خانه / بین الملل / کنایۀ امانوئل ماکرون به پاسخ‌های ناخوشایند ترامپ: دستور ساخت سوسیس را نباید برای مردم شرح داد

کنایۀ امانوئل ماکرون به پاسخ‌های ناخوشایند ترامپ: دستور ساخت سوسیس را نباید برای مردم شرح داد

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه ترجیح داد که پرسش‌های خبرنگاران را در مورد “گفتگوی تلفنی ناخوشایند با دونالد ترامپ” به طنز پاسخ دهد. ماکرون گفت که بهتر است محتوای مذاکرات سیاسی پنهان بماند و فقط نتایج آن اعلام شود، چنان که بهتر است مصرف‌کنندگان سوسیس از نحوۀ ساخت آن باخبر نباشند.

 

روز سه‌شنبه ۵ ژوئن/١۵ خرداد، در نشست خبری مشترک امانوئل ماکرون با بنیامین نتانیاهو، خبرنگاران از رئیس جمهوری فرانسه در مورد آخرین گفتگوی تلفنی او با همتای آمریکایی‌اش سؤال کردند.

پنجشنبۀ گذشته – ٣١ مه – ماکرون به ترامپ تلفن زده بود تا بگوید که تصمیم آمریکا مبنی بر بستن مالیات‌های سنگین به فولاد و آلومینیوم اروپایی غیرقانونی و کاری اشتباه است. کاخ سفید و کاخ الیزه خبر این گفتگو را با لحنی رسمی و بدون ذکر جزییات منعکس کردند. اما شبکۀ سی.ان.ان. ادعا کرد که این گفتگوی تلفنی “وحشتناک” بوده زیرا ماکرون، با توجه به روابط گرمش با ترامپ، تلاش کرده که استدلالات خود و اروپاییان را برای رئیس جمهوری آمریکا شرح دهد اما ترامپ “مطلقاً نپذیرفته که مورد انتقاد قرار گیرد”.

معلوم نیست که ترامپ به رئیس جمهوری فرانسه چه گفته، اما ماکرون در پاسخ به پرسش‌های مکرر خبرنگاران گفت: “ما در پاریس، به این نوع شرح و تفسیرها عادت نداریم که بگوییم (گفتگوها) خوب بود یا بد بود، گرم بود یا سرد یا وحشتناک”. ماکرون فقط پذیرفت که این مذاکره “صریح و بی‌پرده” بوده است.

وی سپس به حکایت معروفی در بارۀ بیسمارک، سیاستمدار بزرگ آلمانی اشاره کرد و گفت: “همانطور که بیسمارک گفته بود، اگر دستور ساخت سوسیس را برای مردم تعریف کنید، شاید دیگر هیچوقت سوسیس نخورند!”

او افزود: “من ترجیح می‌دهم که مردم غذای آماده را ببینند.. فکر نمی‌کنم که شرح و تفسیر در مورد نحوۀ آشپزی، فایده‌ای داشته باشد”.

نتانیاهو نیز که در این نشست خبری حاضر بود، در تأیید سخنان ماکرون گفت: “منهم معتقدم که نباید محتوای مذاکرات سیاسی را فاش کرد”. نتانیاهو ادامه داد: “وودرو ویلسون (رئیس جمهوری آمریکا در اوایل قرن بیستم) اعتقاد داشت که باید با روش‌های باز (شفاف) به سیاست‌های باز رسید، اما من معتقدم که باید محرمانه به سیاست‌های باز دست یافت. رفتار محرمانه برای مذاکرات مفید است”…

همچنین بررسی کنید

ائتلاف محافظه‌کاران حاکم در انتخابات استرالیا پیروز شد

ائتلاف محافظه‌کاران روز شنبه در انتخابات استرالیا به طور غیرمنتظره‌ای به پیروزی دست یافت، امری …

سوریه از حملات موشکی اسرائیل به اهدافی در این کشور خبر داد

سوریه می‌گوید اسرائیل در آخرین ساعات شامگاه جمعه ۲۷ اردیبهشت به اهدافی در خاک این …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super