پومپئو: آمریکا مانع خرید تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاع هوایی روسی توسط ایران خواهد شد

پومپئو: آمریکا مانع خرید تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاع هوایی روسی توسط ایران خواهد شد پومپئو می‌گوید ایالات متحده «به دفاع از نظم جهانی برای جلوگیری از بازگشت جمهوری اسلامی ایران به فعالیت‌های شرورانه‌اش ادامه می‌دهد». وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا می‌گوید که کشورش مانع خرید «تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاع هوایی روسی» توسط ایران همزمان با پایان تحریم تسلیحاتی تهران خواهد شد. مایک پومپئو روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور به رادیو «فرانسه اینتر» گفت: «بنا داریم در مسیری گام برداریم- و در این مسیر گام برداشته‌ایم- که ایران نتواند تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاع هوایی روسی خریداری کند و به حزب‌الله برای تخریب تلاش‌هایی که پرزیدنت مکرون در لبنان دنبال می‌کند سلاح بفروشد». طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که سال ۱۳۹۴ در پیوند با توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی تصویب شد، تحریم‌های تسلیحاتی تهران ۲۷ مهر امسال (۱۸ اکتبر)‌ پایان می‌یابد، اما آمریکا خواستار تمدید این تحریم شد که در شورای امنیت رای نیاورد. ایالات متحده سپس در اوایل شهریورماه طرح بازگشت تحریم‌ها و فعال کردن مکانیسم ماشه را به شورای امنی..

پومپئو: آمریکا مانع خرید تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاع هوایی روسی توسط ایران خواهد شد

پومپئو می‌گوید ایالات متحده «به دفاع از نظم جهانی برای جلوگیری از بازگشت جمهوری اسلامی ایران به فعالیت‌های شرورانه‌اش ادامه می‌دهد».
پومپئو می‌گوید ایالات متحده «به دفاع از نظم جهانی برای جلوگیری از بازگشت جمهوری اسلامی ایران به فعالیت‌های شرورانه‌اش ادامه می‌دهد».

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا می‌گوید که کشورش مانع خرید «تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاع هوایی روسی» توسط ایران همزمان با پایان تحریم تسلیحاتی تهران خواهد شد.

مایک پومپئو روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور به رادیو «فرانسه اینتر» گفت: «بنا داریم در مسیری گام برداریم- و در این مسیر گام برداشته‌ایم- که ایران نتواند تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاع هوایی روسی خریداری کند و به حزب‌الله برای تخریب تلاش‌هایی که پرزیدنت مکرون در لبنان دنبال می‌کند سلاح بفروشد».

طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که سال ۱۳۹۴ در پیوند با توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی تصویب شد، تحریم‌های تسلیحاتی تهران ۲۷ مهر امسال (۱۸ اکتبر)‌ پایان می‌یابد، اما آمریکا خواستار تمدید این تحریم شد که در شورای امنیت رای نیاورد.

ایالات متحده سپس در اوایل شهریورماه طرح بازگشت تحریم‌ها و فعال کردن مکانیسم ماشه را به شورای امنیت ارائه کرد ولی۱۳ عضو از ۱۵ عضو این شورا در نامه‌هایی مخالفت خود را با این اقدام اعلام کردند.

با این حال مقام‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند که از روز ۲۰ سپتامبر این تحریم‌ها به طور خودکار فعال خواهد شد. کشورهای باقی مانده در برجام این تفسیر واشینگتن را رد کرده‌ و گفته‌اند که چون آمریکا از برجام خارج شده است لذا نمی‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند.

آقای پومپئو در مصاحبه روز سه‌شنبه خود تاکید کرد که مخالفت این کشور با لغو تحریم تسلیحاتی ایران برای «حفط امنیت جهانی» است.

او تصریح کرد: «با عقل جور در نمی‌آید که به ایران اجازه داده شود پول، ثروت و تسلیحات بیشتر دریافت کند و همچنان در تلاش و کمک به حزب‌الله باشد تا آن را از فاجعه‌ای که در لبنان خلق کرده است مبرا کند».

وزیر خارجه آمریکا افزود: «در حالی که اتحادیه اروپا تصمیم متفاوتی نسبت به آن توافق (هسته‌ای) اتخاذ کرده، ولی نگرانی‌اش را نسبت به تمدید این تحریم تسلیحاتی اعلام کرده‌ است».

آقای پومپئو تاکید کرد که ایالات متحده «به دفاع از نظم جهانی برای جلوگیری از بازگشت جمهوری اسلامی ایران به فعالیت‌های شرورانه‌اش ادامه می‌دهد».