کاخ سفید: ترامپ در مورد شبکه‌های اجتماعی یک فرمان اجرایی صادر می‌کند

کاخ سفید: ترامپ در مورد شبکه‌های اجتماعی یک فرمان اجرایی صادر می‌کند دونالد ترامپ در میشیگان؛ دسامبر ۲۰۱۹ مقام‌های کاخ سفید به خبرنگاران گفته‌اند رئیس‌جمهوری آمریکا به‌زودی یک فرمان اجرایی در مورد شرکت‌های اداره‌کننده شبکه‌های اجتماعی صادر خواهد کرد. این اظهارات پس از آن است که دونالد ترامپ شبکه‌های اجتماعی را متهم به خاموش‌کردن صدای محافظه‌کاران کرد و تهدید کرد که آن‌ها را تعطیل خواهد کرد. خبرگزاری رویترز می‌گوید، مقام‌های کاخ سفید گفته‌اند این فرمان اجرایی روز پنج‌شنبه به‌وقت آمریکا صادر خواهد شد، با این حال جزئیات بیشتری در مورد محتوای آن ارائه نشده‌است. این اظهارات در جریان سفر خبرنگاران همراه آقای ترامپ از فلوریدا به واشینگتن مطرح شده است. گزارش‌های تازه در حالی منتشر شده که خود آقای ترامپ در حساب کاربری‌اش در توئیتر شدیدا از شبکه‌های اجتماعی انتقاد کرده‌است. او هفتم خرداد ماه نوشته «جمهوری‌خواهان احساس می‌کنند که پلتفرم‌های اجتماعی صدای محافظه‌کاران را به‌کلی خاموش می‌کنند. پیش از آن‌که بتوانیم اجازه دهیم چنین شود، شدیدا آن‌ها را قانون‌مند خواهیم کرد، یا تعطیلشان خواهیم کرد..

کاخ سفید: ترامپ در مورد شبکه‌های اجتماعی یک فرمان اجرایی صادر می‌کند

دونالد ترامپ در میشیگان؛ دسامبر ۲۰۱۹
دونالد ترامپ در میشیگان؛ دسامبر ۲۰۱۹

مقام‌های کاخ سفید به خبرنگاران گفته‌اند رئیس‌جمهوری آمریکا به‌زودی یک فرمان اجرایی در مورد شرکت‌های اداره‌کننده شبکه‌های اجتماعی صادر خواهد کرد.

این اظهارات پس از آن است که دونالد ترامپ شبکه‌های اجتماعی را متهم به خاموش‌کردن صدای محافظه‌کاران کرد و تهدید کرد که آن‌ها را تعطیل خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز می‌گوید، مقام‌های کاخ سفید گفته‌اند این فرمان اجرایی روز پنج‌شنبه به‌وقت آمریکا صادر خواهد شد، با این حال جزئیات بیشتری در مورد محتوای آن ارائه نشده‌است.

این اظهارات در جریان سفر خبرنگاران همراه آقای ترامپ از فلوریدا به واشینگتن مطرح شده است.

گزارش‌های تازه در حالی منتشر شده که خود آقای ترامپ در حساب کاربری‌اش در توئیتر شدیدا از شبکه‌های اجتماعی انتقاد کرده‌است.

او هفتم خرداد ماه نوشته «جمهوری‌خواهان احساس می‌کنند که پلتفرم‌های اجتماعی صدای محافظه‌کاران را به‌کلی خاموش می‌کنند. پیش از آن‌که بتوانیم اجازه دهیم چنین شود، شدیدا آن‌ها را قانون‌مند خواهیم کرد، یا تعطیلشان خواهیم کرد».

او ساعاتی بعد نیز نوشته «توئیتر نشان داده است که تمام آن‌چه ما در موردشان (و دیگر هم‌قطارانش) می‌گوییم، درست است. یک اقدام بزرگ در راه است!».

این توئیت‌ها پس از آن منتشر شده که برچسب راستی‌آزمایی زیر یکی از توئیت‌های آقای ترامپ، با انتقاد شدید او در روز ششم خرداد ماه روبه‌رو شده بود.

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه در دو توییت نوشته بود که رای دادن از طریق پست در انتخابات پیش روی آمریکا به «تقلب» گسترده منجر می‌شود و این مسئله را مطرح کرده بود که «صندوق‌های پستی به سرقت بروند».

توئیتر اندکی بعد یک برچسب راستی‌آزمایی زیر پست‌ قرار داد که با لینکی کاربران را در صورت تمایل به صفحات و مقالات رسانه‌های خبری مختلف درباره رای دادن از طریق پست در آمریکا هدایت می‌کرد.

عنوان این برچسب راستی‌آزمایی است: «حقایق درباره رای دادن از طریق پست را دریافت کنید».

دونالد ترامپ بیشتر در این باره:

دونالد ترامپ توییتر را به دخالت در انتخابات آمریکا متهم کرد

رئیس‌جمهوری ایالات متحده به شدت از این اقدام توئیتر انتقاد کرده بود. ترامپ نوشته بود: توئیتر اکنون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ دخالت کرده است. آنها می‌گویند اظهارات من در خصوص این که رای دادن از طریق پست به فساد و تقلب گسترده منجر خواهد شد، بر اساس راستی‌آزمایی رسانه‌های جعلی سی‌ان‌ان و واشینگتن‌پست نادرست است.

توئیتر از سوی دیگر می‌گوید افزودن برچسب راستی‌آزمایی حقایق بر پایه خط مشی جدید این شبکه اجتماعی برای مقابله با اطلاعات گمراه‌کننده است. توییتر این مقررات را اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرده بود.

این شبکه اجتماعی پیشتر نیز دو پست رئیس‌جمهوری برزیل را به دلیل «مغایرت با آداب مبارزه با همه‌‌گیری کووید-۱۹» مسدود کرده بود.

رخدادهای اخیر در رسانه‌های آمریکایی و دیگر رسانه‌ها بازتاب یافته‌ است. این پرسش نیز مطرح شده که تا چه حدی تعطیل‌کردن شبکه‌های اجتماعی و یا صدور فرمان‌های اجرایی در مورد آن‌ها شدنی‌ست.

منابع: توئیتر، اسوشیتدپرس، رویترز، خبرگزاری فرانسه، رادیو فردا
Radio Eram

FREE
VIEW