه گذشته رفتارهای یهودستیزانه در فرانسه اوج گرفته، رشدی که با رویدادهای خاورمیانه در ارتباط بوده است.

نونا مایر، پژوهشگر از مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه درباره علل افزایش یهودستیزی می‌گوید: «در میانه دهه نود میلادی به میانگین ۵۰ (رفتار یهودستیزانه در سال) رسیده بودیم حال آنکه این تعداد بعد از سال ۲۰۰۰ و با انتفاضه دوم ناگهان به ۹۰۰ حمله و تهدید رسید، رقمی که با هر مداخله ارتش اسرائیل در فلسطین رابطه مستقیم دارد. اغلب، سیمای عاملان به شکل دقیق مشخص نیست اما می‌دانیم که عمدتن مردان جوان و مهاجرند. حال آنکه قبلن بیشتر پای راستگراهای افراطی در میان بود.»

احساس ترس یکی از عوامل مهاجرت است. برآورد می‌شود که سالانه ۳ هزار یهودی از فرانسه به اسرائیل کوچ می‌کنند.

همچنین بررسی کنید

فائزه هاشمی: اینکه خانمی حجاب ندارد، مجوز توهین را به ما نمی‌دهد

به گفته فائزه هاشمی، امروز با توجه گسترش فضای مجازی، سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست. «محبت …

موسسه پیو: اعمال خشونت و تبعیض علیه اقلیت‌های دینی در دنیا افزایش یافته است

در تحقیقات مرکز پیو آمده است که تبعیض و خشونت در خاورمیانه و شمال آفریقا …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super