خانه / اخبار روز / پلوسی: آمریکا تمایلی به جنگ با ایران ندارد

پلوسی: آمریکا تمایلی به جنگ با ایران ندارد

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در پی سرنگونی  یک فروند پهپاد گلوبال هاوک ارتش آمریکا توسط نیروی هوا فضای سپاه اعلام کرد که آمریکا تمایلی به جنگ با ایران ندارد. ۲۰ نفر از نمایندگان کنگره مسئول تحقیق درباره سرنگونی پهپاد آمریکا شدند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اعلام کرد که ایران به سازمان ملل شکایت می‌برد. عربستان سعودی، ایران را متهم کرد که با «رفتار خصمانه» امنیت آبراه‌های بین‌المللی را به خطر می‌اندازد و سبب افزایش قیمت نفت می‌شود.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

روابط عمومی کل سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد/ ۲۰ ژوئن یک فروند پهپاد گلوبال هاوک ارتش آمریکا در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان هدف آتش پدافند نیروی هوافضا قرار گرفت و سرنگون شد. فرماندهی مرکزی آمریکا – سنتکام رسماً سرنگونی پهپاد ارتش آمریکا را تأیید کرد اما اعلام کرد بر خلاف ادعای سپاه، پهپاد ساقط شده در حریم هوایی بین‌اللملی پرواز می‌کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه ۳۰ خرداد/ ۲۰ ژوئن در جمع خبرنگاران گفت اطلاعات مربوط به سرنگونی پهپاد ارتش آمریکا برای بررسی و تحقیق پیرامون این حمله در اختیار ۲۰ نفر از نمایندگان کنگره قرار گرفت. پلوسی گفت:

«فکر می‌‌کنم ما باید قوی باشیم و استراتژیک فکر کنیم که چگونه می‌توانیم از منافع‌مان حفاظت کنیم. ما نمی‌توانیم سبکسرانه بیاندیشیم. بنابراین باید منتطر نتیجه تحقیقات بمانیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه ۲۰ ژوئن/ ۳۰ خرداد در واکنش به سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک ارتش آمریکا با انتشار پیامی در توییتر در یک جمله نوشت: «ایران اشتباه خیلی بزرگی مرتکب شد.»

پلوسی در ادامه سخنانش در جمع خبرنگاران گفت:

«من گمان نمی‌کنم رئیس جمهوری علاقه‌ای به جنگ داشته باشد. در کشور ما تمایلی به جنگ وجود ندارد.»

شبکه «سی‌ان‌ان» به نقل از یک منبع آگاه که نام او افشا نشد گزارش داد که در پی سرنگونی پهپاد ارتش آمریکا، مقامات ارشد دولت آمریکا پشت درهای بسته تشکیل جلسه دادند. پاتریک شاناهان، سرپرست مستعفی وزارت دفاع و جانشین او مارک اسپر در این جلسه شرکت داشتند اما رئیس جمهوری آمریکا حضور نداشت. در این گزارش گفته شده که ترامپ دو بار در جریان رویدادها قرار گرفته است.

پنجشنبه هفته گذشته حمله به دو نفتکش به تنش‌ها بین ایران و آمریکا دامن زد. یک هفته بعد حمله به پهپاد ارتش آمریکا یک بار دیگر دامنه تنش‌ها را گسترده‌تر کرد. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به افزایش سطح تنش گفت:

«هرگونه اشتباه محاسباتی در هر دو طرف ممکن است واکنش‌های بدی را در پی داشته باشد.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با انتشار پیامی در توییتر ایالات متحده را به تجاوز به خاک ایران متهم کرد و اعلام کرد که ایران قصد دارد به سازمان ملل متحد شکایت ببردو ظریف نوشت:

«آمریکا علیه ایران جنگ اقتصادی به راه می‌اندازد،اقدامات مخفیانه علیه ما انجام داده و حالابه اراضی ما تجاوز می‌کند. دنبال جنگ نیستیم،اما مجدانه ازآسمان، زمین و آبهایمان دفاع می‌کنیم. این تجاوز تازه رابه سازمان ملل می‌بریم ونشان می‌دهیم آمریکا دارد درباره آب‌های بین‌المللی دروغ می‌گوید.»

عربستان سعودی ایران را متهم کرده که با «رفتار خصمانه» موقعیت پرتنشی را در خاورمیانه به وجود آورده است. عادل الجبری، وزیر مشاور سعودی گفت:

«اگر [ایران] مزاحمتی برای آبراه‌های بین‌المللی به وجود بیاورد بر قیمت نفت اثر می‌گذارد و اقتصاد جهانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.تقریباً همه کشورها زیان می‌بینند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز پنجشنبه ۲۰ ژوئن/۳۰ خرداد قیمت نفت در بازارهای جهانی سه درصد افزایش یافت. هفته گذشته بعد از حمله به نفت‌کش‌ها هم قیمت نفت چهار درصد افزایش پیدا کرد، اما مجدداً بازارها به ثبات رسیدند.

ساعتی بعد از اعلام سرنگونی پهپاد RQ-4 گلوبال هاوک،  سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که ایران بنای جنگ با هیچ کشوری ندارد اما آماده جنگ است.

بیشتر بخوانید:

ترامپ در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکا: ایران اشتباه بزرگی کرد

 

همچنین بررسی کنید

بازی‌ مبهم «اعتدالگرایان» در عرصه سیاست

فرزاد صیفی‌کاران دولت کنونی در ایران حاصل تعریفی خاص از جریانات اجتماعی-سیاسی است که به …

دولت فرانسه ۵۰۰ مجوز صدور تسلیحات به ترکیه را تعلیق کرد

radioeram See author's posts

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super