خانه / بالا / گذار مسالمت آمیز طبقات محروم از اسلام ولایی

گذار مسالمت آمیز طبقات محروم از اسلام ولایی

حتی طبقاتی که بهره کمتری از آموزش دیده‎اند و با اصول و تئوری مبارزات مدنی آشنا نیستند بر اساس اصول مسالمت آمیز که ناشی از فهم اجتماعی و بلوغ عمومی است به مبارزه علیه فساد در نظام اسلامی برخاستند.

«محبت نیوز»- کارگران شرکت ملی فولاد اهواز و همچنین کارگران شرکت نیشکر «هفت تپه» مدت‎هاست به دلیل عدم پاسخگویی مسئولان کارخانه‎های خود در اعتصاب‎اند و با وجود فشار، تهدید و بازداشت تعدادی از کارگران تظاهرات آن‎ها همچنان ادامه دارد.
این کارگران به طور مشخص علیه نظام شعار می‎دهند از جمله: «سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن»، «فلسطین رو رها کن فکری به حال ما کن»، «نه حاکم، نه دولت، نیستند به فکر ملت» و شعارهای دیگری که در آن اقتدار رو به سقوط نظام نشان رفته است.
از دی‎ماه سال ۱۳۹۶ که موج اعتراضات طبقه متوسط رو به پایین و کارگران آغاز شد و کامیوندارن، معلمان، کشاورزان و بازاریان نیز به آن پیوستند دولت و به طور کل جمهوری اسلامی اسلامی نتوانست پاسخ‌گوی مطالبات آن‎ها باشد و به علاوه با افزایش فشار و سرکوب پای امنیتی‎ها را به اعتراضات صنفی که ریشه آن‎ معیشتی بود باز کرد و بر بحران افزود.
این اعتراضات اما یک نیمه پنهان هم داشت. ایستادن مردم به خصوص قشر کارگر در مقابل دروغ‌گویی‎های دستگاه روحانیت. همان‎هایی که چهل سال خود از تمام امکانات دنیوی بهره‎مند هستند و در مقابل به مردم وعده پاداش در آخرت می‎دهند.
قشر کارگر و طبقه زحمتکشان در ایران از کمترین امکانات آموزشی برخوردارند و حداقل خدمات اجتماعی را می‎گیرند. آن‎ها سال‎ها برای نهادهای دینی «جامعه هدف» بودند. روحانیون تلاش می‎کردند خود را وابسته به طبقه محروم بنامند اما فساد و غارت و «مفت خوری» چنان دستگاه روحانیت شیعه را آلوده کرد اعتبار آن‎ها روز به روز بین مردم افول کرد و دامنه آن به جامعه کارگری هم رسید. پشت کردن کشاورزان به امام جمعه در اصفهان و خوزستان و سر دادن شعار «پشت به دشمن، رو به میهن» عینی‎ترین مثال برای فروریختن نقش مرجیعت دینی، منبری‎ها و امامه‏ به سرها بین مردم است.

در روزهای گذشته جمهوری اسلامی تنها راه برای مقابله با اعتراضات کارگری را در به انحراف کشیدن آن‎ دید. از این رو گروهی از طلاب و بسیجیان را با پلاکاردهایی با تصاویر خمینی و خامنه‎ای به میان کارگران معترض در اهواز و شوش فرستادند تا وانمود کنند آن‎ها در خط انقلاب هستند و زیر سایه ولی امر! اما زودتر از آنچه پیش بینی می‎شد این پروژه به اصطلاح لو رفت. فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد از یک طلبه که تلاش می‎کند کارگران را برای نماز به صف کند اما دیگران او را «هو کردند»، «مسخره کردند» و دست آخر سوژه شبکه‎های مجازی شود.
شاید به لحاط آکادمیک ایستادگی مردم مقابل روحانیون و بی اعتبار شدن آن‎ها بخشی از روند «سکولار شدن» جامعه ایران در طول این سال‎هاست که همراه با اعترضات و گسترش فساد در دستگاه روحانیت سرعت و شدت گرفته است اما می‎توان این طور هم برداشت کرد که بین جامعه و روحانیون ستیز درگرفته است. یکسو برای گرفتن حق و حقوق و پایان دادن به تبعیض‌ها می‎جنگد و یک سوی برای حفظ قدرت. با وجود سرکوب گسترده طی چهار دهه گذشته واکنش جامعه به حکومت تلافی‎جویانه و خشن نیست و حتی طبقاتی که بهره کمتری از آموزش دیده‎اند و با اصول و تئوری مبارزات مدنی آشنا نیستند بر اساس اصول مسالمت آمیز که ناشی از فهم اجتماعی و بلوغ عمومی است به مبارزه علیه فساد در نظام اسلامی برخاستند. مبارزه‎ای که بی‎گمان ناشی از عملکرد حکومت است که شش دانگ در اختیار روحانیت و نظامیان قرار گرفته و مردم سهمی در آن ندارند که می‎توان آن را به «گذار مسالمت آمیز طبقات محروم از اسلام ولایی» تعبیر کرد.

همچنین بررسی کنید

آنچه نظام از «حوزه‌‌های علمیه» می‌‎خواهد: تربیت طلاب همتراز انقلاب!

محور سخنرانی‌‌های حوزویان در آغاز سال تحصیلی ۹۸ بر لزوم تربیت «طلبه در تراز انقلاب …

اکثر کانادایی ها از قانون منع استفاده از «نمادهای مذهبی» حمایت کردند

در حالی که “جاستین ترودو” تصویب قانون ممنوعیت استفاده از نمادهای مذهبی و بخصوص حجاب …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super