همزمان با مذاکره برای آزادی اسرا، ۱۴ سرباز افغان در حمله طالبان کشته شدند

همزمان با مذاکره برای آزادی اسرا، ۱۴ سرباز افغان در حمله طالبان کشته شدند شماری از اسرای طالبان پس از آزادی در کابل ۱۴ سرباز ارتش افغانستان در حمله طالبان به یک پست بازرسی در شرق این کشور کشته شدند. این تازه‌ترین مورد از حملات طالبان به نیروهای دولتی از آغاز اجرای آتش‌بس سه روزه به مناسبت عید فطر است. وزارت دفاع افغانستان روز جمعه ۹ خرداد اعلام کرد که این سربازان در حمله شبانه پیکارجویان طالبان در ولسوالی دندپتان واقع در ولایت پکتیا کشته شده‌اند. بیشتر در این باره: گروه طالبان سه روز در افغانستان آتش‌بس اعلام کرد عید محمد احمدزای، والی پکتیا، همچنین گفت که در این درگیری حدد ۲۰ نفر از نیروهای طالبان نیز کشته شده‌اند. طالبان مسئولییت این حمله را به عهده گرفته و آن را «یک اقدام دفاعی» توصیف کرده است. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه در توئیتی نوشت: «شب گذشته مجاهدین به یک پست بازرسی جدید دشمن در ولسوالی دندپتان در ولایت پکتیا حمله کردند.» دولت افغانستان گروه طالبان را به انجام دو حمله دیگر در روز پنجشنبه ۸ خرداد به پست‌های بازرسی نیروهای دولتی در ولایات فراه و پروان متهم کرده و گفته..

همزمان با مذاکره برای آزادی اسرا، ۱۴ سرباز افغان در حمله طالبان کشته شدند

شماری از اسرای طالبان پس از آزادی در کابل
شماری از اسرای طالبان پس از آزادی در کابل

۱۴ سرباز ارتش افغانستان در حمله طالبان به یک پست بازرسی در شرق این کشور کشته شدند. این تازه‌ترین مورد از حملات طالبان به نیروهای دولتی از آغاز اجرای آتش‌بس سه روزه به مناسبت عید فطر است.

وزارت دفاع افغانستان روز جمعه ۹ خرداد اعلام کرد که این سربازان در حمله شبانه پیکارجویان طالبان در ولسوالی دندپتان واقع در ولایت پکتیا کشته شده‌اند.

بیشتر در این باره:

گروه طالبان سه روز در افغانستان آتش‌بس اعلام کرد

عید محمد احمدزای، والی پکتیا، همچنین گفت که در این درگیری حدد ۲۰ نفر از نیروهای طالبان نیز کشته شده‌اند.

طالبان مسئولییت این حمله را به عهده گرفته و آن را «یک اقدام دفاعی» توصیف کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه در توئیتی نوشت: «شب گذشته مجاهدین به یک پست بازرسی جدید دشمن در ولسوالی دندپتان در ولایت پکتیا حمله کردند.»

دولت افغانستان گروه طالبان را به انجام دو حمله دیگر در روز پنجشنبه ۸ خرداد به پست‌های بازرسی نیروهای دولتی در ولایات فراه و پروان متهم کرده و گفته که در این حملات حداقل ۱۴ نیروی دولتی کشته شده‌اند. گروه طالبان تاکنون در مورد این حملات اظهار نظر نکرده است.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت افغانستان گفت با وجود درگیری‌های پراکنده آتش‌بس ادامه خواهد یافت.

حملات اخیر در شرایطی صورت می‌گیرد که هیئت «فنی» پنج نفره طالبان برای مذاکره در مورد آزادی اسرای دو طرف در کابل مشغول گفت‌وگو با مقامات دولتی است.

تبادل اسرا بخشی از توافق ماه فوریه بین طالبان و آمریکاست و طبق این توافق قبل از شروع مذاکرات بین دولت و طالبان حدود ۵ هزار زندانی طالبان و حدود هزار زندانی دولتی باید آزاد شوند. دولت افغانستان در مذاکراتی که به امضای این توافق در ۲۹ فوریه منجر مشارکت نداشت.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان روز پنجشنبه ۸ خرداد در توئیتی نوشت: «یک هیئت فنی طالبان در کابل با هیئت فنی دولت افغانستان مشغول مذاکره در مورد آزادی اسرای دو طرف است.»

بعدازظهر روز پنجشنبه سهیل شاهین، سخنگوی گروه طالبان نیز در توئیتی نوشت این گروه ۸۰ نفر از اسرای دولتی را در ولایت‌های بغلان و قندوز در شمال افغانستان آزاد کرده است. به این ترتیب تعداد اسرای دولتی که از ماه آوریل تاکنون آزاد شده‌اند به ۳۰۰ نفر می‌رسد.

در جریان آتش‌بس اخیر دولت افغانستان نیز حدود هزار نفر دیگر از اسرای طالبان را آزاد کرده و در نتیجه شمار اسرای طالبان که تاکنون آزاد شده‌اند به حدود ۲ هزار نفر رسیده است.

طبق توافق آمریکا و طالبان قبل از شروع مذاکرات صلح بین افغان‌ها پنج هزار اسیر طالبان و در مقابل، حدود هزار نفر از اسرای دولت باید آزاد شوند.

در عین حال دولت آمریکا تعهد داد که تا نیمه ماه ژوئن تعداد نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان را از ۱۳ هزار نفر به حدود هشت هزار و ۶۰۰ نفر کاهش دهد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه ۶ خرداد گفت او برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تاریخ مشخصی تعیین نکرده است. برخی از صاحبنظران معتقدند که آقای ترامپ ممکن است قبل از انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر امسال نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند.

آقای ترامپ گفت درحال حاضر فقط ۷ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان مستقر هستند ولی منابع نظامی آمریکا و ناتو گفتند در روزهای اخير تعداد نیروهای آمریکایی پیش از موعد مقرر به هشت هزار و ۶۰۰ نفر کاهش یافته و یکی از دلایل مهم کاهش تعداد نیروها هم نگرانی از شیوع ویروس کرونا بوده است.

اکنون با توافق اشرف غنی و عبدالله عبدالله در مورد نحوه اداره دولت جدید افغانستان پس از ماه‌ها تنش در پی انتخابات ریاست جمهوری انتظار می‌رود که بالاخره مذاکره بین دولت و گروه طالبان به زودی آغاز شود.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ش.ر/س.ن
Radio Eram

FREE
VIEW