خانه / حقوق بشر / کولبری و حقوقی که وعده داده شد اما محقق نشد

کولبری و حقوقی که وعده داده شد اما محقق نشد

برگزاری هرانا – “طرح بیمه کولبران”، “طرح ساماندهی کولبران” و “طرح پیله‌وری، جایگزین کولبری پرخطر” از جمله وعده های دولت طی سالهای گذشته برای کولبران بود که هیچ‌کدام تاکنون محقق نشده اند و همه اینها حاکی از آن است که برنامه های تامین معیشت پایدار مرزنشینان و خاصه کولبران در دولت جدی گرفته نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از فارس، بر اساس آمار، معیشت ۶۸ هزار نفر در استان‌های غربی کشور از مسیر کولبری تامین می‌شود، انسان‌هایی که در این مسیر سخت گاهی جان را فدای نان‌ می‌کنند.

اسفندماه ۹۵، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت، وعده ساماندهی کولبری و بیمه‌شدن آنان را داد، کردستان به عنوان یکی از استان‌های پایلوت در اجرای این طرح انتخاب و قرار شد نیمه دوم فروردین ماه ۹۶ با حمایت دولت و صندوق روستائیان و عشایر در قالب تفاهم‌نامه‌ای کولبران بیمه شوند که نه در فروردین ۹۶، بلکه با گذشت ۸ ماه از فروردین ۹۸ هم خبری از اجرای این طرح نشد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور هم تیرماه ۹۶، در دیدار با مجمع نمایندگان استان کردستان عنوان کرد: دیدن تصاویر مردم منطقه که برای امرار معاش از طریق کولبری بارهای سنگین و حجیمی را بر دوش حمل می‌کنند دردآور است و باید برای کمک به آنها چاره‌ای اندیشیده شود.

وی گفته بود: دولت برای حل این مساله از ایده‌ها و طرح‌های جایگزین و حتی کمک مادی به منظور برطرف کردن نیازهای این قشر از جامعه حمایت می‌کند تا کولبری به‌عنوان یک شغل از حیات اجتماعی کردستان رخت بربندد.

اگرچه زمان زیادی از این اظهار تاسف معاون اول رئیس جمهور و وعده کمک دولت به کولبران می‌گذرد، اما تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است

سهم دولت برای بیمه کولبران تامین اعتبار نشد

مدیر صندوق بیمه اجتماعی، عشایر و کشاورزان استان کردستان می‌گوید: تفاهم‌نامه بیمه کولبران توسط صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر طی سفر آقای ربیعی، وزیر  تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت به کردستان با زاهدی، استاندار وقت منعقد شد.

جبار احمدپور خاطرنشان کرد: براساس مفاد این تفاهم‌نامه قرار شد ۱۵ هزار کولبر در کردستان بیمه شوند، اطلاعات ۱۳ هزار و ۳۳۰ نفر کولبر از طریق فرمانداران در اختیار صندوق بیمه عشایر و روستائیان قرار گرفت در همین راستا شغلی با عنوان کولبری در سامانه این صندوق تعریف شد و بیش از ۲ هزار نفر از این جامعه آماری ثبت نام اولیه را هم انجام دادند.

به گفته وی، قرار شد دولت ۲۰ درصد اعتبار مورد نیاز بیمه کولبران را تامین کند و سهم صندوق نیز ۲۰ درصد تعیین شد.

احمدپور اذعان داشت: صندوق بیمه روستائیان و عشایر استان سهم خود را تحقق بخشید ولی بنا به دلایل مختلف، سهم ۲۰ درصدی دولت تامین اعتبار نشد و عملا طرح اجرا نشد.

نه تنها طرح پر سروصدای بیمه‌ کولبران منتفی شد بلکه «طرح ساماندهی کولبران» و متمرکز کردن آنها در بازارچه‌های رسمی که قرار بود «پیله‌وری» از طریق گذرگاه‌های امن را جایگزین «کولبری پرخطر» کند نیز به هیچ کجا نرسید.

در خرداد ماه ۹۷ هیات دولت تصمیم گرفت به کولبرانی دارای مجوز تردد در روستاها و شهرهایی که کمتر از ۲۰ کیلومتر با مرز فاصله دارند، تخفیف مالیاتی و یا سود بازرگانی بدهد. سقف تخفیف سود بازرگانی برای هریک از خانوارهای ساکن در این مناطق ۷۰۰ هزار تا ۲.۸ میلیون تومان اعلام شد.

در این تصویب‌نامه مقرر شد معافیت و یا تخفیف مالیاتی شامل آن دسته از کولبرانی شود که حداقل سه سال در مناطقی که حداکثر ۲۰ کیلومتری نقاط صفر مرزی  فاصله دارد، اقامت داشته باشند اما این طرح نیز به سرانجام نرسید.

لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در اظهارنظری در خصوص برنامه مجلس برای ساماندهی و کمک به کولبران گفته بود: طرح مجلس هزینه کردن ۱۰ درصد از درآمد مرزها برای کولبران است تا ۱۰ درصد از تعداد کولبران کاهش یابد تا به مرور شاهد هیچگونه کولبری در منطقه نباشیم.

اما فلاحت‌پیشه، رییس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای گفته بود: نباید به اسم قاچاقچی به کولبر نگاه نشود بلکه باید آنها را  به عنوان کسانی ببینیم که در مرز خودشان از حداقل اشتغال لازم حداکثر استفاده را می‌برند.

به نظر وی، کولبران از دو طرف مورد ظلم قرار گرفته‌اند، یکی از طرف قاچاقچیان که در شهرهای بزرگ و بویژه پایتخت ساکن هستند و قاچاق کالا را مدیریت می کنند که هم به اقتصاد و هم به معیشت مردم مرزنشین صدمه وارد می‌کنند در حالی که الان خانواده کولبران عزادار هستند قاچاقچیان بزرگ در حال خوشگذرانی در نقاط مختلف دنیا هستند.

وی افزود: ظلم دیگر از طرف دولتمردان انجام‌ می شود که هنوز مشخص نیست چه برنامه‌ای برای موضوع کولبری دارند.

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: در حال حاضر کولبری با مجوز صورت می‌گیرد، هر چند ما بر اساس آماری که داریم در ازای هر یک‌ میلیارد تومان کالایی که بصورت قاچاق وارد کشور می‌شود تنها ۹ میلیون تومان سهم کولبران است.

فلاحت پیشه تصریح کرد: با وصف آن که دلالان و سود سرسام‌آوری به جیب می‌زنند اما همچنان‌ می بینیم که قاچاقچیان از تسهیلات مختلف برخوردارند اما به کولبران هیچ اهمیتی داده نمی‌شود و این در حالی است که بیشترین آمار بیکاری در مناطق مرزنشین است.

این روایت ها حاکی از آن است که برنامه های تامین معیشت پایدار مرزنشینان و خاصه کولبران در دولت جدی گرفته نمی‌شود.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

نوشته کولبری و حقوقی که وعده داده شد اما محقق نشد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

همچنین بررسی کنید

زهره صیادی، از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا – زهره صیادی، فعال اجتماعی امروز دوشنبه ۲ دی ماه از زندان اوین …

صدور حکم جایگزین حبس برای دو متهم در شهرکرد/ صدور بیش از پنج هزار حکم جایگزین حبس طی سال جاری در استان آذربایجان غربی

برگزاری هرانا – دو متهم در شهر کرد به پاکسازی و جمع‌آوری زباله‌های موجود در …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super