پومپئو: عمیقا از اقدامات ترکیه در شرق مدیترانه نگرانیم

پومپئو: عمیقا از اقدامات ترکیه در شرق مدیترانه نگرانیم مایک پومپئو مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۲۲ شهریور ضمن ابراز «نگرانی عمیق» از فعالیت‌های ترکیه در شرق مدیترانه، از طرف‌های درگیر در بحران کنونی در منطقه خواست اختلافات را از طریق دیپلماتیک حل و فصل کنند. روابط ترکیه و یونان دو کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، طی هفته‌های اخیر به دلیل اختلاف بر سر حقوق دریایی و منابع انرژی در مدیترانه به پایین‌ترین سطح خود رسیده است و دو کشور در منطقه دست به مانورهای نظامی زده‌اند. قبرس هم ترکیه را متهم می‌کند که حاکمیت این کشور بر آبهای سرزمینی‌اش را نقض کرده است. همه طرف‌های درگیر نیروهای دریایی و هوایی خود را در نزدیک مناطق مورد مناقشه مستقر کرده‌اند. مایک پومپئو در جریان سفر خود به قبرس روز شنبه با نیکوس آناستازادیاد، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد. وزیر خارجه آمریکا پس از این دیدار گفت: کشورهای منطقه باید اختلافات خود در زمینه امنیت و منابع انرژی و مسائل دریایی را به صورت دیپلماتیک و صلح آمیز حل کنند. مایک پومپئو اضافه کرد: تشدید تنش نظامی به کسی کمک نمی‌کند، اما خواس..

پومپئو: عمیقا از اقدامات ترکیه در شرق مدیترانه نگرانیم

مایک پومپئو
مایک پومپئو

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۲۲ شهریور ضمن ابراز «نگرانی عمیق» از فعالیت‌های ترکیه در شرق مدیترانه، از طرف‌های درگیر در بحران کنونی در منطقه خواست اختلافات را از طریق دیپلماتیک حل و فصل کنند.

روابط ترکیه و یونان دو کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، طی هفته‌های اخیر به دلیل اختلاف بر سر حقوق دریایی و منابع انرژی در مدیترانه به پایین‌ترین سطح خود رسیده است و دو کشور در منطقه دست به مانورهای نظامی زده‌اند.

قبرس هم ترکیه را متهم می‌کند که حاکمیت این کشور بر آبهای سرزمینی‌اش را نقض کرده است. همه طرف‌های درگیر نیروهای دریایی و هوایی خود را در نزدیک مناطق مورد مناقشه مستقر کرده‌اند.

مایک پومپئو در جریان سفر خود به قبرس روز شنبه با نیکوس آناستازادیاد، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

وزیر خارجه آمریکا پس از این دیدار گفت: کشورهای منطقه باید اختلافات خود در زمینه امنیت و منابع انرژی و مسائل دریایی را به صورت دیپلماتیک و صلح آمیز حل کنند.

مایک پومپئو اضافه کرد: تشدید تنش نظامی به کسی کمک نمی‌کند، اما خواست دشمنان برای تفرقه و اختلاف در اتحاد فراآتلانتیک را محقق می‌کند.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه (سمت راست) بیشتر در این باره:

افزایش تنش بین آتن و آنکارا با آغاز رزمایش ترکیه در مدیترانه

به گزارش رویترز، ترکیه که پیش‌تر دو کشتی‌ تحقیقاتی و اکتشافی را به مناطق مختلف اعزام کرده است که اعتراض شدید یونان و قبرس را در پی داشته است. یونان و قبرس می‌گویند ترکیه به آبهای سرزمینی این دو کشور تجاوز کرده است.

اما ترکیه می‌گوید، ادعای مشروعی در این منطقه دارد.

رویترز می‌گوید، هیچ توافقی بین یونان و ترکیه در زمینه تعیین حدود آبهای سرزمینی آنها وجود ندارد. ترکیه هرگونه ادعای قبرس را رد می کند. ترکیه و قبرس روابط دیپلماتیک ندارند.

مایک پومپئو همچنین گفته است: ما عمیقاً نگران عملیات فعلی ترکیه هستیم … جمهوری قبرس حق دارد از منابع طبیعی خود از جمله هیدروکربن‌ها در منطقه انحصاری اقتصادی خود بهره برداری کند.

جزیره قبرس بین دو بخش قبرس یونانی‌نشین که عضو اتحادیه اروپا است و بخش شمالی ترک‌نشین که تنها ترکیه آن را به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته تقسیم شده است.

ترکیه از زمان تهاجم ۱۹۷۴ به شمال این جزیره ده‌ها هزار سرباز خود را در قبرس شمالی مستقر کرده است.

منابع: رویترز و رادیو فردا؛ خ