کرونا در جهان؛ سفر گردشگران به اسپانیا از اول ژوئیه، لغو قرنطینه در کرانه باختری

کرونا در جهان؛ سفر گردشگران به اسپانیا از اول ژوئیه، لغو قرنطینه در کرانه باختری تماشای یک اجرای هنری از داخل خودرو در پراگ؛ البته از روز دوشنبه این محدودیت‌ها در جمهوری چک لغو شد شمار مبتلایان به کرونا در جهان از پنج و نیم میلیون تن عبور کرده و در حال حاضر سه کشور آمریکا، برزیل و روسیه بیشترین تعداد مبتلایان را دارند. در آمریکا همزمان با «روز یادبود» مردم به پارک‌ها و سواحل رفتند و در اروپا نیز به رغم کاهش محدودیت‌ها، گزارش‌هایی درباره همه‌گیری دوباره در شرق چک و مرز آلمان و هلند منتشر شده است. در آمریکا روز یکشنبه، چهارم خرداد، روز یادبود قربانیان آمریکایی در جنگ‌های مختلف بود که به طور سنتی روز آغاز تابستان محسوب می‌شود. در حال حاضر هر ۵۰ ایالت آمریکا مراحل کاهش محدودیت‌ها را آغاز کرده‌اند و فقط دو ایالت نیویورک و ایلینوی، و همچنین پایتخت آمریکا، محدودیت‌هایی بیش از بقیه دارند. هفته گذشته ۱۱ ایالت آمریکا از رکوردهای جدید در تعداد مبتلایان خبر دادند که به نوشته رویترز، روشن نیست این آمار نشان از موج جدید کرونا دارد یا به دلیل تعداد آزمایش‌های بیشتر در این ایالت‌ها است. ایالات مت..

کرونا در جهان؛ سفر گردشگران به اسپانیا از اول ژوئیه، لغو قرنطینه در کرانه باختری

تماشای یک اجرای هنری از داخل خودرو در پراگ؛ البته از روز دوشنبه این محدودیت‌ها در جمهوری چک لغو شد
تماشای یک اجرای هنری از داخل خودرو در پراگ؛ البته از روز دوشنبه این محدودیت‌ها در جمهوری چک لغو شد

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از پنج و نیم میلیون تن عبور کرده و در حال حاضر سه کشور آمریکا، برزیل و روسیه بیشترین تعداد مبتلایان را دارند.

در آمریکا همزمان با «روز یادبود» مردم به پارک‌ها و سواحل رفتند و در اروپا نیز به رغم کاهش محدودیت‌ها، گزارش‌هایی درباره همه‌گیری دوباره در شرق چک و مرز آلمان و هلند منتشر شده است.

در آمریکا روز یکشنبه، چهارم خرداد، روز یادبود قربانیان آمریکایی در جنگ‌های مختلف بود که به طور سنتی روز آغاز تابستان محسوب می‌شود.

در حال حاضر هر ۵۰ ایالت آمریکا مراحل کاهش محدودیت‌ها را آغاز کرده‌اند و فقط دو ایالت نیویورک و ایلینوی، و همچنین پایتخت آمریکا، محدودیت‌هایی بیش از بقیه دارند.

هفته گذشته ۱۱ ایالت آمریکا از رکوردهای جدید در تعداد مبتلایان خبر دادند که به نوشته رویترز، روشن نیست این آمار نشان از موج جدید کرونا دارد یا به دلیل تعداد آزمایش‌های بیشتر در این ایالت‌ها است.

ایالات متحده با بیش از ۱.۶ میلیون مبتلا و حدود ۹۹ هزار قربانی، بیشترین تلفات کرونا را در جهان شاهد بوده است.

برزیل با ۳۶۵ هزار مبتلا و جان باختن نزدیک به ۲۲ هزار نفر به دومین کشور آسیب‌دیده از کرونا در جهان تبدیل شده است.

با این حال ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری راستگرای این کشور، همچنان بر رویکرد متفاوت خود پافشاری می‌کند و در ماه‌های اخیر دو وزیر بهداشت کابینه او کناره‌گیری کرده‌اند.

رسانه‌های برزیل در روزهای اخیر مملو از مطالبی درباره ویدئوی جنجالی جلسه کابینه است که دیوان عالی این کشور منتشر کرد. به نوشته رویترز، در این ویدئو که رئیس‌جمهوری بارها ناسزا می‌گوید فقط یک بار، آن هم به دلیلی دیگر، به کرونا اشاره می‌شود.

در اروپا نیز برداشته شدن محدودیت‌ها روندی سریع‌تر یافته و اسپانیا نیز که یکی از کانون‌های همه‌گیری بود، از روز دوشنبه وارد مرحله اول بازگشایی کامل شد و علاوه بر آن اعلام کرد گردشگران نیز می‌توانند از اول ژوئیه با رعایت قرنطینه ۱۴ روزه به این کشور سفر کنند.

در جمهوری چک با اینکه شمار مبتلایان روندی نزولی داشت و این کشور از روز دوشنبه کامل بازگشایی شده، اما پیدا شدن یک کانون جدید همه‌گیری در شرق این کشور نگرانی‌ها را افزایش داده است.

شهر کاروینا در مرز چک و لهستان واقع شده و در چند روز گذشته ابتلای ۲۱۲ نفر از ساکنان این شهر، عمدتا کارگران یک معدن زغال‌سنگ و اعضای خانواده‌شان، تایید شده است.

در حال حاضر این معدن زغال‌سنگ تعطیل شده و برای این شهر نیز مقرراتی متفاوت از سایر شهرهای جمهوری چک وضع شده است.

یک کارخانه فرآورده‌های گوشتی در شهری در هلند، هم‌مرز با آلمان، به کانون جدید همه‌گیری کرونا تبدیل شده است.

مقام‌های محلی شهر خروئینلو روز دوشنبه گفتند تاکنون آزمایش ۱۴۷ تن از کارگران این کارخانه مثبت بوده است که از بین آنان ۷۹ تن ساکن آلمان هستند.

در اکثر کشورهای اسلامی نیز یکی از دو روز یکشنبه و دوشنبه «عید فطر» اعلام شد اما آئین‌هایی مذهبی همراه با محدودیت بود یا برگزار نشد.

در رام‌الله، در کرانه باختری رود اردن، نیز اعلام شد شمار مبتلایان جدید به‌شدت رو به کاهش است و از این رو، مقررات قرنطینه در دو گام، از روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، لغو می‌شود.

کرانه باختری حدود دو ماه پیش محدودیت‌هایی برای مقابله با کرونا وضع کرد و تاکنون ۳۶۸ مبتلا و ۲ مرگ بر اثر کرونا در این منطقه ثبت شده است.

در ژاپن نیز شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور، از پایان وضعیت اضطراری خبر داد و اعلام کرد از نیمه‌شب دوشنبه تمامی محدودیت‌های محدودیت‌های وضع‌شده لغو خواهد شد.

Radio Eram

FREE
VIEW