پهلو گرفتن نفتکش ایرانی در ونزوئلا؛ تشکر مادورو از ایران‎

پهلو گرفتن نفتکش ایرانی در ونزوئلا؛ تشکر مادورو از ایران‎ گزارش‌ها حکایت از پهلو گرفتن اولین نفتکش ایرانی حامل سوخت در بندری در غرب پایتخت ونزوئلا دارد. نفتکش فورچون که حامل ۴۳ میلیون لیتر بنزین است، شامگاه شنبه با اسکورت ناو نیروی دریایی و جنگنده‌های ونزوئلا وارد آب‌های سرزمینی ونزوئلا شده بود. صنعت نفت ایران و ونزوئلا، دو کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، از سوی آمریکا مورد تحریم قرار گرفته و پیشتر مقام‌های ایرانی و ونزوئلایی از احتمال اقدام آمریکا علیه این انتقال نفت سخن گفته بودند. این اظهارات در صورتی بیان شده که مقام‌های دولت آمریکا تاکنون اعلام نکرده‌اند که قصد اقدام خاصی در این زمینه دارند. بنا بر گزارش‌ها، علاوه بر نفتکش فورچون، چهار نفتکش دیگر ایران، به نام‌های پتیونیا، فارست، فاکسون و کلاول، از تنگه جبل‌الطارق عبور کرده و راهی ونزوئلا هستند. شبکه خبری یورونیوز نیز گزارش داده است که دومین نفتکش ایرانی که فارست نام دارد وارد آب‌های ونزوئلا شده و در حال رفتن به سمت یک بندر است. این پنج نفتکش در مجموع حامل یک و نیم میلیون لیتر سوخت هستند. نیکلاس مادورو، رئیس..

پهلو گرفتن نفتکش ایرانی در ونزوئلا؛ تشکر مادورو از ایران‎

گزارش‌ها حکایت از پهلو گرفتن اولین نفتکش ایرانی حامل سوخت در بندری در غرب پایتخت ونزوئلا دارد.

نفتکش فورچون که حامل ۴۳ میلیون لیتر بنزین است، شامگاه شنبه با اسکورت ناو نیروی دریایی و جنگنده‌های ونزوئلا وارد آب‌های سرزمینی ونزوئلا شده بود.

صنعت نفت ایران و ونزوئلا، دو کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، از سوی آمریکا مورد تحریم قرار گرفته و پیشتر مقام‌های ایرانی و ونزوئلایی از احتمال اقدام آمریکا علیه این انتقال نفت سخن گفته بودند.

این اظهارات در صورتی بیان شده که مقام‌های دولت آمریکا تاکنون اعلام نکرده‌اند که قصد اقدام خاصی در این زمینه دارند.

بنا بر گزارش‌ها، علاوه بر نفتکش فورچون، چهار نفتکش دیگر ایران، به نام‌های پتیونیا، فارست، فاکسون و کلاول، از تنگه جبل‌الطارق عبور کرده و راهی ونزوئلا هستند.

شبکه خبری یورونیوز نیز گزارش داده است که دومین نفتکش ایرانی که فارست نام دارد وارد آب‌های ونزوئلا شده و در حال رفتن به سمت یک بندر است.

این پنج نفتکش در مجموع حامل یک و نیم میلیون لیتر سوخت هستند.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، روز یکشنبه ۴ خرداد در حساب توئیتری خود با انتشار چند عکس از اولین نفتکش ایرانی، از جمهوری اسلامی تشکر کرد و این اقدام را نشانه همبستگی ایران و ونزوئلا دانست.

خبرگزاری رویترز هم گزارش داده که آقای مادورو در یک برنامه تلویزیونی گفته است دو کشور حق «تجارت آزادانه» دارند.

در روزهای گذشته مقام‌های حکومت ایران و ونزوئلا درباره اقدامات احتمالی آمریکا علیه این نفتکش‌ها هشدار داده بودند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز شنبه هشدار داد اگر نفتکش‌های ایران در دریای کارائیب یا در هر جای دیگر از سوی آمریکا دچار مشکل شود، ایران اقدام به تلافی خواهد کرد.

همزمان ونزوئلا در نامه‌ای به سازمان ملل نسبت به اقدام احتمالی آمریکا علیه این نفتکش‌ها هشدار داده است.

مقام‌های دولت آمریکا تاکنون اعلام نکرده‌اند که قصد اقدام خاصی در این زمینه دارند ولی پیش از این یک مقام ارشد آمریکایی که نامش را ذکر نکرد به رویترز گفته بود، ایالات متحده در حال بررسی پاسخ به این اقدام است.

در هفته‌های گذشته همکاری ایران برای تعمیر و بازسازی صنعت نفت ونزوئلا با واکنش مقام‌های دولت آمریکا مواجه شده بود.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، حکومت ونزوئلا در ازای کمک‌های ایران به راه‌اندازی پالایشگاه‌های فلج شده این کشور، ۹ تن طلا معادل ۵۰۰ میلیون دلار با هواپیما به تهران فرستاده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به گزارش‌های منتشرشده در این زمینه، با توصیف اطرافیان رئيس‌ جمهور ونزوئلا به عنوان «اوباش»، گفت آنها «بزرگ‌ترین دزدهای جهان» هستند و در حال شراکت با جمهوری اسلامی که «بزرگ‌ترین رژیم حامی تروریسم» محسوب می‌شود.

Radio Eram

FREE
VIEW