واکنش تلویحی دفتر خامنه‌ای به پرونده قتل رومینا اشرفی: باید برخورد سخت شود

واکنش تلویحی دفتر خامنه‌ای به پرونده قتل رومینا اشرفی: باید برخورد سخت شود حساب توییتری «ریحانه» که توسط دفتر حفظ و نشر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، با انتشار مطلبی از علی خامنه‌ای، خواستار «برخورد سخت» با کسانی شده است «که تعدی به زن را حق خودشان می‌دانند». باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیما انتشار این توییت را واکنش به ماجرای قتل رومینا اشرفی توصیف کرده است. در بخش دیگری از این توییت آمده است که «قانون باید مجازات‌ سختی را پیش‌بینی کند». این حساب توییتری البته همزمان دو توییت دیگر هم منتشر کرده و اظهاراتی از رهبر جمهوری اسلامی در انتقاد و حمله به کشورهای غربی در حوزه زنان را بازتاب داده است. در این توییت‌ها، خشونت علیه زنان در ایران جزء «موارد استثنایی» توصیف شده و در مقابل ادعا شده است که کشورهای غربی باید در زمینه حقوق بشر و زنان «نقطه نظرهای خود را به ما نزدیک کنند». این اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در حالی بازنشر شده است که خبرگزاری ایرنا آذرماه ۹۸ در گزارشی نوشت که در ایران «آمار خشونت علیه زنان به ۶۰ درصد» می‌رسد. این آمار مشابه آمار خشونت علیه زنان در بسیاری ا..

واکنش تلویحی دفتر خامنه‌ای به پرونده قتل رومینا اشرفی: باید برخورد سخت شود

حساب توییتری «ریحانه» که توسط دفتر حفظ و نشر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، با انتشار مطلبی از علی خامنه‌ای، خواستار «برخورد سخت» با کسانی شده است «که تعدی به زن را حق خودشان می‌دانند».

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیما انتشار این توییت را واکنش به ماجرای قتل رومینا اشرفی توصیف کرده است.

در بخش دیگری از این توییت آمده است که «قانون باید مجازات‌ سختی را پیش‌بینی کند».

این حساب توییتری البته همزمان دو توییت دیگر هم منتشر کرده و اظهاراتی از رهبر جمهوری اسلامی در انتقاد و حمله به کشورهای غربی در حوزه زنان را بازتاب داده است.

در این توییت‌ها، خشونت علیه زنان در ایران جزء «موارد استثنایی» توصیف شده و در مقابل ادعا شده است که کشورهای غربی باید در زمینه حقوق بشر و زنان «نقطه نظرهای خود را به ما نزدیک کنند».

این اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در حالی بازنشر شده است که خبرگزاری ایرنا آذرماه ۹۸ در گزارشی نوشت که در ایران «آمار خشونت علیه زنان به ۶۰ درصد» می‌رسد. این آمار مشابه آمار خشونت علیه زنان در بسیاری از کشورها است.

پیش از خامنه‌ای، حسن روحانی، رئيس‌ جمهور ایران نیز خواسته بود تدوین قوانینی سفت و سخت در رابطه با آن‌ چه «قتل‌های ناموسی» خوانده می‌شود، تسریع شود.

اظهارنظرهای مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی در این زمینه در حالی رسانه‌ای شده که برخی از این لوایح مرتبط با حقوق زنان سال‌هاست که در نهادهای مختلف تصمیم‌گیری دست به دست می‌شود، بی‌آن‌که به نتیجه خاصی منجر شود.

عکس از آرشیو بیشتر در این باره:

ابتکار: لایحه امنیت زنان در ایران خارج از نوبت بررسی می‌شود

به گزارش روزنامه سازندگی، از زمان تدوین لایحه امنیت زنان دربرابر خشونت در سال ۱۳۸۹در قوه قضاییه، تاکنون این لایحه بین دولت و قوه قضاییه رد و بدل شده و هنوز به مجلس ارائه نشده است.

طبق این گزارش، در دولت محمود احمدی‌نژاد متن این لایحه در سال ۱۳۹۰ با ۹۲ ماده تنظیم می‌شود.

در دولت حسن روحانی نیز کار روی این لایحه ادامه می‌یابد و در سال ۱۳۹۵ معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری متن لایحه جدید را به دولت ارائه می‌کند. اما این لایحه به دلیل دارا بودن موارد جزایی به قوه قضاییه ارسال می‌شود.

پس از انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه، لایحه جدیدی با ۷۷ ماده با نام «لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت» از سوی این قوه به دولت حسن روحانی ارائه شد.

در روزهای اخیر، قتل رومینا اشرفی در شهرستان تالش به دست پدرش بار دیگر توجه عمومی به قوانین مربوط به خشونت خانگی را جلب کرده است.

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده روز پنج‌شنبه هشتم خرداد گفت که لایحه امنیت زنان در برابر خشونت خارج از نوبت بررسی خواهد شد.

مقام‌های قضایی هم وعده داده‌اند که به پرونده این قتل به صورت ویژه رسیدگی خواهند کرد.

بر اساس گزارش‌ رسانه‌ها، رومینای ۱۳ ساله با مردی ۲۸ ساله متواری شده بود اما پلیس با شکایت خانواده اشرفی، پس از پنج روز او را به خانه بازمی‌گرداند.

با این حال رضا اشرفی، پدر رومینا که ظاهرا نمی‌توانسته است با فرار دخترش از خانه کنار بیاید، او را در خواب با داس به قتل می‌رساند.

بهمن خاوری، مردی که با رومینا فرار کرده بود نیز به اتهام آدم‌ربایی بازداشت شده است.

Radio Eram

FREE
VIEW