کپسول «دراگون» با محموله میوه و پنیر به «ایستگاه فضایی بین‌المللی» رفت

کپسول «دراگون» با محموله میوه و پنیر به «ایستگاه فضایی بین‌المللی» رفت شرکت «اسپیس ایکس» در یک ماموریت جدید برای ناسا، کپسول «دراگون» را همراه با میوه‌ها و پنیرهای گوناگون به «ایستگاه فضایی بین‌المللی» پرتاب کرد. به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، یک کپسول «دراگون»(Dragon) دیگر در راه «ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS) است. شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) بیست و هفتمین ماموریت قراردادی خود برای ناسا را در روز سه‌شنبه ۱۴ مارس پرتاب کرد و یک کپسول رباتیک دراگون را در ساعت ۸:۳۰ شب به وقت منطقه زمانی شرقی(۴ بامداد چهارشنبه)، از «پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال»(CCSFS) در فلوریدا به آسمان فرستاد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، دراگون فردا(پنجشنبه ۱۶ مارس) ساعت ۷:۵۲ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵:۲۲ به وقت تهران) به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رسد. ماموریت تازه پرتاب‌شده موسوم به «CRS-۲۷»، سومین ماموریت برای این کپسول ویژه دراگون و هفتمین ماموریت برای مرحله نخست موشک «فالکون۹»(Falcon ۹) بود که آن را به مدار برد. این تقویت‌کننده که احتمالا دوباره پرواز خواهد کرد، حدود هفت دقیقه و ۴۵ ثانیه پس از..

کپسول «دراگون» با محموله میوه و پنیر به «ایستگاه فضایی بین‌المللی» رفت

کپسول «دراگون» با محموله میوه و پنیر به «ایستگاه فضایی بین‌المللی» رفت

شرکت «اسپیس ایکس» در یک ماموریت جدید برای ناسا، کپسول «دراگون» را همراه با میوه‌ها و پنیرهای گوناگون به «ایستگاه فضایی بین‌المللی» پرتاب کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، یک کپسول «دراگون»(Dragon) دیگر در راه «ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS) است. شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) بیست و هفتمین ماموریت قراردادی خود برای ناسا را در روز سه‌شنبه ۱۴ مارس پرتاب کرد و یک کپسول رباتیک دراگون را در ساعت ۸:۳۰ شب به وقت منطقه زمانی شرقی(۴ بامداد چهارشنبه)، از «پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال»(CCSFS) در فلوریدا به آسمان فرستاد.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، دراگون فردا(پنجشنبه ۱۶ مارس) ساعت ۷:۵۲ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵:۲۲ به وقت تهران) به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رسد.

ماموریت تازه پرتاب‌شده موسوم به «CRS-۲۷»، سومین ماموریت برای این کپسول ویژه دراگون و هفتمین ماموریت برای مرحله نخست موشک «فالکون۹»(Falcon ۹) بود که آن را به مدار برد.

این تقویت‌کننده که احتمالا دوباره پرواز خواهد کرد، حدود هفت دقیقه و ۴۵ ثانیه پس از پرتاب، روی سکوی فرود شناور بدون سرنشین اسپیس ایکس فرود آمد.

این فرود برای شرکت اسپیس ایکس و به طور کلی برای پروازهای فضایی، یک فرود تاریخ‌ساز بود.

«زاخاری لوپن»(Zachary Luppen)، مهندس اسپیس ایکس در جریان پخش اینترنتی ماموریت CRS-۲۷ گفت: در صنعتی که از لحاظ تاریخی تحت سلطه مردان بوده است، عملیات امروز کاملا توسط زنان مدیریت می‌شود. در واقع، ما معتقدیم که این نخستین نمونه از خدمه کاملا زنانه برای هر نوع عملیاتی از این دست است و اگر نخستین نباشد، پس ما در شرکت بزرگی هستیم.

دراگون در ماموریت CRS-۲۷، تجهیزات پیاده‌روی فضایی، سخت‌افزار وسایل نقلیه و همچنین حدود ۶۰ آزمایش علمی جدید را حمل می‌کند.

در میان تجهیزات علمی، دو آزمایش نهایی برای فناوری موسوم به «تراشه‌های بافت در فضا»(Tissue Chips in Space) وجود دارند که توسط «مؤسسه ملی بهداشت آمریکا»(NIH) و «آزمایشگاه ملی ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS National Lab) اجرا می‌شوند.

مقامات ناسا در به‌روزرسانی نهم مارس نوشتند: هر دو آزمایش که «Cardinal Heart ۲.۰» و «Engineered Heart Tissues-۲» نام دارند، شامل دستگاه‌های کوچک حاوی سلول‌های زنده هستند که عملکرد بافت‌ها و اندام‌های انسان را تقلید می‌کنند تا توسعه درمان‌های اختلال عملکرد قلب را پیش ببرند.

محموله علمی دیگری که در ماموریت CRS-۲۷ حمل می‌شود، «HUNCH Ball Clamp Monopod» نام دارد که توسط دانش‌آموزان دبیرستانی منطقه هیوستون ساخته شده است. مقامات ناسا گفتند که این فناوری می‌تواند فیلمبرداری در فضا را آسان‌تر کند.

کپسول دراگون علاوه بر این تجهیزات، غذا نیز حمل می کند؛ از جمله برخی از خوراکی‌های تازه برای فضانوردانی که عادت به خوردن غذاهای نگهداری‌شده در جعبه یا کیسه دارند.

«فیل دمپسی»(Phil Dempsey)، مدیر یکپارچه‌سازی برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا، طی یک کنفرانس مطبوعاتی پیش از پرتاب در روز ۱۳ مارس گفت: خدمه مقداری میوه تازه و پنیر یخچالی درخواست کردند. بنابراین در کپسول دراگون، سیب، زغال‌اخته، گریپ‌فروت، پرتقال، گوجه‌فرنگی گیلاسی و همچنین چند پنیر متفاوت وجود دارد.

کپسول دراگون روز ۱۶ مارس به یکی از همتایان خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد پیوست. این همتا، کپسول دراگون موسوم به «اندور»(Endeavour) است که در سوم مارس به آزمایشگاه مداری رسید و چهار فضانورد ماموریت «کرو-۶»(Crew-۶) اسپیس ایکس برای ناسا را تحویل داد. روز ۱۱ مارس، چهار فضانورد ماموریت «کرو-۵»(Crew-۵) اسپیس ایکس نیز ایستگاه فضایی بین‌المللی را ترک کردند و با کپسول دراگون موسوم به «اندورنس»(Endurance) به سمت زمین حرکت کردند.

انتهای پیام

Radio Eram

FREE
VIEW