پوتین به لوکاشنکو قول وامی یک و نیم میلارد دلاری داد

پوتین به لوکاشنکو قول وامی یک و نیم میلارد دلاری داد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با همتای بلاروسی خود، الکساندر لوکشانکو بر سر پرداخت وامی یک و نیم میلیارد دلاری به مینسک به توافق رسید، در حالی که رهبر اپوزیسیون بلاروس این وام را «پول سرکوب» نامیده است. آقای پوتین روز دوشنبه ۲۴ شهریور با اشاره به مذاکرات خود با رئیس جمهور بلاروس در شهر ساحلی سوچی گفت که مردم بلاروس باید این بحران سیاسی در کشور را بدون دخالت خارجی حل و فصل کنند. این نخستین دیدار ولادیمیر پوتین و الکساندر لوکاشنکو پس از موج اعتراضات مردم بلاروس است که در واکنش به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور شکل گرفت، انتخاباتی که آقای لوکاشنکو خود را پیروز آن نامیده، اما مخالفان وی را به تقلب در انتخابات متهم می‌کنند. آخرین موج این اعتراضات روز یکشنبه بود که ده‌ها هزار نفر به خیابان‌های مینسک و دیگر شهرهای بلاروس آمدند و خواستار استعفای لوکاشنکو شدند که ۲۶ سال است قدرت را در اختیار گرفته. از آغاز این اعتراضات تاکنون هزاران نفر بازداشت و توسط نیروهای پلیس ضرب و شتم شده‌اند. از سویی تقریبا همه رهبران کلیدی مخالفان نیز یا..

پوتین به لوکاشنکو قول وامی یک و نیم میلارد دلاری داد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با همتای بلاروسی خود، الکساندر لوکشانکو بر سر پرداخت وامی یک و نیم میلیارد دلاری به مینسک به توافق رسید، در حالی که رهبر اپوزیسیون بلاروس این وام را «پول سرکوب» نامیده است.

آقای پوتین روز دوشنبه ۲۴ شهریور با اشاره به مذاکرات خود با رئیس جمهور بلاروس در شهر ساحلی سوچی گفت که مردم بلاروس باید این بحران سیاسی در کشور را بدون دخالت خارجی حل و فصل کنند.

این نخستین دیدار ولادیمیر پوتین و الکساندر لوکاشنکو پس از موج اعتراضات مردم بلاروس است که در واکنش به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور شکل گرفت، انتخاباتی که آقای لوکاشنکو خود را پیروز آن نامیده، اما مخالفان وی را به تقلب در انتخابات متهم می‌کنند.

آخرین موج این اعتراضات روز یکشنبه بود که ده‌ها هزار نفر به خیابان‌های مینسک و دیگر شهرهای بلاروس آمدند و خواستار استعفای لوکاشنکو شدند که ۲۶ سال است قدرت را در اختیار گرفته.

از آغاز این اعتراضات تاکنون هزاران نفر بازداشت و توسط نیروهای پلیس ضرب و شتم شده‌اند. از سویی تقریبا همه رهبران کلیدی مخالفان نیز یا به زور از کشور بیرون رانده شده یا بازداشت شده‌اند از جمله سویتلانا تسیخانوسکایا، رقیب لوکاشنکو در انتخابات که اکنون در لیتوانی به سرمی‌برد.

نمایی از تظاهرات روز یکشنبه بلاروس بیشتر در این باره:

تظاهرات بیش از ۱۰۰ هزار نفر در بلاروس؛ دستکم۲۵۰ نفر بازداشت شدند

خانم تسیخانوسکایا هشدار داده که هر گونه توافقی میان لوکاشنکو و روسیه بی‌اعتبار خواهد بود چرا که لوکاشنکو دیگر مشروعیت ندارد و نماینده مردم نیست.

وی همچنین در واکنش به کمک اقتصادی روسیه از مردم این کشور خواست که اجازه ندهند پولی که برای مالیات پرداخت می‌کنند، هزینه سرکوب ملت‌های همسایه شود.

رهبر مخالفان دولت بلاروس در کانال تلگرام خود نوشت: «من امیدوارم که پوتین بفهمد این لوکاشنکوست و نه مردم ما که باید این وام را بازپرداخت کنند. روی سخن من شهروندان روسیه هستند: روس‌های عزیز، مالیات شما پول سرکوب خواهد شد. ما مطمئنیم این چیزی نیست که شما بخواهید.»

پوتین طی چهار سال گذشته در تلاش بوده که توافقنامه‌‌ای را برای یکپارچگی بیشتر اقتصادی و سیاسی میان دو کشور به امضا برساند. تحلیل‌گران می‌گویند که بحران سیاسی در بلاروس فرصتی را در اختیار روسیه قرار داده تا امتیازهای بیشتری از لوکاشنکو بگیرد.