وزیر بهداشت جانشین جهانپور را با تاکید بر «پرهیز از سیاسی‌کاری» معرفی کرد

وزیر بهداشت جانشین جهانپور را با تاکید بر «پرهیز از سیاسی‌کاری» معرفی کرد سیما سادات لاری وزیر بهداشت ایران روز سه‌شنبه با معرفی سیما سادات لاری به عنوان سخنگوی جدید وزارت بهداشت، از وی خواست از هرگونه «سیاسی‌کاری» پرهیز کرده و برای موضع‌گیری در شبکه‌های اجتماعی نیز با خود وزیر «هماهنگ» کند. خانم لاری در حال حاضر معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت نیز هست و با حفظ سمت، سخنگویی این وزارتخانه را هم به عهده گرفته است. در حکم غیرمنتظره آقای نمکی همچنین تاکید شده که کیانوش جهانپور اصلا سخنگوی وزارت بهداشت ایران نبوده و تنها به عنوان «رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی در طول مدیریت بیماری کرونا از طرف روابط عمومی خبررسانی بیماری کرونا را به عهده» داشته‌ است. در این نامه که روز سه‌شنبه، ۲۰ خردادماه، در وب‌سایت رسمی وزارتخانه منتشر شد همچنین گفته شده که «قبلاً» نیز «هیچ کدام از همکاران» به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت ایران منصوب نشده‌اند. به نظر می‌رسد این جملات برای رد‌ کردن برکناری کیانوش جهانپور از سخنگویی وزارت بهداشت ایران آمده است که ماه‌ها آشکارا در این نقش در شبکه‌های مجازی و رسا..

وزیر بهداشت جانشین جهانپور را با تاکید بر «پرهیز از سیاسی‌کاری» معرفی کرد

سیما سادات لاری
سیما سادات لاری

وزیر بهداشت ایران روز سه‌شنبه با معرفی سیما سادات لاری به عنوان سخنگوی جدید وزارت بهداشت، از وی خواست از هرگونه «سیاسی‌کاری» پرهیز کرده و برای موضع‌گیری در شبکه‌های اجتماعی نیز با خود وزیر «هماهنگ» کند.

خانم لاری در حال حاضر معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت نیز هست و با حفظ سمت، سخنگویی این وزارتخانه را هم به عهده گرفته است.

در حکم غیرمنتظره آقای نمکی همچنین تاکید شده که کیانوش جهانپور اصلا سخنگوی وزارت بهداشت ایران نبوده و تنها به عنوان «رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی در طول مدیریت بیماری کرونا از طرف روابط عمومی خبررسانی بیماری کرونا را به عهده» داشته‌ است.

در این نامه که روز سه‌شنبه، ۲۰ خردادماه، در وب‌سایت رسمی وزارتخانه منتشر شد همچنین گفته شده که «قبلاً» نیز «هیچ کدام از همکاران» به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت ایران منصوب نشده‌اند.

به نظر می‌رسد این جملات برای رد‌ کردن برکناری کیانوش جهانپور از سخنگویی وزارت بهداشت ایران آمده است که ماه‌ها آشکارا در این نقش در شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها فعالیت داشت.

با این حال وزیر بهداشت ایران در بخش دیگری از حکم سیما سادات لاری بدون اشاره به جزئیات، از وی خواسته «با امانتداری، دقت و پرهیز از هرگونه سیاسی‌کاری»، فقط بر «جنبه‌های فنی و تخصصی» این وزارتخانه متمرکز شود.

به نظر می‌رسد تاکید وزیر اشاره غیرمستقیمی باشد به موضع‌گیری‌های گاه تند کیانوش جهانپور که در کنار فعالیت سازمانی خود، در شبکه‌های اجتماعی بر سر آمار کرونا با شماری از خبرنگاران و کاربران فضای مجازی درگیر می‌شد.

در یکی از جنجالی‌ترین درگیری‌های توییتری، وی و علی وهاب‌زاده، مشاور رسانه‌ای وزارت بهداشت، با خبرنگارانی که سوال می‌کردند جمهوری اسلامی که می‌گوید تحت تحریم دارویی قرار دارد، چطور توانسته محموله ۹۶ تنی لوازم پزشکی از آلمان به کشور وارد کند، به واکنش‌های عجیب و شدیداللحن پرداختند.

آقای جهانپور همچنین در حوادث اخیر آمریکا که پس از کشته‌ شدن جورج فلوید، یک سیاه‌پوست آمریکایی به‌ دست پلیسی سفیدپوست آمریکا رخ داد، بارها به صراحت به موضع‌گیری پرداخته و چندین توییت در این زمینه منتشر کرده است.

او پیش از آن نیز با سفیر چین در ایران بر سر بیماری کرونا در توییتر وارد مشاجره شده بود که حاشیه‌هایی را برای وزارت بهداشت ایجاد کرد و واکنش‌های بسیاری را در فضای مجازی فارسی‌زبان برانگیخت.

پاسخ‌های تند چانگ هوا به آقای جهانپور با واکنش کاربران فشای مجازی مواجه شد و پایان این مشاجره توییتری نیز با قدردانی سخنگوی پیشین وزارت بهداشت ایران از حمایت‌های چین از ایران در سختی‌ها پایان یافت.

با این که در حکم وزیر بهداشت آمده که جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران نبوده، در فضای مجازی، کاربران این حکم را نشانه برکناری وی و متن حکم را حاوی «گلایه‌های» وزیر بهداشت از عملکرد حاشیه‌ساز وی دانسته‌اند.

وزارت بهداشت ایران که در زمستان سال گذشته، شیوع کرونا در ایران و به ویژه شهر قم را انکار می‌کرد، پس از افزایش آمار ابتلا و مرگ‌و‌میر در قم، به این موضوع اعتراف کرد.

از آن پس، وزارت بهداشت ایران تصمیم گرفت روزانه آمار ابتلا و مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا در کشور را اعلام کند و کیانوش جهانپور مسئول اطلاع‌رسانی در این زمینه شد.

پس از آن بود که حضور رسانه‌ای و فعالیت مجازی سخنگوی پیشین وزارت بهداشت ایران افزایش یافت و حاشیه‌هایی را به همراه آورد.

منابع: ایسنا، توییتر و رادیو فردا؛ ب.ب/ ف.دو

Radio Eram

FREE
VIEW