واکنش گسترده در شبکه‌های اجتماعی به قتل ناموسیِ دختر ۱۴ ساله در تالش

واکنش گسترده در شبکه‌های اجتماعی به قتل ناموسیِ دختر ۱۴ ساله در تالش آگهی ترحیم رومینا اشرفی رسانه‌های محلی از قتل فجیع دختری ۱۴ ساله در تالش به دست پدرش خبر می‌دهند. پدر این دانش‌آموز، پس از بازگشت او که برای ازدواج با پسر مورد علاقه‌اش از خانه فرار کرده بود، سر او را با داس در خواب برید. به گزارش گیل‌خبر، رومینا اشرفی، متولد ۱۳۸۵ در بخش حویق از شهرستان تالش، دلباخته یکی از پسرهای همشهری بود و در پی مخالفت‌های شدید پدرش با این ازدواج، از منزل فرار کرد. پس از پیگیری دو خانواده و بازداشت آنها از سوی پلیس، با وجود هشدارهای مکرر رومینا مبنی بر خطر جانی وی در صورت بازگشت به منزل با توجه به «خلقیات» پدرش، وی بر اساس قانون به پدر تحویل داده می‌شود. به نوشته خزرآنلاین، با بازگشت رومینا و افزایش اختلافات و تنش‌های خانوادگی، پدر که نمی‌توانست با ماجرای فرار دخترش از خانه کنار بیاید، روز پنج‌شنبه، اول خرداد، با استفاده از خلوتی خانه، سر دختر ۱۴ ساله را با داس در حالی که او در خواب بود به طرز فجیعی از تن جدا کرد. بر اساس گزارش‌ها، وی بعد از ارتکاب به قتل، با در دست داشتن داس از خانه خارج شد و..

واکنش گسترده در شبکه‌های اجتماعی به قتل ناموسیِ دختر ۱۴ ساله در تالش

آگهی ترحیم رومینا اشرفی
آگهی ترحیم رومینا اشرفی

رسانه‌های محلی از قتل فجیع دختری ۱۴ ساله در تالش به دست پدرش خبر می‌دهند. پدر این دانش‌آموز، پس از بازگشت او که برای ازدواج با پسر مورد علاقه‌اش از خانه فرار کرده بود، سر او را با داس در خواب برید.

به گزارش گیل‌خبر، رومینا اشرفی، متولد ۱۳۸۵ در بخش حویق از شهرستان تالش، دلباخته یکی از پسرهای همشهری بود و در پی مخالفت‌های شدید پدرش با این ازدواج، از منزل فرار کرد.

پس از پیگیری دو خانواده و بازداشت آنها از سوی پلیس، با وجود هشدارهای مکرر رومینا مبنی بر خطر جانی وی در صورت بازگشت به منزل با توجه به «خلقیات» پدرش، وی بر اساس قانون به پدر تحویل داده می‌شود.

به نوشته خزرآنلاین، با بازگشت رومینا و افزایش اختلافات و تنش‌های خانوادگی، پدر که نمی‌توانست با ماجرای فرار دخترش از خانه کنار بیاید، روز پنج‌شنبه، اول خرداد، با استفاده از خلوتی خانه، سر دختر ۱۴ ساله را با داس در حالی که او در خواب بود به طرز فجیعی از تن جدا کرد.

بر اساس گزارش‌ها، وی بعد از ارتکاب به قتل، با در دست داشتن داس از خانه خارج شد و پس از مراجعه به پلیس، به قتل دخترش اعتراف کرد.

با آن که پدر رومینا بازداشت شده، اما بر اساس ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی، پدر به عنوان ولی دم در قتل فرزند قصاص نمی‌شود، بلکه قصاص تبدیل به دیه و تعزیر می‌شود.

قتل فجیع این نوجوان عاشق، فضای مجازی فارسی‌زبان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

اعلامیه ترحیم وی که نام پدرش نیز در آن دیده می‌شود، در شبکه‌های مجازی، بارها همرسان شده و کاربران از این که نام پدر، با وجود این که قاتل است، در اعلامیه آمده، به شدت انتقاد کرده‌اند.

در همین حال خبرگزاری رکنا نوشته که معصومه ابتکار، معاون حسن روحانی، رئیس جمهوری با صدور دستوری ویژه، خواستار رسیدگی به پرونده این جنایت در تالش شده است.

شهیندخت مولاوردی، معاون سابق امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری ایران در دولت یازدهم نیز به این قتل ناموسی واکنش نشان داده است.

خانم مولاوردی در توییتی نوشت: «رومینا نه اولین قربانی قتل‌های ناموسی است و نه آخرین آن؛ تا زمانی که قانون، رویه قضایی و فرهنگ حاکم و مسلط بر جوامع محلی و جهانی بازدارندگی لازم را نداشته و با تشویق و ترویج آن در خدمت این جنایت بشری باشند.»

همه‌ساله در ایران، زنان و دخترانی به دست مردان خانواده‌ خود، تحت عنوان دفاع از ناموس، به قتل می‌رسند.

آمار دقیقی از این نوع قتل‌ها در ایران در دست نیست، اما در سال ۹۳، هادی مصطفایی، معاون وقت مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی تهران خبر داده بود که ۲۰ درصدِ قتل‌های ایران،‌ قتل‌های ناموسی است.

وب‌سایت خبرآنلاین هم نوشته: «طبق آمارها در سال ۱۳۹۲، ۱۸.۸ درصد از قتل‌ها با انگیزه‌های ناموسی و منکراتی بوده و استان خوزستان، استان فارس، آذربایجان شرقی از جمله استان‌هایی هستند که بالاترین آمار این قتل‌ها را داشته‌اند.»

علاوه بر این، این قتل‌ها در استان‌های ایلام، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، همدان و آذربایجان غربی هم به چشم می‌خورد.

Radio Eram

FREE
VIEW