خانه / اقتصادی / پدیده قاچاق سوخت در ایران چقدر جدی است؟

پدیده قاچاق سوخت در ایران چقدر جدی است؟

مقامات ایران از افزایش قاچاق بنزین و گازوئیل خبر می‌دهند. گفته می‌شود، اختلاف قیمت بنزین و گازوئیل در کشورهای همسایه از جمله دلایل قاچاق سوخت به این کشورهاست اما معلوم نیست چگونه می‌تواند بر نوسانات ارزی تأثیرگذار باشد.بهای سوخت در کشورهای افغانستان و پاکستان به‌مراتب بیش از بهای این فرآورده‌ها در ایران است. از این‌رو، ظرف چند ماه گذشته، اخبار مختلفی بر سر قاچاق سوخت به کشورهای همسایه ایران منتشر شده بود.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، “ایرنا” در گزارشی که روز سه‌شنبه ۵ دی (۲۵ دسامبر) منتشر کرده، خبر از افزایش قاچاق سوخت در مرزهای شرقی ایران داده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این گزارش که با عنوان “ردپای قاچاق سوخت در نوسانات ارزی” منتشر شده، تصویری از نقش و اهمیت قاچاق سوخت می‌دهد که با واقعیت فاصله بسیاری دارد.

تناقض در آمار

عبدالله هندیانی، معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت‌وگو با خبرنگار “ایرنا” مدعی شده است که میزان قاچاق بنزین و گازوئیل ظرف سه ماه اخیر حدود ۳ میلیارد لیتر بوده است.

هندیانی در بخش دیگری از اظهارات خود، میزان قاچاق بنزین و گازوئیل در سه ماه اخیر را “روزانه ۱۰ تا ۱۳ میلیون لیتر” اعلام کرده که به‌مراتب کمتر از رقمی است که خود او برای مجموع قاچاق سوخت ظرف این بازه زمانی اعلام کرده است.

افزون بر آن، گزارش “ایرنا” به نقل از معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرده است که میزان قاچاق سوخت در شرایط کنونی «دو میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.»

تاثیر قاچاق سوخت بر نوسانات ارزی

گزارشگر خبرگزاری جمهوری اسلامی ضمن انتشار این اعداد و ارقام، به‌رغم عنوان گزارش یاد شده، توضیحی درباره تاثیر قاچاق سوخت در نوسانات ارزی نمی‌دهد.

هرگاه آماری که از سوی معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منتشر شده، صحت داشته باشد، قاچاق سوخت در قیاس با صادرات فرآورده‌های نفتی جمهوری اسلامی نمی‌تواند نقش مهمی در نوسانات ارزی ایفا کند.

محمدرضا حسنی مقدم، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرگزاری یاد شده میزان کشف سوخت قاچاق در هشت ماهه سال جاری را حدود ۸۶۰ هزار لیتر اعلام کرده است.

او اعلام کرده است که میزان سوخت قاچاق کشف شده در هشت ماهه سال جاری در قیاس با مدت مشابه سال گذشته، رشدی ۱۴ برابری داشته و این موضوع را نشانه موفقیت نهاد خود دانسته است.

با احتساب کمترین میزان قاچاق سوخت اعلام شده (هشت تا یازده میلیون لیتر) کشف ۸۶۰ هزار لیتر سوخت قاچاق ظرف هشت ماه بسیار ناچیز است.

همچنین بررسی کنید

شماری از نمایندگان مجلس خواستار توقف اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی شدند

شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جناح‌های مختلف با انتقاد از اختصاص ارز ۴۲۰۰ …

درآمد شرکت‌های کلان آلمانی کاهش چشمگیری یافته است

شرکت‌های آلمانی به‌ شدت وابسته به صادرات هستند به همین دلیل بحران‌های تجاری به‌ سرعت …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super