خانه / بین الملل / پوتین: نیروهای خارجی به زودی از سوریه خارج می‌شوند

پوتین: نیروهای خارجی به زودی از سوریه خارج می‌شوند

کرملین از دیدار بشار اسد رئیس جمهوری عربی سوریه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در شهر سوچی خبر داده است. اسد در این دیدار گزارش داد که سوریه به سمت ثبات پیش می‌رود و پوتین هم اعلام کرد که به زودی نیروهای خارجی از این کشور خارج می‌شوند. بشار اسد تصمیم گرفته نمایندگان خود را برای تشکیل کمیته قانون اساسی بر اساس مقرارت مذاکرات ژنو که زیر نظر سازمان ملل انجام می‌شود اعزام کند.

 

آخرین بار ۲۱ نوامبر سال گذشته بشار اسد با ولادیمیر پوتین در شهر سوچی – استراحتگاه پوتین – دیدار و گفت‌وگو کرده بود. در آن زمان پوتین گفته بود که علاقمند است پروسه سیاسی در سوریه آغاز شود. بشار اسد پنجشنبه ۱۷ مه/ ۲۷ اردیبهشت در دومین دیدارش با رئیس جمهور روسیه، به پوتین اعلام کرد که اکنون ثبات به تدریح به سوریه بازمی‌گردد:

«در سوریه ثبات بیشتری به چشم می‌خورد و این امر درهایی را باز می‌کند برای پیشبرد پروسه سیاسی که از مدتی قبل آغاز شده است. ما می‌دانیم که راه دشواری در پیش داریم و می‌دانیم که برخی کشورها مایل نیستند سوریه به آرامش برسد اما با کمک شما و برخی متحدان و دوستانمان مذاکرات صلح را به پیش می‌بریم.»

در این دیدار ولادیمیر پوتین به خاطر پیروزی‌های نظامی ارتش سوریه به اسد تبریک گفت:

«تروریست‌ها در مکان‌های مهمی اسلحه خود را زمین گذاشتند و حال می‌توان زیرساخت‌های سوریه را بازسازی کرد و طبعاً این پیروزی‌ها شرایطی را فراهم کرده‌اند که می‌توان پروسه سیاسی را که آغاز شده، به پیش برد.»

کرملین اعلام کرده که برای پیشبرد مذاکرات ژنو در جهت تدوین یک قانون اساسی تازه برای جمهوری عربی سوریه، بشار اسد نمایندگانی را برای تشکیل کمیته قانون اساسی به ژنو اعزام می‌کند. آخرین بار مخالفان اسد – گروه ریاض – مذاکرات سیاسی را مشروط به برکناری بشر اسد کرده بودند. اما از آن زمان تاکنون ارتش سوریه موفق شده کنترل غوطه شرقی در حوالی دمشق را به دست بگیرد و معادلات را تغییر دهد.

نخستین بار ولادیمیر پوتین و بشار اسد ۲۰ اکتبر ۲۰۱۵ در مسکو با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده بودند. در آن زمان روسیه عملیات نظامی در سوریه را تازه آغاز کرده بود.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی چهارشنبه ۱۶ مه / ۲۶ اردیبهشت در شهر لاهه هلند اعلام کرد که در ماه فوریه گذشته، در حمله به شهر سراقب در استان ادلب سوریه «به احتمال زیاد» از گاز کلر استفاده شده است. این موضوع ممکن است مذاکرات صلح را تحت تأثیر قرار دهد.

همچنین بررسی کنید

توقف درگیری‌ها در بندر حدیده یمن

در حالی که روز پنج‌شنبه، ۲۴ آبان، از شدت درگیری‌ها در بندر حدیده یمن کاسته …

آمریکا ۱۷ نفر را در ارتباط با قتل خاشقجی تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۷ نفر را به دلیل نقش‌شان در قتل جمال خاشقجی، منتقد حاکمان …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super