واکنش مقام‌های آمریکایی به سخنرانی روحانی: ۱۶ میلیارد دلار از مردم ایران دزدیده‌اید

واکنش مقام‌های آمریکایی به سخنرانی روحانی: ۱۶ میلیارد دلار از مردم ایران دزدیده‌اید مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده حسن روحانی، رئیس ‌جمهوری ایران، روز سه‌شنبه، اول مهر، در هفتادوپنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به صورت ویدئویی سخنرانی کرد و پس از آن، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و همچنین سفیر آمریکا در سازمان ملل در پیام‌هایی توئیتری به محتوای سخنرانی او واکنش نشان دادند. مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در واکنش به سخنان آقای روحانی علیه تحریم ایران گفت مقامات جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۲ «بیش از ۱۶ میلیارد دلار از مردم ایران دزدیده» و آن را هزینه «نیروهای تروریستی» خود در منطقه کرده‌اند. خانم اورتگاس شامگاه سه‌شنبه در توئیتی نوشت: «اگر آن‌گونه که روحانی می‌گوید دوره نفوذ و هژمونی به پایان رسیده، چرا ایران نیروها و گروه‌های نیابتی خود را از عراق بیرون نمی‌آورد و به تلاش برای نفوذ بر لبنان از طریق حزب‌الله پایان نمی‌دهد؟» رئیس‌ جمهوری ایران در سخنرانی خود گفته بود که «امروز زمان نه گفتن به زورگویی و قلدرمآبی است» و «دوران سلطه و هژمونی به سرآمده است و ملت..

واکنش مقام‌های آمریکایی به سخنرانی روحانی: ۱۶ میلیارد دلار از مردم ایران دزدیده‌اید

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

حسن روحانی، رئیس ‌جمهوری ایران، روز سه‌شنبه، اول مهر، در هفتادوپنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به صورت ویدئویی سخنرانی کرد و پس از آن، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و همچنین سفیر آمریکا در سازمان ملل در پیام‌هایی توئیتری به محتوای سخنرانی او واکنش نشان دادند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در واکنش به سخنان آقای روحانی علیه تحریم ایران گفت مقامات جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۲ «بیش از ۱۶ میلیارد دلار از مردم ایران دزدیده» و آن را هزینه «نیروهای تروریستی» خود در منطقه کرده‌اند.

خانم اورتگاس شامگاه سه‌شنبه در توئیتی نوشت: «اگر آن‌گونه که روحانی می‌گوید دوره نفوذ و هژمونی به پایان رسیده، چرا ایران نیروها و گروه‌های نیابتی خود را از عراق بیرون نمی‌آورد و به تلاش برای نفوذ بر لبنان از طریق حزب‌الله پایان نمی‌دهد؟»

رئیس‌ جمهوری ایران در سخنرانی خود گفته بود که «امروز زمان نه گفتن به زورگویی و قلدرمآبی است» و «دوران سلطه و هژمونی به سرآمده است و ملت‌ها و فرزندان ما سزاوار دنیایی بهتر هستند».

مورگان اورتگاس در ادامه توئیت‌های خود نوشته است که تحریم‌های ایالات متحده شامل کمک و تجارت بشردوستانه نیست و ایالات متحده برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ به ایران پیشنهاد کمک کرده، اما دولت روحانی آن را رد کرده است.

حسن روحانی در سخنرانی در هفتادوپنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود: «همه ما دوران سختی را سپری می‌کنیم، اما ملت ایران به‌ جای برخورداری از همکاری جهانی برای مقابله با کرونا، با سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ، در نقض آشکار منشور ملل متحد و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، مواجه است.»

روز سه‌شنبه کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، نیز به سخنرانی حسن روحانی واکنش نشان داده و اظهارات رئیس ‌جمهوری ایران را «شاهکار دروغ‌پردازی» خواند و رژیم حاکم بر ایران را «بزرگ‌ترین حامی حکومتی تروریسم در جهان» دانست.

خانم کرفت پس از سخنرانی ویدئویی روحانی، در توئیتر نوشت: «سخنرانی امروز رئیس ‌جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شاهکار دروغ‌پردازی بود.»

به نوشته سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روحانی از موارد نقض «آشکار و گسترده» منشور سازمان ملل حرف زد، اما گویا «وارونگی این واقعیت» را به هیچ وجه درک نکرده است.

ایالات متحده بارها خواستار تغییر سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی و مذاکره در مورد این موضوعات با ایران شده است اما جمهوری اسلامی از مذاکره در این موارد خودداری می‌کند.

منابع: توئیتر و رادیو فردا / پ. پ./ ف. دو.