خانه / اخبار روز / وزارت اطلاعات: ۱۷ جاسوس سیا دستگیر شدند

وزارت اطلاعات: ۱۷ جاسوس سیا دستگیر شدند

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات صبح دوشنبه ۳۱ تیر در نشستی خبری که در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در تاریخ ۲۸ خرداد سال جاری موفق به انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا شد.

وزارت اطلاعات: ۱۷ جاسوس سیا دستگیر شدند (عکس: آرشیو)

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات از شناسایی و دستگیری ۱۷ نفر خبر داد. این اشخاص متهم‌اند که به عنوان جاسوس تربیت شده سازمان اطلاعاتی امریکا (سیا) در داخل ایران فعالیت می‌کردند. مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات گفت:

«احکام این جاسوسان صادر شده و برخی به عنوان «مفسد فی‌الارض» اعدام می‌شوند.»

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در ادامه سخنانش افزود:

«جاسوس‌های شناسایی شده شامل شاغلان مراکز حساس و حیاتی، همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بوده‌اند. »

روزنامه نیویورک‌ تایمز ۱۳ فوریه/ ۲۳ بهمن به نقل از شش مقام‌ پیشین و فعلی دولت آمریکا نوشت که رئیس جمهوری آمریکا، یک برنامه مخفیانه امنیتی-نظامی را که در زمان دولت جورج دبلیو بوش ایجاد شد و هدف آن ایجاد اخلال در برنامه موشکی ایران بود تسریع کرده است. بر اساس این برنامه قطعات معیوبی در اختیار ایران قرار می‌گرفت به شکلی که ۶۷ درصد از آزمایش‌های موشکی ایران در سال‌های گذشته ناکام ماند و شکست خورد.

نخستین بار محمود علوی، وزیر اطلاعات ۳۰ فروردین سال جاری، پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران ادعا کرد که وزارت اطلاعات ۲۹۰ جاسوس سازمان سیا را در کشورهای مختلف شناسایی و شبکه‌ای از این جاسوسان را متلاشی کرده است.  علوی بدون آنکه به برنامه برنامه مخفیانه امنیتی-نظامی در زمان دولت جورج دبلیو بوش برای ارسال قطعات معیوب به ایران اشاره کند گفته بود:

 «در یکی از این اقدامات ضد جاسوسی شرکتی را که در یکی از مراکز حساس قطعات معیوب را تزریق می‌کرد – که اگر کشف نمی‌شد و آن مرکز راه‌اندازی می‌شد سر از فاجعه بشری در می‌آورد – ضد جاسوسی وزارت اطلاعات موفق به کشف این مجموعه و خنثی کردن آن و شناسایی قطعات معیوب شد.»

۱۴ بهمن سال گذشته وزیر ارتباطات ایران اعلام کرد که در حادثه «آتش‌سوزی» در پژوهشکده سامانه حمل و نقل پژوهشگاه فضایی، «سه پژوهشگر» این مرکز جان خود را از دست دادند. پرتاب دو ماهواره ایران به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب هم ناموفق بود. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با «ان بی سی» گفته بود «خرابکاری» آمریکا در پرتاب این دو ماهواره «کاملاً امکان دارد» اما هنوز موضوع در دست بررسی است.

این خبر تکمیل می‌شود

وزیر اطلاعات: ۲۹۰ جاسوس سیا را شناسایی کردیم

همچنین بررسی کنید

واکنش عضو مجلس خبرگان به اجرای رقص صبحگاهی در برخی مدارس مازندران: سند ۲۰۳۰ یونسکو را اجرا می‌کنند

radioeram See author's posts

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس: آمار کشته‌شدگان را داریم اما مجاز نیستیم اعلام کنیم

radioeram See author's posts

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super