پاسخ سردبیر هم‌میهن آنلاین به دو نهاد اطلاعاتی: قرار بود مرگ مهسا امینی خبری نشود؟

پاسخ سردبیر هم‌میهن آنلاین به دو نهاد اطلاعاتی: قرار بود مرگ مهسا امینی خبری نشود؟ افشین امیرشاهی، سردبیر هم‌میهن آنلاین، بیانیه مشترک اخیر وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را «بسیار ناامیدکننده» توصیف کرد و گفت: «مگر قرار بود مرگ مهسا امینی خبری نشود؟» آقای امیرشاهی با انتشار یک پیام ویدئویی که روز دوشنبه نهم آبان در حساب روزنامه هم‌میهن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، تأکید کرد: «آیا مسئله‌ای وجود دارد که اصرار بر این بوده که [مرگ مهسا امینی] خبری نشود؟» مرگ مهسا امینی زن ۲۲ ساله اهل سقز پس از بازداشت به دست نیروهای گشت ارشاد، موجی از اعتراضات سراسری در ایران را برانگیخت که با وجود بیش از چهل روز از آن، این اعتراضات همچنان ادامه دارد. روز جمعه ششم آبان، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه با انتشار بیانیه مشترکی، نیلوفر حامدی خبرنگار شرق و الهه محمدی خبرنگار هم‌میهن را به دلیل انتشار نخستین عکس از مهسا امینی روی تخت بیمارستان و همچنین گزارش از مراسم تشییع او، به انتشار «اخبار جهت‌دار» متهم کردند. اما سردبیر هم‌میهن آنلاین گفت دو خبرنگاری که اسم‌شان در بیانیه وزارت اطلاع..

پاسخ سردبیر هم‌میهن آنلاین به دو نهاد اطلاعاتی: قرار بود مرگ مهسا امینی خبری نشود؟

افشین امیرشاهی، سردبیر هم‌میهن آنلاین، بیانیه مشترک اخیر وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را «بسیار ناامیدکننده» توصیف کرد و گفت: «مگر قرار بود مرگ مهسا امینی خبری نشود؟»

آقای امیرشاهی با انتشار یک پیام ویدئویی که روز دوشنبه نهم آبان در حساب روزنامه هم‌میهن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، تأکید کرد: «آیا مسئله‌ای وجود دارد که اصرار بر این بوده که [مرگ مهسا امینی] خبری نشود؟»

مرگ مهسا امینی زن ۲۲ ساله اهل سقز پس از بازداشت به دست نیروهای گشت ارشاد، موجی از اعتراضات سراسری در ایران را برانگیخت که با وجود بیش از چهل روز از آن، این اعتراضات همچنان ادامه دارد.

روز جمعه ششم آبان، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه با انتشار بیانیه مشترکی، نیلوفر حامدی خبرنگار شرق و الهه محمدی خبرنگار هم‌میهن را به دلیل انتشار نخستین عکس از مهسا امینی روی تخت بیمارستان و همچنین گزارش از مراسم تشییع او، به انتشار «اخبار جهت‌دار» متهم کردند.

اما سردبیر هم‌میهن آنلاین گفت دو خبرنگاری که اسم‌شان در بیانیه وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه آمده «دو خبرنگار خوش‌نام و مسئول» هستند.

امیرشاهی تأکید کرد: «متهم ردیف اول در این بیانیه، رسانه‌ها معرفی شده‌اند و این به ساحت روزنامه‌نگاری آسیب می‌زند.»

او به اقدام چند سال پیش حکومت اشاره کرد که به‌طور همزمان تعداد زیادی از روزنامه‌های چاپ تهران را تعطیل کرد و تعداد زیادی از خبرنگاران ایرانی مجبور به ترک کشور شدند.

سردبیر هم‌میهن آنلاین گفت اگر آن تعطیلی‌ها رخ نمی‌داد «اکنون خبرنگاران زیادی در ایران داشتیم که کارشان را می‌کردند و شاهد چنین بیانیه‌ای نبودیم.»

بیانیه مشترک دو نهاد اطلاعاتی جمهوری اسلامی موجی از واکنش‌های منفی را در میان روزنامه‌نگاران داخل ایران برانگیخته است.

پیشتر مهدی رحمانیان و غلامحسین کرباسچی مدیران مسئول روزنامه‌های شرق و هم‌میهن محتوای این بیانیه را رد کرده‌اند.

همچنین انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران نیز روز شنبه تأکید کرد، دو فعالیت خبری مورد اتهام از سوی نهادهای اطلاعاتی، جزو ابتدایی‌ترین و بدیهی‌ترین وظایف روزنامه‌نگاری محسوب می‌شود.

Radio Eram

FREE
VIEW