خانه / اخبار روز / وزیر دفاع ترکیه: در زمان مناسب عملیات خود را علیه کردها آغاز می‌کنیم

وزیر دفاع ترکیه: در زمان مناسب عملیات خود را علیه کردها آغاز می‌کنیم

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرده عملیاتی علیه شبه نظامیان کرد سوریه که تحت حمایت ایالات متحده هستند انجام خواهد شد. این گفته‌ها به معنای شدت گرفتن درگیری بالقوه‌ای است که آمریکا تلاش می‌کرد از آن جلوگیری کند.

به نظر می‌رسد این اظهار نظر روز جمعه ۱۱ ژانویه/ ۲۱ دی هولوسی آکار که در بازدید سرزده او از نیروهای مستقر در نزدیکی مرز سوریه و در مقابل قلمرو یگان‌های مدافع خلق بیان شده، خطاب به واشنگتن و متحدان کرد آن باشد.

یگان‌های مدافع خلق تحت حمایت آمریکا هستند.

ترکیه و ایالات متحده اگر چه متحد ناتو هستند، در مورد اجرای طرح دونالد ترامپ برای خروج دو هزار سرباز آمریکایی مستقر در سوریه با هم اختلاف دارند. این طرح بر مبنای همکاری ترکیه در تأمین امنیت شمال شرقی سوریه به هنگام خروج ایالات متحده بنا شده است.

با وجود ابهاماتی که در اظهارات دو طرف وجود دارد، روز جمعه ائتلاف علیه گروه دولت اسلامی (داعش) به رهبری آمریکا روند خروج از سوریه را آغاز کرده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، هفته گذشته تلاش کرد از ترکیه تضمین بگیرد که پس از خروج آمریکا از سوریه آسیبی به یگان‌های مدافع خلق نمی‌رسد. این موضوع با واکنش رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه مواجه شد.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق را تروریست می‌نامد و حمایت آمریکا از آنها را خیانت به ترکیه می‌داند.

آکار در سخنرانی خود برای پرسنل یک مرکز نظامی در منطقه شانی اورفه، با اشاره به عملیات‌های فرا مرزی گذشته ترکیه در سوریه گفته است:

«در زمان و مکان مناسب، تروریست‌ها در گودالی که خود کنده‌اند دفن خواهند شد.»

ترکیه یگان‌های مدافع خلق را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان می‌داند که در سه دهه گذشته در مناطق کردنشین جنوب شرقی ترکیه درگیری‌هایی داشته‌اند.

یگان‌های مدافع خلق کنترل مناطق وسیعی را در شمال سوریه به دست دارند. سوریه اکنون به امید دستیابی به توافقی سیاسی است تا بر اساس آن، ترکیه از شمال سوریه خارج شود.

آنکارا همواره از رسیدن به توافقی با آمریکا برای خروج نیروهای یگان‌های مدافع خلق از شهر منبج ابراز ناامیدی کرده است.

آکار گفته است:

«ما از یک سو منبج را و از سویی شرق فرات را به عنوان محل عملیات پیش ‌رو داریم. برای این عملیات آمادگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.»

ترکیه همچنین گفته است عملیات علیه نیروهای کرد در سوریه، ارتباطی با خروج نیروهای آمریکایی از منطقه ندارد.


  • در همین زمینه

خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه آغاز شد

 

همچنین بررسی کنید

ببرک ارغند، نویسنده نامدار افغان در تبعید هلند درگذشت

radioeram See author's posts

غرق شدن روستاهای مسجد سلیمان در اثر آبگیری سد گتوند

عکس: مهدی پدرام خو آبگیری سد گتوند در روزهای گذشته، غرق شدن روستاهای «پرنوشته» و …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super