گزارشگر سازمان ملل: توضیحات ایران درباره سرنگونی پرواز ۷۵۲ تناقضات بسیاری دارد

گزارشگر سازمان ملل: توضیحات ایران درباره سرنگونی پرواز ۷۵۲ تناقضات بسیاری دارد یادبود قربانیان پرواز ۷۵۲ در تورنتو گزارشگر ویژه سازمان ملل در قتل‌های فراقانونی، روز سه شنبه پنجم اسفند گزارش خود درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران توسط سپاه پاسداران را منتشر کرد. اگنس کالامار در این گزارش ۴۵ صفحه‌ای تصریح کرده است که توضیحات جمهوری اسلامی درباره چگونگی سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در نزدیکی تهران «تناقضات» بسیاری دارد. وی در این گزارش جمهوری اسلامی را به دروغگویی در این باره متهم کرد. سپاه پاسداران بامداد ۱۸ دی پارسال هواپیمای مسافربری اوکراینی به شماره پرواز پی‌اس ۷۵۲ را که در حال اوج گرفتن از فرودگاه امام تهران بود، با شلیک دست‌کم دو فروند موشک سرنگون کرد که تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند. سپاه پاسداران بعد از چند روز پنهانکاری، نهایتا تحت فشار جامعه جهانی اقرار کرد که این هواپیما با موشک‌های سپاه ساقط شده است، اما علت آن را «خطای انسانی» اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، اگنس کالامار درباره گزارش خود به خبرنگاران گفته است، مساله بسیار نگران کننده این است توضیحا..

گزارشگر سازمان ملل: توضیحات ایران درباره سرنگونی پرواز ۷۵۲ تناقضات بسیاری دارد

یادبود قربانیان پرواز ۷۵۲ در تورنتو
یادبود قربانیان پرواز ۷۵۲ در تورنتو

گزارشگر ویژه سازمان ملل در قتل‌های فراقانونی، روز سه شنبه پنجم اسفند گزارش خود درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران توسط سپاه پاسداران را منتشر کرد.

اگنس کالامار در این گزارش ۴۵ صفحه‌ای تصریح کرده است که توضیحات جمهوری اسلامی درباره چگونگی سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در نزدیکی تهران «تناقضات» بسیاری دارد. وی در این گزارش جمهوری اسلامی را به دروغگویی در این باره متهم کرد.

سپاه پاسداران بامداد ۱۸ دی پارسال هواپیمای مسافربری اوکراینی به شماره پرواز پی‌اس ۷۵۲ را که در حال اوج گرفتن از فرودگاه امام تهران بود، با شلیک دست‌کم دو فروند موشک سرنگون کرد که تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

سپاه پاسداران بعد از چند روز پنهانکاری، نهایتا تحت فشار جامعه جهانی اقرار کرد که این هواپیما با موشک‌های سپاه ساقط شده است، اما علت آن را «خطای انسانی» اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اگنس کالامار درباره گزارش خود به خبرنگاران گفته است، مساله بسیار نگران کننده این است توضیحات مقامات ایران در خصوص اشتباه یا اشتباهات صورت گرفته با هم جور در نمی آید.

این گزارشگر سازمان ملل تصریح کرد، توضیحات مقامات ایرانی در خصوص وقایع سرنگونی این هواپیما « پر از تناقض است. این توضیحات با واقعیت‌ها، ارزیابی‌های فنی بسیاری از کارشناسان، مغایرت دارند.»

اگنس کالامار در ادامه گفت، ایران چرا دروغ می‌گوید؟ زیرا راه دیگری برایش وجود ندارد.

این گزارشگر سازمان ملل تاکید کرد، ایران هنوز نتوانسته است توضیح دهد که چگونه نیروی نظامی این کشور می‌تواند چنین اشتباه بزرگی برای سرنگونی یک هواپیمای مسافربری انجام دهد.

اگنس کالامار همچنین اظهار داشت، بر اساس قانون بین الملل امکان «قتل اشتباهی» وجود دارد، ولی این بر عهده دادگاه خواهد بود که تشخیص که چنین اقدامی سهوی بوده است یا نه.

این گزارشگر سازمان ملل تصریح کرده است که در جریان سرنگونی هواپیما اوکراینی حقوق بشر در چندین مورد از جمله حق حیات ۱۷۶ سرنشین این هواپیما نقض شده است.

پیش از این امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، گفته بود که در شب ۱۸ دی‌ماه سال گذشته «احتمال درگیری» نظامی بین ایران و آمریکا بوده است و علاوه بر ۱۳ موشکی که به پایگاه عین‌الاسد شلیک شد، ۴۰۰ موشک دیگر نیز آماده شلیک بوده و سپاه پاسداران آماده درگیری بیشتر بوده است.

مقام‌های قضایی حکومت ایران تاکنون گزارشی از نحوه رسیدگی به این پرونده و محاکمه مقصران این پرونده نداده‌اند، ولی در چند پرونده جداگانه اقدام به صدور حکم زندان برای کسانی کرده‌اند که به این حادثه و نقش و عملکرد سپاه پاسداران معترض شده بودند.

دولت ایران در آستانهٔ سالروز سرنگونی هواپیمای اوکراینی پرداخت ۱۵۰ هزار دلار به عنوان غرامت برای خانواده‌های هر سرنشین این پرواز را تصویب کرد. اوکراین و کانادا تاکید می‌کنند مبلغ غرامت باید در مذاکره تعیین شود، آن هم پس از مشخص شدن تمام جزئیات این سانحه.
شهروندان اوکراین، کانادا، سوئد، بریتانیا و افغانستان در میان جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ بودند. وزیران خارجهٔ این پنج کشور روز جمعه در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند پیش از پرداخت خسارت کامل، عدالت را اجرا کند.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ خ