خانه / اخبار روز / کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل: عربستان اعدام قریب‌الوقوع شش فعال نوجوان بهار عربی را متوقف کند

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل: عربستان اعدام قریب‌الوقوع شش فعال نوجوان بهار عربی را متوقف کند

در سایه پرونده قتل کمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد عربستان در کنسولگری سعودی در استانبول، فشار حقوق بشری بر ریاض افزایش یافته. کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک از عربستان سعودی خواستند تا اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام شش تن در رابطه با فعالیت‌هایشان در اعتراضات مردمی ۲۰۱۱، موسوم به «بهار عربی» را متوقف کند.

متهمان محکوم به اعدام

به گفته این کارشناسان،‌ هر شش متهم در زمان اعتراضات کمتر از ۱۸ سال سن داشتند و صدور حکم اعدام برای آنها در سپتامبر ۲۰۱۵ نقض قوانین بین‌المللی دفاع از حقوق کودک، به‌ویژه کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل است. عربستان سعودی این کنوانسیون را امضاء کرده.

آنها در بیانیه‌شان درباره روند محکومیت این شش تن می‌نویسند:

«بر اساس گزارش‌ها، آنها را شکنجه کردند،‌ مورد بدرفتاری قرار دادند، به اعتراف اجباری واداشتند،‌ از مشاوره حقوقی مناسب در طی محاکمه برخوردار نبودند و هرگز به سازوکار موثری برای فرجام‌خواهی حکم دادگاه دسترسی نداشتند».

این شش متهم در دادگاه ویژه ضدتروریسم در ریاض محاکمه شدند. حکم صادره از این دادگاه قابل فرجام‌خواهی نیست.

کارنامه حقوق بشری ریاض پس از قتل خاشقجی زیر ذره‌بین قرار گرفته. همچنین حملات هوایی عربستان در جنگ یمن که غیرنظامیان بسیاری از جمله کودکان در آنها کشته شدند،‌ دیگر موضوع مورد انتقاد سازمان‌های حقوق بشری است.

جرم انگاری آزادی بیان

در جریان اعتراضات بهار عربی در ۲۰۱۱ اقلیت شیعه عربستان نیز دست به اعتراض زد. این اعتراض اما با سرکوب شدید ریاض مواجه شد.

بر اساس بیانیه مشترک کارشناسان سازمان ملل، اتهامات علیه این شش مرد جوان بر اساس «جرم‌انگاری عمل به حقوق بنیادین،‌ از جمله آزادی تجمع و آزادی بیان است». این کارشناسان هشدار داده‌اند که اعدام متهمان یادشده تحت چنین شرایطی «اعدام خودسرانه» خواهد بود.

شش متهم یادشده علی النمر، داود المرهون، عبدالله الزاهر،‌ مجتبی السویکت، سلمان القریش، و عبدالکریم الحواج نام دارند.

علی النمر، برادرزاده شیخ نمر النمر،‌ روحانی سرشناس شیعه است که ژانویه ۲۰۱۶ اعدام شد. مجتبی السویکت نیز در فرودگاه ملک فهد،‌ درست پیش از پرواز به آمریکا برای تحصیل در کالج دانشگاه میشیگان غربی بازداشت شد.

قوانین تازه سعودی و اعدام نوجوانان

یک منبع سعودی به شرط ناشناس‌ماندن به خبرگزاری «رویترز» گفته است که به باور او، به دلیل تغییرات اخیر در قوانین سعودی، این شش متهم اعدام نخواهند شد.

اما کارشناسان سازمان ملل هشدار داده‌اند که قوانین بازبینی‌شده همچنان جا را برای صدور حکم اعدام برای متهمان بین ۱۵ تا ۱۸ سال بازمی‌گذارد.

اعدام نوجوانان در جمهوری اسلامی نیز رواج دارد و کارشناسان سازمان ملل تا به حال بارها به مقام‌های قضائی و حکومتی ایران در این باره هشدار داده‌اند.

عربستان از نظر شمار اعدام پس از چین و ایران سومین کشور دنیا است.

Powered by WPeMatico

همچنین بررسی کنید

ادامه اعتصاب در آذرآب ــ دادستان دستگیری ۲۱ کارگر را تائید کرد

با وجود حمله نیروهای امنیتی به کارگران آذرآب اراک و تأیید بازداشت شماری از آنها، …

بازسازی سرای «ایکی قاپیلار»

عکس: مریم هاشمی بازسازی سرای «ایکی قاپیلار» تبریز همچنان ادامه دارد. در آتش‌سوزی اردیبهشت سال …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super