چین همکاری با تحقیقات درباره منشا کرونا را منوط به کنترل این بیماری کرد

چین همکاری با تحقیقات درباره منشا کرونا را منوط به کنترل این بیماری کرد رئیس‌جمهوری چین می‌گوید این کشور طی دو سال حدود دو میلیارد دلار برای مقابله با ویروس کرونا و تبعات اقتصادی آن در جهان کمک خواهد کرد. رئیس‌جمهوری چین می‌گوید این کشور از تحقیق گسترده بین‌المللی درباره منشا و شیوع ویروس کرونا حمایت می‌کند، اما اول باید این بیماری کنترل شود. شی جین‌پینگ روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت در یک کنفرانس ویدئویی مجمع سازمان جهانی بهداشت گفت این کشور فورا همه اطلاعات مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا را به این سازمان و دیگران ارائه کرده که شامل توالی‌یابی ژنتیک ویروس نیز بوده است. این اظهارات بعد از افزایش حمایت‌‌های جامعه جهانی از قطعنامه پیشنهادی اتحادیه اروپا و استرالیا در رابطه با تحقیقات مستقل سازمان جهانی بهداشت درباره منشا ویروس کرونا و نحوه شیوع آن بیان شده است. کرونا که خاستگاه آن شهر ووهان چین بود، تاکنون منجر به ابتلای بیش از ۴.۸ میلیون نفر و مرگ ۳۱۷ هزار نفر در جهان شده است. حدود ۷۷ درصد از کل قربانیان کرونا در آمریکا و اروپا بوده‌اند، اما بنابر آمارهای رسمی دولت چین، تنها کمی بیش از ۴۶۰۰ ..

چین همکاری با تحقیقات درباره منشا کرونا را منوط به کنترل این بیماری کرد

رئیس‌جمهوری چین می‌گوید این کشور طی دو سال حدود دو میلیارد دلار برای مقابله با ویروس کرونا و تبعات اقتصادی آن در جهان کمک خواهد کرد.
رئیس‌جمهوری چین می‌گوید این کشور طی دو سال حدود دو میلیارد دلار برای مقابله با ویروس کرونا و تبعات اقتصادی آن در جهان کمک خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری چین می‌گوید این کشور از تحقیق گسترده بین‌المللی درباره منشا و شیوع ویروس کرونا حمایت می‌کند، اما اول باید این بیماری کنترل شود.

شی جین‌پینگ روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت در یک کنفرانس ویدئویی مجمع سازمان جهانی بهداشت گفت این کشور فورا همه اطلاعات مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا را به این سازمان و دیگران ارائه کرده که شامل توالی‌یابی ژنتیک ویروس نیز بوده است.

این اظهارات بعد از افزایش حمایت‌‌های جامعه جهانی از قطعنامه پیشنهادی اتحادیه اروپا و استرالیا در رابطه با تحقیقات مستقل سازمان جهانی بهداشت درباره منشا ویروس کرونا و نحوه شیوع آن بیان شده است. کرونا که خاستگاه آن شهر ووهان چین بود، تاکنون منجر به ابتلای بیش از ۴.۸ میلیون نفر و مرگ ۳۱۷ هزار نفر در جهان شده است.

حدود ۷۷ درصد از کل قربانیان کرونا در آمریکا و اروپا بوده‌اند، اما بنابر آمارهای رسمی دولت چین، تنها کمی بیش از ۴۶۰۰ نفر در این کشور بر اثر این ویروس جان باخته‌اند.

آمریکا، ‌قدرت‌های اروپایی و استرالیا، دولت چین را به پنهانکاری در موضوع کرونا متهم کرده‌اند. آمریکا همچنین سازمان جهانی بهداشت را متهم کرده که تحت نفوذ، فشار و اعتماد به چین، اطلاعات نادرست درباره کرونا منتشر کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، این سازمان وابسته به سازمان ملل را متهم كرده كه «حقیقت» را درباره آنچه در مركز شیوع ویروس کرونا، شهر ووهان، روی داده بیان نکرده است.

بیشتر در این باره:

اف‌بی‌آی رسما هکرهای چینی را به تلاش برای سرقت تحقیقات مربوط به کرونا متهم کرد

چین قبلا به شدت با ایده تحقیقات بین‌المللی از این کشور درباره منشا کرونا مخالفت کرده بود، اما اکنون آقای شی جین‌پینگ می‌گوید این کشور مخالفتی با تحقیقات بی‌طرفانه ندارد، با این حال باید اول بیماری کرونا در جهان متوقف شود.

او گفت که این تحقیقات، نیازمند برخوردی حرفه‌ای و علمی است و باید رهبری آن توسط سازمان جهانی بهداشت و بر اساس اصول بی‌طرفی و عدالت باشد.

بلندپایه‌ترین مقام چین سپس از تدابیر پکن در زمان آغاز شیوع کرونا در این کشور دفاع کرد و گفت چین «سریع» واکنش نشان داده و اطلاعات مربوط به بیماری را نیز با کشورهای خارجی به اشتراک گذاشته است.

شی جین‌پینگ افزود چین در این رابطه شفاف است و هر چه در توان داشته برای مقابله با آن و کمک به کشورهای خارجی انجام داده است.

رئیس‌جمهوری چین همچنین گفت این کشور طی دو سال حدود دو میلیارد دلار برای مقابله با ویروس کرونا و تبعات اقتصادی آن در جهان کمک خواهد کرد.

به گفته او، این کمک‌ها خصوصا در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار خواهد گرفت.

رهبر چین همچنین گفت که کشورش در حال ساخت واکسن کرونا است تا به تلاش‌های بین‌المللی برای ریشه‌کنی این ویروس کمک کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و رویترز/ ف.ق/ ک.ر
Radio Eram

FREE
VIEW