خانه / اخبار روز / پیشنهاد سازمان ملل برای نظارت بر روند صلح در یمن

پیشنهاد سازمان ملل برای نظارت بر روند صلح در یمن

بر اساس قطعنامه پیشنهادی سازمان ملل، این سازمان یک مأموریت سیاسی برای نظارت بر اجرای آتش بس و خروج نیروهای درگیر از بندر حدیده یمن ایجاد خواهد کرد.

این قطعنامه که از سوی بریتانیا پیشنهاد شده، پیشنهاد آنتونیوگرترش، برای تعیین ۷۵ ناظر برای مدت شش ماه را تایید می‌کند.

شورای امنیت ۲۱ دسامبر سال گذشته به اعزام ناظران سازمان ملل برای نظارت بر روند اجرای توافق میان دولت و حوثی‌ها رای داد

پیش‌نویس قطعنامه می‌گوید که این ناظران در حدیده و بنادر اطراف آن بر آتش بس نظارت خواهند کرد، حدیده و مناطق کوچک‌تر صلیف و راس عیسی مین‌زدایی خواهد شد و نیروهای نظامی از این مناطق منتقل خواهند شد. این ناظران همچنین با دولت یمن و حوثی‌ها همکاری خواهند کرد تا اطمینان حاصل شود که امنیت در سه بندر یمن تامین شده است.دیپلمات‌ها گفته‌اند که انتظار می‌رود که شورای امنیت هفته آینده درباره این پیش‌نویس رای‌گیری کند.

شورای امنیت ۲۱ دسامبر سال گذشته به اعزام ناظران سازمان ملل برای نظارت بر روند اجرای توافق میان دولت و حوثی‌ها رای داد. این توافق روز ۱۳ دسامبر در استکهلم امضا شد. بر اساس آن، ناظران سازمان ملل بر آتش بس حدیده و مناطق اطرافش و عقب‌نشینی نیروهای جنگجو نظارت می‌کنند. اما این توافق فقط برای ۳۰ روز است و برای تمدید عقب‌نشینی نیروها و فعالیت طولانی‌تر سازمان ملل، نیاز به قطعنامه‌ای جدید است.

آتش بس یمن که از ۱۸ دسامبر اجرا شد، به دنبال نبردهای سنگین در حدیده صورت گرفت. ۷۰ درصد واردات مواد غذایی و کمک‌های انسان‌دوستانه از این بندر انجام می‌‌‌شود.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل روز چهارشنبه ۸ ژانویه گفته بود که در حال حاضر ۲۰ میلیون نفر در یمن در شرایط بحرانی زندگی می‌کنند. او گفته بود که اعزام ناظران سازمان ملل به وضعیت امنیتی هم بستگی دارد.

گرچه آتش بس و خروج نیروها بر اساس توافقنامه استکهلم محدود است، اما اگر به طور کامل اجرا شود، می‌تواند یک پیشرفت بالقوه در جنگ داخلی چهار ساله یمن باشد.

مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل به یمن، روز چهارشنبه به شورای امنیت گفت که پیشرفت‌ها تاکنون «تدریجی و پیش پا افتاده» بوده است و مذاکرات جدید میان طرف‌های متخاصم تا زمانی که «پیشرفت‌های اساسی» وجود نداشته باشد، انجام نخواهد شد.

گریفیتس گفته بود که در ماه ژانویه دور جدید مذاکرات انجام خواهد شد، اما دیپلمات‌ها می‌گویند که او اکنون ماه فوریه را برای مذاکرات در نظر گرفته است.

فرستاده سازمان ملل به یمن گفته دولت یمن و شورشیان حوثی شیعه «به طور کلی» به آتش بس ادامه می‌دهند، اما پیشرفت در خروج نیروهای رقیب، دسترسی بشردوستانه و سایر موضوعات مورد توافق در استکهلم، کند است.

گریفیتس گفته اجرای سریع توافقنامه بسیار مهم است. او از هر دو طرف خواسته «به طور منظم و با حسن نیت» با تیم نظارتی سازمان ملل همکاری کنند.

گریفیتس گفت که او در حال مذاکره با حوثی‌ها و دولت یمن است تا اطمینان حاصل کند که دور بعدی مذاکرات در اولین فرصت اتفاق می‌افتد.

درگیری‌ها در یمن با تصرف صنعا در سال ۲۰۱۴ به دست شورشیان حوثی آغاز و دولت عبد ربه منصور هادی سرنگون شد. در حالی که ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند، یک ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ با حوثی‌ها مبارزه می‌کند.

حملات هوایی ائتلاف به مدارس، بیمارستان‌ها و مراسم عروسی هزاران غیرنظامی یمنی را کشته است. حوثی‌ها هم با موشک‌های دوربرد به عربستان سعودی حمله کرده‌اند و و کشتی‌ها را در دریای سرخ هدف قرار داده‌اند.

https://www.radiozamaneh.com/425321

همچنین بررسی کنید

ببرک ارغند، نویسنده نامدار افغان در تبعید هلند درگذشت

radioeram See author's posts

غرق شدن روستاهای مسجد سلیمان در اثر آبگیری سد گتوند

عکس: مهدی پدرام خو آبگیری سد گتوند در روزهای گذشته، غرق شدن روستاهای «پرنوشته» و …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super