گرم کردن آب استخر با سرورهای یک مرکز داده کوچک

گرم کردن آب استخر با سرورهای یک مرکز داده کوچک در اقدامی جالب توجه، گرمای تولید شده توسط یک مرکز داده که به اندازه یک ماشین لباسشویی است، برای گرم کردن یک استخر عمومی تا دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد در بریتانیا استفاده می‌شود. به گزارش ایسنا و به نقل از بی‌بی‌سی، رایانه‌های داخل یک جعبه سفید که با روغن احاطه شده‌اند تا گرما را جذب کنند به اندازه‌ای گرما تولید می‌کنند که ۶۰ درصد مواقع می‌توانند آب یک استخر عمومی را تا دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنند و هزاران دلار در مخارج یک مرکز تفریحی در بریتانیا صرفه‌جویی کنند. استارتاپ دیپ گرین (Deep Green) از مشتریان خود هزینه دریافت می‌کند تا از قدرت محاسباتی آن برای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده کنند و گرمای تولیدی مرکز داده (دیتا سنتر) خود را به صورت رایگان در اختیار این مرکز تفریحی گذاشته است. مارک بیورنسگارد موسس این استارتاپ می‌گوید: ۷ استخر دیگر در انگلیس نیز در این طرح ثبت نام کرده‌اند. این مفهوم که طی پنج سال توسعه یافته است، نسبتاً ساده است، بدین صورت که روغنی که در اثر گرمای سرورها داغ شده است، به یک مبدل حرارتی پمپاژ می‌شود تا آب ..

گرم کردن آب استخر با سرورهای یک مرکز داده کوچک

گرم کردن آب استخر با سرورهای یک مرکز داده کوچک

در اقدامی جالب توجه، گرمای تولید شده توسط یک مرکز داده که به اندازه یک ماشین لباسشویی است، برای گرم کردن یک استخر عمومی تا دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد در بریتانیا استفاده می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از بی‌بی‌سی، رایانه‌های داخل یک جعبه سفید که با روغن احاطه شده‌اند تا گرما را جذب کنند به اندازه‌ای گرما تولید می‌کنند که ۶۰ درصد مواقع می‌توانند آب یک استخر عمومی را تا دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنند و هزاران دلار در مخارج یک مرکز تفریحی در بریتانیا صرفه‌جویی کنند.

استارتاپ دیپ گرین (Deep Green) از مشتریان خود هزینه دریافت می‌کند تا از قدرت محاسباتی آن برای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده کنند و گرمای تولیدی مرکز داده (دیتا سنتر) خود را به صورت رایگان در اختیار این مرکز تفریحی گذاشته است.

مارک بیورنسگارد موسس این استارتاپ می‌گوید: ۷ استخر دیگر در انگلیس نیز در این طرح ثبت نام کرده‌اند.

این مفهوم که طی پنج سال توسعه یافته است، نسبتاً ساده است، بدین صورت که روغنی که در اثر گرمای سرورها داغ شده است، به یک مبدل حرارتی پمپاژ می‌شود تا آب موجود در استخر را گرم کند.

شان دِی که این مرکز تفریحی را اداره می‌کند، می‌گوید: انتظار داشتم هزینه‌های مصرف انرژی این مرکز در سال جاری تا ۱۰۰ هزار پوند افزایش یابد، اما این مشارکت واقعا به ما کمک کرد تا هزینه‌های نجومی را در ۱۲ ماه گذشته کاهش دهیم.

وی افزود: در نظر گرفتن روش‌های مختلف برای اینکه ببینیم چگونه می‌توانیم به ‌عنوان یک سازمان در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنیم، بسیار عالی بوده است.

کارشناسان می‌گویند، مشاهده استخرهایی که از راه‌حل‌های نوآورانه استفاده می‌کنند، جالب توجه است، چرا که به عنوان مثال همین تابستان گذشته بود که بی‌بی‌سی اعلام کرد ۶۵ استخر شنا از سال ۲۰۱۹ به دلیل افزایش هزینه‌های انرژی تعطیل شده‌اند.

یک مشکل بزرگ

دکتر جولیان آلوود، استاد مهندسی و محیط زیست دانشگاه کمبریج می‌گوید: اگر این یک ایده معقول به نظر می‌رسد و موجب صرفه‌جویی در هزینه مرکز تفریحی می‌شود، پس چرا در همه جا از آن استفاده نشود؟ به این دلیل که مراکز داده بزرگ به میلیاردها گالن آب و میلیون‌ها دلار هزینه برای خنک نگه داشته شدن نیاز دارند و به همین دلیل برخی از آنها در زیر آب یا در غارها یا مناطق بسیار سرد جهان ساخته شده‌اند. مثلا در شهرهای دانمارک و سوئد، مراکز داده عظیم انرژی هزاران خانه را تامین می‌کنند.

مارک بیورنسگارد می‌گوید: مراکز داده با گرما مشکل بزرگی دارند. بسیاری از هزینه‌ای که برای راه‌اندازی یک مرکز داده صرف می‌شود، صرف رهایی از گرما می‌شود؛ بنابراین کاری که ما انجام داده‌ایم این است که یک مرکز داده بسیار کوچک را به جایی که گرما مفید و مورد نیاز است، برده‌ایم.

انتهای پیام

Radio Eram

FREE
VIEW